Supriya Ghosh (Editor)

Disney Legends

Updated on
Share on FacebookTweet on TwitterShare on LinkedInShare on Reddit
Covid-19
Disney Legends

The Disney Legends Awards is a hall of fame program that recognizes individuals who have made an extraordinary and integral contribution to The Walt Disney Company. Established in 1987, the honor was traditionally awarded annually during a special private ceremony; since 2009, it has been awarded biennially during Disney's D23 Expo.

Contents

Recipients are chosen by a selection committee, formerly appointed and chaired by Disney Legend Roy E. Disney, Walt Disney's nephew, former vice chairman and director emeritus of The Walt Disney Company. The committee consists of long-time Disney executives, historians and other authorities. Besides the award statuette itself, each honoree is represented by a bronze commemorative plaque; featuring the recipients' handprints and signature if they were living when inducted, or simply an image of the statuette emblem if the induction was posthumous. The plaques are placed on display in Legends Plaza at the Walt Disney Studios in Burbank, California, across from the Michael D. Eisner Building. Legends also receive a Disney Golden Pass, a lifetime pass to all Disney theme parks.

The Award

Imagineer Andrea Favilli created the Disney Legends award, which is handcrafted from bronze each year. The award depicts the arm of Mickey Mouse holding a star-tipped wand.

Disney describes the award as follows:

The first Disney Legends committee consisted of Dave Smith; Arlene Ludwig; Marty Sklar, Randy Bright; Jack Lindquist; Sharon Harwood; Art Levitt; Shelley Miles; Paula Sigman; Doris Smith; and Stacia Martin.

Recipients

= awarded posthumously

Class of 1987

  • Fred MacMurray, Film
  • Class of 1988

  • Virginia Davis, Animation
  • Norman Palmer, Film
  • Class of 1989

  • Les Clark, Animation
  • Marc Davis, Animation/ Imagineering
  • Ub Iwerks, Animation/Imagineering
  • Ollie Johnston, Animation
  • Milt Kahl, Animation
  • Ward Kimball, Animation & Imagineering
  • Eric Larson, Animation
  • John Lounsbery, Animation
  • Wolfgang Reitherman, Animation
  • Frank Thomas, Animation
  • All except Iwerks were Disney's "Nine Old Men."

    Class of 1990

  • Roger Broggie, Imagineering
  • Joe Fowler, Attractions
  • John Hench, Animation & Imagineering
  • Richard Irvine, Imagineering
  • Herb Ryman, Imagineering
  • Richard Sherman, Music
  • Robert Sherman, Music
  • Class of 1991

  • Ken Anderson, Animation, Imagineering
  • Julie Andrews, Film
  • Carl Barks, Animation & Publishing
  • Mary Blair, Animation & Imagineering
  • Claude Coats, Animation & Imagineering
  • Don DaGradi, Animation & Film
  • Sterling Holloway, Animation—Voice
  • Fess Parker, Film & Television
  • Bill Walsh, Film & Television
  • Class of 1992

  • Jimmie Dodd, Television
  • Bill Evans, Imagineering
  • Annette Funicello, Film & Television
  • Joe Grant, Animation
  • Jack Hannah, Animation
  • Winston Hibler, Film
  • Ken O'Connor, Animation & Imagineering
  • Roy Williams, Animation & Television
  • Class of 1993

  • Pinto Colvig, Animation—Voice
  • Buddy Ebsen, Film & Television
  • Peter Ellenshaw, Film
  • Blaine Gibson, Animation & Imagineering
  • Harper Goff, Film & Imagineering
  • Irving Ludwig, Film
  • Jimmy MacDonald, Animation—Voice
  • Clarence Nash, Animation—Voice
  • Donn Tatum, Administration
  • Card Walker, Administration
  • Class of 1994

  • Adriana Caselotti, Animation—Voice
  • Bill Cottrell, Animation & Imagineering
  • Marvin Davis, Film & Imagineering
  • Van France, Attractions
  • David Hand, Animation
  • Jack Lindquist, Attractions
  • Bill Martin, Imagineering
  • Paul J. Smith, Music
  • Frank Wells, Administration
  • Class of 1995

