Supriya Ghosh (Editor)

105th United States Congress

Updated on
Share on FacebookTweet on TwitterShare on LinkedInShare on Reddit
Covid-19
Senate President  Al Gore (D)
House Speaker:  Newt Gingrich (R)
House Majority:  Republican
Senate Pres. pro tem:  Strom Thurmond (R)
Senate Majority:  Republican
105th United States Congress httpsuploadwikimediaorgwikipediacommonsthu
Members:  100 Senators 435 Representatives 5 Non-voting members

The One Hundred Fifth United States Congress was a meeting of the legislative branch of the United States federal government, composed of the United States Senate and the United States House of Representatives. It met in Washington, DC from January 3, 1997, to January 3, 1999, during the fifth and sixth years of Bill Clinton's presidency. Apportionment of seats in the House of Representatives was based on the Twenty-first Census of the United States in 1990. Both chambers had a Republican majority. President Clinton was impeached by the 105th Congress.

Contents

Major events

  • May 18, 1998: United States v. Microsoft decision
  • August 7, 1998: 1998 United States embassy bombings
  • December 19, 1998: Impeachment of Bill Clinton
  • Major legislation

  • August 5, 1997: Balanced Budget Act of 1997
  • August 5, 1997: Taxpayer Relief Act of 1997
  • June 9, 1998: Transportation Equity Act for the 21st Century
  • July 22, 1998: Internal Revenue Service Restructuring and Reform Act of 1998 ("Taxpayer Bill of Rights III")
  • August 7, 1998: Workforce Investment Act of 1998
  • October 21, 1998: Children's Online Privacy Protection Act
  • October 27, 1998: Copyright Term Extension Act ("Sonny Bono Copyright Term Extension Act")
  • October 28, 1998: Digital Millennium Copyright Act (including WIPO Copyright and Performances and Phonograms Treaties Implementation Act and Online Copyright Infringement Liability Limitation Act)
  • October 31, 1998: Iraq Liberation Act
  • Major resolutions

  • December 19, 1998: Impeachment of Bill Clinton, H.Res. 611
  • Senate

    There was no change in the parties during this Congress.

    Senate

  • President: Al Gore (D)
  • President pro tempore: Strom Thurmond (R)
  • Majority (Republican) leadership

  • Majority Leader: Trent Lott
  • Majority Whip: Don Nickles
  • Conference Chairman: Connie Mack III
  • Conference Vice-Chairman: Paul Coverdell
  • Policy Committee Chairman: Larry Craig
  • Campaign Committee Chairman: Mitch McConnell
  • Minority (Democratic) leadership

  • Minority Leader: Tom Daschle
  • Minority Whip: Wendell H. Ford
  • Conference Chairman: Tom Daschle
  • Conference Secretary: Barbara Mikulski
  • Policy Committee Co-Chairs: Tom Daschle and Harry Reid
  • Campaign Committee Chairman: Bob Kerrey
  • Chief Deputy Whip: John Breaux
  • House of Representatives

  • Speaker: Newt Gingrich (R)
  • Majority (Republican) leadership

  • Majority Leader: Dick Armey
  • Majority Whip: Tom DeLay
  • Chief Deputy Whip: Dennis Hastert
  • Conference Chairman: John Boehner
  • Conference Vice-Chairman: Susan Molinari, until July 17, 1997
  • Jennifer Dunn, after July 17, 1997
  • Conference Secretary: Jennifer Dunn, until July 17, 1997
  • Tillie K. Fowler, after July 17, 1997
  • Policy Committee Chairman: Christopher Cox
  • Campaign Committee Chairman: John Linder
  • Minority (Democratic) leadership

  • Minority Leader: Dick Gephardt
  • Minority Whip: David E. Bonior
  • Chief Deputy Minority Whips: Rosa DeLauro, Chet Edwards, John Lewis, & Robert Menendez
  • Caucus Chairman: Victor H. Fazio
  • Caucus Vice-Chairman: Barbara B. Kennelly
  • Democratic Campaign Committee Chairman: Martin Frost
  • Caucuses

