Rahul Sharma (Editor)

4th Youth in Film Awards

Updated on
Share on FacebookTweet on TwitterShare on LinkedInShare on Reddit
Covid-19
Date  November 21, 1982
Official website  YoungArtistAwards.org
4th Youth in Film Awards
Awarded for  Achievement in the 1981—1982 season
Site  Sheraton Universal Hotel Universal City, California

The 4th Youth in Film Awards ceremony (now known as the Young Artist Awards), presented by the Youth in Film Association, honored outstanding youth performers under the age of 21 in the fields of film and television for the 1981-1982 season, and took place on November 21, 1982 at the Sheraton Universal Hotel in Universal City, California.

Contents

The big winner that year was E.T. the Extra-Terrestrial, with one of the rare "sweeps" in the history of the Youth in Film Awards. The film won all categories for which it was nominated, taking a total of four awards – "Best 'Fantasy' Family Motion Picture", "Best Young Actor in a Motion Picture" for Henry Thomas, "Best Young Supporting Actor in a Motion Picture" for Robert MacNaughton and "Best Young Supporting Actress in a Motion Picture" for Drew Barrymore.

Established in 1978 by long-standing Hollywood Foreign Press Association member, Maureen Dragone, the Youth in Film Association was the first organization to establish an awards ceremony specifically set to recognize and award the contributions of performers under the age of 21 in the fields of film, television, theater and music.

Categories

Bold indicates the winner in each category.

Best Young Motion Picture Actor

Henry Thomas - E.T. the Extra-Terrestrial (Universal)

  • Doug McKeon - Night Crossing (Disney)
  • Matt Dillon - Tex (Disney)
  • Best Young Motion Picture Actress

    Aileen Quinn - Annie (Columbia)

  • Bridgette Andersen - Savannah Smiles (Embassy)
  • Michelle Pfeiffer - Grease 2 (Paramount)
  • Best Young Supporting Actor in a Motion Picture

    Robert MacNaughton - E.T. the Extra-Terrestrial (Universal)

  • Ian Fried - Rocky III (MGM)
  • Josh Milrad - The Beastmaster (Film Builder's Corp)
  • Ronnie Scribner - Split Image (Orion)
  • Sam Robards - Tempest (Columbia)
  • Best Young Supporting Actress in a Motion Picture

    Drew Barrymore - E.T. the Extra-Terrestrial (Universal)

  • Toni Ann Gisondi - Annie (Columbia)
  • Heather O'Rourke - Poltergeist (MGM)
  • Molly Ringwald - Tempest (Columbia)
  • Best Young Actor in a Movie Made for Television

    Neil Billingsley - Million Dollar Infield (CBS)

  • David Faustino - 40 Days for Danny (ABC)
  • Lance Kerwin - The Shooting (CBS)
  • Meeno Peluce - Million Dollar Infield (CBS)
  • Ricky Schroeder - Little Lord Fauntelroy (Norman Rosemont Productions)
  • Best Young Actress in a Movie Made for Television

    Nancy McKeon - The Facts of Life Goes to Paris (NBC)

  • Susan Blackstone - The Rules of Marriage (20th Century Fox)
  • Tara Kennedy - The Electric Grandmother (NBC)
  • Angela Lee - Breaking Up is Hard To Do (Columbia)
  • Sydney Penny - The Patricia Neal Story (CBS)
  • Sydney Penny - The Capture of Grizzly Adams (NBC)
  • Best Young Actor in a Television Special

    Adam Rich - CBS Children's Mystery Theatre - Zertigo Diamond Caper (CBS)

  • Scott Constantine - Sam (Associated Film Artists)
  • Jason Hervey - ABC Afterschool Special - Daddy, I'm Their Mama Now (ABC)
  • Jason Lively - ABC Afterschool Special - Daddy, I'm Their Mama Now (ABC)
  • Barret Oliver - The Circle Family (NBC)
  • Byron Thames - CBS Afternoon Playhouse - Just Pals (CBS)
  • Best Young Actress in a Television Special

    Nancy McKeon - Please Don't Hit Me, Mom! (ABC)

  • Heather Haase - Goldie and Kids: Listen to Us (ABC)
  • Heather McAdam - CBS Afternoon Playhouse Just Pals (CBS)
  • Sydney Penny - The Circle Family (NBC)
  • Best Young Actor in a Drama Series

    Timothy Gibbs - Father Murphy (NBC)

  • David Friedman - Little House on the Prairie: A New Beginning (NBC)
  • Matthew Laborteaux - Little House on the Prairie: A New Beginning (NBC)
  • Scott Mellini - Father Murphy (NBC)
  • Adam Rich - Code Red (ABC)
  • Best Young Actress in a Drama Series