  • Armenian Caucus
  • Biomedical Research Caucus
  • Congressional Air Force Caucus
  • Congressional Arts Caucus
  • Congressional Asian Pacific American Caucus
  • Congressional Automotive Caucus
  • Congressional Bike Caucus
  • Congressional Black Caucus
  • Congressional Caucus on India and Indian Americans
  • Congressional Caucus on Korea
  • Congressional Fire Services Caucus
  • Congressional Friends of Ireland Caucus
  • Congressional Hispanic Caucus
  • Congressional Mississippi River Caucus
  • Congressional Motorsports Caucus
  • Congressional Progressive Caucus
  • Congressional Pediatric & Adult Hydrocephalus Caucus
  • Congressional Portuguese-American Caucus
  • Congressional Travel & Tourism Caucus
  • Congressional Western Caucus
  • Congresswomen's Caucus
  • Hong Kong Caucus
  • House Democratic Caucus
  • House Recycling Caucus
  • Hudson River Caucus
  • Law Enforcement Caucus
  • New Democrat Coalition
  • Northern Border Caucus
  • Renewable Energy and Energy Efficiency Caucus
  • Members

    Skip to House of Representatives, below

    House of Representatives

    The names of members of the House of Representatives are preceded by their district numbers.

    Senate

    There were no changes in Senate membership during this Congress.

    House of Representatives

    Four members of the House of Representatives died, and four resigned.

    Committees

    Lists of committees and their party leaders.

    Senate

  • Aging (Special) (Chuck Grassley, Chair; John Breaux, Ranking Member)
  • Agriculture, Nutrition and Forestry (Richard Lugar, Chair; Tom Harkin, Ranking Member)
  • Forestry, Conservation and Rural Revitalization (Rick Santorum, Chair; Kent Conrad, Ranking Member)
  • Marketing Inspection and Product Promotion (Paul Coverdell, Chair; Max Baucus, Ranking Member)
  • Production and Price Competitiveness (Thad Cochran, Chair; J. Robert Kerrey, Ranking Member)
  • Research, Nutrition and General Legislation (Mitch McConnell, Chair; Patrick Leahy, Ranking Member)
  • Appropriations (Ted Stevens, Chair; Robert C. Byrd, Ranking Member)
  • Agriculture, Rural Development and Related Agencies (Thad Cochran, Chair; Dale Bumpers, Ranking Member)
  • Commerce, Justice, State and Judiciary (Judd Gregg, Chair; Ernest F. Hollings, Ranking Member)
  • Defense (Ted Stevens, Chair; Daniel Inouye, Ranking Member)
  • District of Columbia (Lauch Faircloth, Chair; Barbara Boxer, Ranking Member)
  • Energy and Water Development (Pete Domenici, Chair; Harry Reid, Ranking Member)
  • Foreign Operations (Mitch McConnell, Chair; Patrick Leahy, Ranking Member)
  • Interior (Slade Gorton, Chair; Robert Byrd, Ranking Member)
  • Labor, Health, Human Services and Education (Arlen Specter, Chair; Tom Harkin, Ranking Member)
  • Legislative Branch (Robert F. Bennett, Chair; Byron Dorgan, Ranking Member)
  • Military Construction (Conrad Burns, Chair; Patty Murray, Ranking Member)
  • Transportation (Richard Shelby, Chair; Frank Lautenberg, Ranking Member)
  • Treasury and General Government (Richard Shelby, Chair; Frank Lautenberg, Ranking Member)
  • VA, HUD and Independent Agencies (Kit Bond, Chair; Barbara A. Mikulski, Ranking Member)
  • Armed Services (Strom Thurmond, Chair; Carl Levin, Ranking Member)
  • Acquisition and Technology (Rick Santorum, Chair; Joe Lieberman, Ranking Member)
  • Airland Forces (Dan Coats, Chair; John Glenn, Ranking Member)
  • Personnel (Dirk Kempthorne, Chair; Max Cleland, Ranking Member)
  • Readiness (Jim Inhofe, Chair; Chuck Robb, Ranking Member)
  • Seapower (John Warner, Chair; Edward Kennedy, Ranking Member)
  • Strategic Forces (Bob Smith, Chair; Jeff Bingaman, Ranking Member)
  • Banking, Housing and Urban Affairs (Al D'Amato, Chair; Paul Sarbanes, Ranking Member)
  • Financial Institutions and Regulatory Relief (Lauch Faircloth, Chair; Richard Bryan, Ranking Member)
  • Financial Services and Technology (Robert F. Bennett, Chair; Barbara Boxer, Ranking Member)
  • Housing Opportunity and Community Development (Connie Mack, Chair; John F. Kerry, Ranking Member)
  • International Finance (Rod Grams, Chair; Carol Moseley-Braun, Ranking Member)
  • Securities (Phil Gramm, Chair; Chris Dodd, Ranking Member)
  • Budget (Pete Domenici, Chair; Frank Lautenberg, Ranking Member)
  • Commerce, Science and Transportation (John McCain, Chair; Ernest F. Hollings, Ranking Member)
  • Aviation (Slade Gorton, Chair; Harold Ford, Ranking Member)
  • Communications (Conrad Burns, Chair; Ernest F. Hollings, Ranking Member)
  • Consumer Affairs, Foreign Commerce and Tourism (John Ashcroft, Chair; John Breaux, Ranking Member)
  • Manufacturing and Competitiveness (Spencer Abraham, Chair; Richard Bryan, Ranking Member)
  • Oceans and Fisheries (Olympia Snowe, Chair; John Kerry, Ranking Member)
  • Science, Technology and Space (Bill Frist, Chair; John D. Rockefeller IV, Ranking Member)
  • Surface Transportation and Merchant Marine (Kay Bailey Hutchinson, Chair; Daniel K. Inouye, Ranking Member)
  • Energy and Natural Resources (Frank H. Murkowski, Chair; Dale Bumpers, Ranking Member)
  • Energy Research, Development, Production and Regulation (Don Nickles, Chair; Pete Domenici, Vice Chair)