    (tie) Melissa Gilbert - Little House on the Prairie: A New Beginning (NBC)
    (tie) Jill Whelan - The Love Boat (ABC)

  • Allison Balson - Little House on the Prairie: A New Beginning (NBC)
  • Tonya Crowe - Knots Landing (CBS)
  • Shannen Doherty - Little House on the Prairie: A New Beginning (NBC)
  • Missy Francis - Little House on the Prairie: A New Beginning (NBC)
  • Best Young Actor in a Comedy Series

    Gary Coleman - Diff'rent Strokes (NBC)

  • Peter Billingsley - Real People (NBC)
  • Todd Bridges - Diff'rent Strokes (NBC)
  • Glenn Scarpelli - One Day at a Time (CBS)
  • Best Young Actress in a Comedy Series

    Nancy McKeon - The Facts of Life (NBC)

  • Danielle Brisebois - Archie Bunker's Place (CBS)
  • Mindy Cohn - The Facts of Life (NBC)
  • Missy Gold - Benson (ABC)
  • Kaleena Kiff - Love, Sidney (NBC)
  • Kari Michaelsen - Gimme a Break! (NBC)
  • Heather O'Rourke - Happy Days (ABC)
  • Lisa Whelchel - The Facts of Life (NBC)
  • Best Young Actor in a New Television Series

    Ricky Schroeder - Silver Spoons (NBC)

  • Scott Baio - Joanie Loves Chachi (ABC)
  • Jason Bateman - Silver Spoons (NBC)
  • Christian Jacobs - Gloria (CBS)
  • Meeno Peluce - Voyagers! (NBC)
  • River Phoenix - Seven Brides for Seven Brothers (CBS)
  • Best Young Actress in a New Television Series

    Erin Moran - Joanie Loves Chachi (ABC)

  • Amy Linker - Square Pegs (CBS)
  • Kathy Maisnik - Star of the Family (ABCd)
  • Sarah Jessica Parker - Square Pegs (CBS)
  • Tina Yothers - Family Ties (NBC)
  • Best Young Actor in a Daytime Series

    Michael Damian - The Young and the Restless (CBS)

  • Dick Billingsley - Days of Our Lives (NBC)
  • Andre Gower - The Young and the Restless (CBS)
  • David Mendenhall - General Hospital (ABC)
  • Damian Shaller - Texas (NBC)
  • John Stamos - General Hospital (ABC)
  • Best Young Actress in a Daytime Series

    Lori Loughlin - The Edge of Night (ABC)

  • Jennifer Cooke - Guiding Light (CBS)
  • Liz Keifer - The Young and the Restless (CBS)
  • Debbie Lytton - Days of Our Lives (NBC)
  • Janine Turner - General Hospital (ABC)
  • Best Young Actor: Guest on a Series

    Keith Mitchell - Knight Rider (NBC)

  • Marc Bentley - The Young and the Restless (CBS)
  • Kirk Brennan - Father Murphy (NBC)
  • Corey Feldman - The Love Boat (ABC)
  • Rossie Harris - Hart to Hart (ABC)
  • Chez Lister - Father Murphy (NBC)
  • Shavar Ross - Diff'rent Strokes (NBC)
  • Lance Toyoshima - M*A*S*H (CBS)
  • Best Young Actress: Guest on a Series

    Roxana Zal - Hart to Hart (ABC)

  • Shannen Doherty - Father Murphy (NBC)
  • Nicole Eggert - Fantasy Island (ABC)
  • Angela Lee - Quincy, M.E. (NBC)
  • Sheri Strahl - Little House on the Prairie: A Christmas To Remember (NBC)
  • Best Family Motion Picture

    Rocky III (M.G.M.)

  • Night Crossing (Disney)
  • Tex (Disney)
  • Savannah Smiles (Embassy)
  • Best Family Motion Picture: Animated, Music or Fantasy

    E.T. the Extra-Terrestrial (Universal)

  • Annie (Columbia)
  • Grease 2 (Paramount)
  • The Secret of NIMH (M.G.M.)
  • Tron (Disney)
  • Best New Family Television Series

    Silver Spoons (NBC)

  • Knight Rider (NBC)
  • Little House on the Prairie, A New Beginning (NBC)
  • Seven Brides for Seven Brothers (CBS)
  • Star of the Family (ABC)
  • References

    4th Youth in Film Awards Wikipedia


    Similar Topics
    Ransons Folly (1926 film)
    Dekalog: Six
    Robin Murray
    Topics
     
    B
    i
    Link
    H2
    L