  • Forests and Public Land Management (Larry E. Craig, Chair; Conrad Burns, Vice Chair)
  • National Parks, Historic Preservation and Recreation (Bill Thomas, Chair; Ben Nighthorse Campbell, Vice Chair)
  • Water and Power (Jon Kyl, Chair; Bob Smith, Vice Chair)
  • Environment and Public Works (John H. Chafee, Chair; Max Baucus, Ranking Member)
  • Clean Air, Wetlands, Private Property and Nuclear Safety (Jim Inhofe, Chair; Bob Graham, Ranking Member)
  • Drinking Water, Fisheries and Wildlife (Dirk Kempthorne, Chair; Harry Reid, Ranking Member)
  • Superfund, Waste Control and Risk Assessment (Bob Smith, Chair; Frank Lautenberg, Ranking Member)
  • Transportation and Infrastructure (John Warner, Chair; Max Baucus, Ranking Member)
  • Ethics (Select) (Bob Smith, Chair; Harry Reid, Vice Chair)
  • Finance (Bill Roth, Chair; Daniel Moynihan, Ranking Member)
  • Health Care (Phil Gramm, Chair; John D. Rockefeller IV, Ranking Member)
  • International Trade (Chuck Grassley, Chair; Daniel Moynihan, Ranking Member)
  • Long-Term Growth, Debt and Deficit Reduction (Connie Mack, Chair; Bob Graham, Ranking Member)
  • Social Security and Family Policy (John Chafee, Chair; John Breaux, Ranking Member)
  • Taxation and IRS Oversight (Don Nickles, Chair; Max Baucus, Ranking Member)
  • Foreign Relations (Jesse Helms, Chair; Joe Biden, Ranking Member)
  • African Affairs (John Ashcroft, Chair; Russ Feingold, Ranking Member)
  • East Asian and Pacific Affairs (Craig Thomas, Chair; John Kerry, Ranking Member)
  • European Affairs (Bob Smith, Chair; Joe Biden, Ranking Member)
  • International Operations (Rod Grams, Chair; Dianne Feinstein, Ranking Member)
  • Near Eastern and South Asian Affairs (Sam Brownback, Chair; Chuck Robb, Ranking Member)
  • Western Hemisphere, Peace Corps, Narcotics and Terrorism (Paul Coverdell, Chair; Chris Dodd, Ranking Member)
  • Governmental Affairs (Fred Thompson, Chair; John Glenn, Ranking Member)
  • International Security, Proliferation and Federal Services (Thad Cochran, Chair; Sander Levin, Ranking Member)
  • Oversight of Government Management, Restructing and the District of Columbia (Sam Brownback, Chair; Joe Lieberman, Ranking Member)
  • Permanent Subcommittee on Investigations (Susan Collins, Chair; John Glenn, Ranking Member)
  • Indian Affairs (Select) (Ben Nighthorse Campbell, Chair; Daniel K. Inouye, Vice Chair)
  • Judiciary (Orrin Hatch, Chair; Patrick Leahy, Ranking Member)
  • Administrative Oversight and the Courts (Chuck Grassley, Chair; Richard Durbin, Ranking Member)
  • Antitrust, Business Rights and Competition (Chuck Grassley, Chair; Richard Durbin, Ranking Member)
  • Constitution, Federalism and Property Rights (Mike DeWine, Chair; Herb Kohl, Ranking Member)
  • Immigration (Spencer Abraham, Chair; Edward Kennedy, Ranking Member)
  • Technology, Terrorism and Government Information (Jon Kyl, Chair; Dianne Feinstein, Ranking Member)
  • Youth Violence (Jeff Sessions, Chair; Joe Biden, Ranking Member)
  • Intelligence (Select) (Richard C. Shelby, Chair; J. Robert Kerrey, Ranking Member)
  • Labor and Human Resources (Jim Jeffords, Chair; Edward Kennedy, Ranking Member)
  • Aging (Judd Gregg, Chair; Barbara Mikulski, Ranking Member)
  • Children and Families (Dan Coats, Chair; Chris Dodd, Ranking Member)
  • Employment and Training (Mike DeWine, Chair; Paul Wellstone, Ranking Member)
  • Public Health and Safety (Bill Frist, Chair; Edward Kennedy, Ranking Member)
  • Rules and Administration (John Warner, Chair; Wendell H. Ford, Ranking Member)
  • Small Business (Kit Bond, Chair; John Kerry, Ranking Member)
  • Veterans' Affairs (Arlen Specter, Chair; John D. Rockefeller IV, Ranking Member)
  • Year 2000 Technology Problem (Select)
  • House of Representatives

  • Agriculture (Robert F. Smith, Chair; Larry Combest, Ranking Member)
  • Departments Operations, Nutrition and Foreign Agriculture (Bob Goodlatte, Chair; Thomas Ewing, Ranking Member)
  • Forestry, Resource Conservation and Research (Larry Combest, Chair; Bill Barrett, Ranking Member)
  • General Farm Commodities (Bill Barrett, Chair; Larry Combest, Ranking Member)
  • Livestock, Dairy and Poultry (Richard Pombo, Chair; John Boehner, Ranking Member)
  • Risk Management and Specialty Crops (Thomas Ewing, Chair; Larry Combest, Ranking Member)
  • Appropriations (Bob Livingston, Chair; Dave Obey, Ranking Member)
  • Agriculture, Rural Development, Food and Drug Administration and Related Agencies (Joe Skeen, Chair; Marcy Kaptur, Ranking Member)
  • Commerce, Justice, State and Judiciary (Hal Rogers, Chair; Alan Mollohan, Ranking Member)
  • District of Columbia (Charlie H. Taylor, Chair; Jim Moran, Ranking Member)
  • Energy and Water Development (Joseph McDade, Chair; Vic Fazio, Ranking Member)
  • Foreign Operations, Export Financing and Related Programs (Sonny Callahan, Chair; Nancy Pelosi, Ranking Member)
  • Interior (Ralph Regula, Chair; Sidney Yates, Ranking Member)
  • Labor, Health, Human Services and Education (John E. Porter, Chair; Dave Obey, Ranking Member)
  • Legislative (James T. Walsh, Chair; Jose Serrano, Ranking Member)
  • Military Construction (Ron Packard, Chair; Bill Hefner, Ranking Member)
  • National Security (Don Young, Chair; John P. Murtha, Ranking Member)
  • Transportation (Frank R. Wolf, Chair; Martin Olav Sabo, Ranking Member)
  • Treasury, Postal Service and General Government (Jim Kolbe, Chair; Steny Hoyer, Ranking Member)
  • VA, HUD and Independent Agencies (John Lewis, Chair; Louis Stokes, Ranking Member)
  • Banking and Financial Services (Jim Leach, Chair; Henry B. Gonzalez, Ranking Member)
  • Capital Markets, Securities and Government Sponsored Enterprises (Richard H. Baker, Chair; Frank D. Lucas, Vice Chair)
  • Domestic and International Monetary Policy (Michael Castle, Chair; Jon Fox, Vice Chair)
  • Financial Institutions and Consumer Credit (Marge Roukema, Chair; Bill McCollum, Vice Chair)
  • General Oversight and Investigations (Spencer Bachus, Chair; Bob Riley, Vice Chair)
  • Housing and Community Opportunity (Rick Lazio, Chair; Bob Ney, Vice Chair)
  • Budget (John Kasich, Chair; John Spratt, Ranking Member)
  • Commerce (Thomas J. Bliley, Chair; Paul E. Gillmor, Ranking Member)
  • Energy and Power (Bob Schaffer, Chair; Mike Crapo, Ranking Member)
  • Finance and Hazardous Materials (Mike Oxley, Chair; Billy Tauzin, Ranking Member)
  • Health and Environment (Michael Bilirakis, Chair; Dennis Hastert, Ranking Member)
  • Oversight and Investigations (Joe Barton, Chair; Christopher Cox, Ranking Member)
  • Telecommunications, Trade and Consumer Protection (Billy Tauzin, Chair; Mike Oxley, Ranking Member)
  • Education and the Workforce (Bill Goodling, Chair; Tom Petri, Vice Chair)
  • Early Childhood, Youth and Families (Frank Riggs, Chair; Michael Castle, Vice Chair)
  • Employer-Employee Relations (Harris S. Fawell, Chair; Joe Knollenberg, Vice Chair)
  • Oversight and Investigations (Peter Hoekstra, Chair; Charlie Norwood, Vice Chair)
  • Postsecondary Education, Training and Life-Long Learning (Buck McKeon, Chair; Bob Graham, Vice Chair)
  • Workforce Protections (Cass Ballenger, Chair; Harris Fawell, Vice Chair)
  • Government Reform and Oversight (Dan Burton, Chair; Henry Waxman, Vice Chair)
  • Civil Service (John Mica, Chair; Mike Pappas, Ranking Member)
  • District of Columbia (Thomas M. Davis III, Chair; Constance E. Morella, Ranking Member)
  • Government Management, Information and Technology (Stephen Horn, Chair; Jeff Sessions, Ranking Member)
  • Human Resources (Chris Shays, Chair; Vince Snowbarger, Ranking Member)
  • National Economic Growth, Natural Resources and Regulatory Affairs (David M. McIntosh, Chair; John E. Sununu, Ranking Member)
  • National Security, International Affairs and Criminal Justice (Dennis Hastert, Chair; Mark Souder, Ranking Member)
  • Postal Service (John McHugh, Chair; Mark Sanford, Ranking Member)
  • House Oversight (Bill Thomas, Chair; Sam Gejdenson, Ranking Member)
  • International Relations (Benjamin Gilman, Chair; Lee H. Hamilton, Ranking Member)
  • Africa (Edward Royce, Chair; Bob Menendez, Ranking Member)
  • Asia and the Pacific (Doug Bereuter, Chair; Howard Berman, Ranking Member)
  • International Operations and Human Rights (Chris Smith, Chair; Tom Lantos, Ranking Member)
  • Western Hemisphere (Elton Gallegly, Chair; Gary Ackerman, Ranking Member)
  • International Economic Policy and Trade (Ileana Ros-Lehtinen, Chair; Sam Gejdenson, Ranking Member)
  • Judiciary (Henry J. Hyde, Chair; John Conyers, Ranking Member)
  • Commercial and Administrative Law (George Gekas, Chair; Jerrold Nadler, Ranking Member)
  • The Constitution (Charles T. Canady, Chair; Bobby Scott, Ranking Member)
  • Courts and Intellectual Property (Howard Coble, Chair; Barney Frank, Ranking Member)
  • Crime (Bill McCollum, Chair; Chuck Schumer, Ranking Member)
  • Immigration and Claims (Lamar S. Smith, Chair; Mel Watt, Ranking Member)
  • National Security (Floyd Spence, Chair; Ron Dellums, Ranking Member)
  • Military Installations and Facilities (Joel Hefley, Chair; Solomon P. Ortiz, Ranking Member)
  • Military Personnel (Steve Buyer, Chair; Gene Taylor, Ranking Member)
  • Military Procurement (Duncan Hunter, Chair; Ike Skelton, Ranking Member)
  • Military Readiness (Herbert Bateman, Chair; Norman Sisisky, Ranking Member)
  • Military Research and Development (Curt Weldon, Chair; Owen B. Pickett, Ranking Member)
  • Special Oversight Panel on Morale, Welfare and Recreation (John McHugh, Chair; Marty Meehan, Ranking Member)
  • Special Oversight Panel on the Merchant Marine (Herbert Bateman, Chair; Neil Abercrombie, Ranking Member)
  • Resources (Don Young, Chair; George Miller, Ranking Member)
  • Energy and Mineral Resources (Barbara Cubin, Chair; Carlos Romero-Barcelo, Ranking Member)
  • Fisheries Conservation, Wildlife and Oceans (Jim Saxton, Chair; Neil Abercrombie, Ranking Member)
  • National Parks and Public Lands (James V. Hansen, Chair; Eni Faleomavaega, Ranking Member)
  • Forests and Forest Health (Helen Chenoweth, Chair; Maurice Hinchey, Ranking Member)
  • Water and Power (John T. Doolittle, Chair; Peter DeFazio, Ranking Member)
  • Rules (Gerald B.H. Solomon, Chair; Joe Moakley, Ranking Member)
  • Legislative and Budget Process (Porter Goss, Chair; Martin Frost, Ranking Member)
  • Rules and Organization of the House (David Dreier, Chair; Tony P. Hall, Ranking Member)
  • Science (Jim Sensenbrenner, Chair; George E. Brown, Jr., Ranking Member)
  • Basic Research (Steven Schiff, Chair; James A. Barcia, Ranking Member)
  • Energy and Environment (Ken Calvert, Chair; Tim Roemer, Ranking Member)
  • Space and Aeronautics (Dana Rohrabacher, Chair; Bud Cramer, Ranking Member)
  • Technology (Constance Morella, Chair; Bart Gordon, Ranking Member)
  • Small Business (Jim Talent, Chair; John J. LaFalce, Ranking Member)
  • Empowerment (Mark Souder, Chair; Nydia Velazquez, Ranking Member)
  • Government Programs and Oversight (Roscoe G. Bartlett, Chair; Glenn Poshard, Ranking Member)
  • Regulatory Reform and Paperwork Reduction (Sue W. Kelly, Chair; Norman Sisisky, Ranking Member)
  • Tax, Finance and Exports (Donald A. Manzullo, Chair; Linda Smith, Ranking Member)
  • Standards of Official Conduct (James V. Hansen, Chair; Howard Berman, Ranking Member)
  • Transportation and Infrastructure (Bud Shuster, Chair; James L. Oberstar, Ranking Member)
  • Aviation (John J. Duncan, Jr., Chair; Bill Lipinski, Ranking Member)
  • Coast Guard and Maritime Transportation (Wayne T. Gilchrest, Chair; Bob Clement, Ranking Member)
  • Public Buildings and Economic Development (Bud Shuster, Chair; James L. Oberstar, Ranking Member)
  • Railroads (Susan Molinari, Chair; Bob Wise, Ranking Member)
  • Surface Transportation (Tom Petri, Chair; Nick Rahall, Ranking Member)
  • Water Resources and Environment (Sherwood Boehlert, Chair; Robert Borski, Ranking Member)
  • Veterans' Affairs (Bob Stump, Chair; Lane Evans, Ranking Member)
  • Benefits (Jack Quinn, Chair; Bob Filner, Ranking Member)
  • Health (Cliff Stearns, Chair; Luis Guiterrez, Ranking Member)
  • Oversight and Investigations (Terry Everett, Chair; Jim Clyburn, Ranking Member)
  • Ways and Means (Bill Archer, Chair; Charles Rangel, Ranking Member)
  • Health (Bill Thomas, Chair; Pete Stark, Ranking Member)
  • Human Resources (E. Clay Shaw, Jr., Chair; Sander M. Levin, Ranking Member)
  • Oversight (Nancy Johnson, Chair; William J. Coyne, Ranking Member)
  • Social Security (Jim Bunning, Chair; Barbara B. Kennelly, Ranking Member)
  • Trade (Phil Crane, Chair; Bob Matsui, Ranking Member)
  • Whole
  • Joint committees

  • Economic (Jim Saxton, Chair; Connie Mack, Vice Chair)
  • Taxation (Bill Archer, Chair; William V. Roth, Jr., Vice Chair)
  • Library (Bill Thomas, Chair; Ted Stevens, Vice Chair)
  • Printing (John W. Warner, Chair; Bill Thomas, Vice Chair)
  • Legislative branch agency directors

  • Architect of the Capitol: Alan M. Hantman
  • Attending Physician of the United States Congress: John F. Eisold
  • Comptroller General of the United States: David M. Walker (starting 1998)
  • Director of the Congressional Budget Office: June E. O'Neill
  • Librarian of Congress: James H. Billington
  • Public Printer of the United States: Michael F. DiMario
  • Senate

  • Chaplain: Lloyd John Ogilvie
  • Historian: Richard A. Baker
  • Parliamentarian: Bob Dove
  • Secretary: Gary Lee Sisco
  • Secretary for the Majority: Elizabeth B. Greene
  • Secretary for the Minority: Martin P. Paone
  • Sergeant at Arms: Gregory S. Casey
  • House of Representatives

  • Chaplain: James David Ford
  • Chief Administrative Officer:Jeff Trandahl (acting)
  • Clerk: Robin H. Carle
  • Parliamentarian: Charles W. Johnson
  • Sergeant at Arms: Wilson Livingood
  • Inspector General: John W. Lainhart IV
  • References

    105th United States Congress Wikipedia


    Similar Topics
    Edgar Bronfman Jr.
    Chad Michael Collins
    Tiberiu Ghioane
    Topics
     
    B
    i
    Link
    H2
    L