  • Wally Boag, Attractions
  • Fulton Burley, Attractions
  • Dean Jones, Film
  • Angela Lansbury, Film
  • Edward Meck, Attractions
  • Fred Moore, Animation
  • Thurl Ravenscroft, Animation—Voice
  • Wathel Rogers, Imagineering
  • Betty Taylor, Attractions
  • Class of 1996

  • Bob Allen, Attractions
  • Rex Allen, Film & Television
  • X Atencio, Animation & Imagineering
  • Betty Lou Gerson, Animation—Voice
  • Bill Justice, Animation & Imagineering
  • Bob Matheison, Attractions
  • Sam McKim, Imagineering
  • Bob Moore, Animation & Film
  • Bill Peet, Animation—Story
  • Joe Potter, Attractions
  • Class of 1997

    This ceremony was held at Disneyland Paris to celebrate its 5th birthday. All 1997 inductees are of European origin.

  • Lucien Adés, Music
  • Angel Angelopoulos, Publishing
  • Antonio Bertini, Character Merchandise
  • Armand Bigle, Character Merchandise
  • Gaudenzio Capelli, Publishing
  • Roberto de Leonardis, Film
  • Cyril Edgar, Film
  • Wally Feignoux, Film
  • Didier Fouret, Publishing
  • Mario Gentilini, Publishing
  • Cyril James, Film & Merchandise
  • Horst Koblischek, Character Merchandise
  • Gunnar Mansson, Character Merchandise
  • Arnoldo Mondadori, Publishing
  • Armand Palivoda, Film
  • Poul Brahe Pedersen, Publishing
  • André Vanneste, Character Merchandise
  • Paul Winkler, Character Merchandise
  • Class of 1998

  • James Algar, Animation & Film
  • Buddy Baker, Music
  • Kathryn Beaumont, Animation—Voice
  • Roy E. Disney, Film, Animation & Administration
  • Don Escen, Administration
  • Wilfred Jackson, Animation
  • Glynis Johns, Film
  • Kay Kamen, Character Merchandise
  • Paul Kenworthy, Film
  • Larry Lansburgh, Film & Television
  • Hayley Mills, Film
  • Al Milotte and Elma Milotte, Film
  • Norman "Stormy" Palmer, Film
  • Lloyd Richardson, Film
  • Kurt Russell, Film
  • Ben Sharpsteen, Animation & Film
  • Masatomo Takahashi, Administration
  • Vladimir (Bill) Tytla, Animation
  • Dick Van Dyke, Film
  • Matsuo Yokoyama, Character Merchandise
  • Class of 1999

  • Tim Allen, Television, Film & Animation-Voice.
  • Mary Costa, Animation—Voice
  • Norm Ferguson, Animation
  • Bill Garity, Film
  • Yale Gracey, Animation & Imagineering
  • Al Konetzni, Character Merchandise
  • Hamilton Luske, Animation
  • Dick Nunis, Attractions
  • Charlie Ridgway, Attractions
  • Class of 2000

  • Grace Bailey, Animation
  • Harriet Burns, Imagineering
  • Joyce Carlson, Animation & Imagineering
  • Ron Dominguez, Parks & Resorts
  • Cliff Edwards, Animation—Voice
  • Becky Fallberg, Animation
  • Dick Jones, Animation—Voice
  • Dodie Roberts, Animation
  • Retta Scott, Animation
  • Ruthie Tompson, Animation
  • Class of 2001

  • Howard Ashman, Music
  • Bob Broughton, Film
  • George Bruns, Music
  • Frank Churchill, Music
  • Leigh Harline, Music
  • Fred Joerger, Imagineering
  • Alan Menken, Music
  • Martin Sklar, Imagineering
  • Ned Washington, Music
  • Tyrus Wong, Animation
  • Class of 2002

    In honor of the opening of the Walt Disney Studios Park at Disneyland Paris, all 2002 inductees are of European origin. The ceremony was held in the Animation building at the new park on opening day.
  • Ken Annakin, Film
  • Hugh Attwooll, Film
  • Maurice Chevalier, Film
  • Phil Collins, Music
  • Sir John Mills, Film
  • Robert Newton, Film & Television
  • Sir Tim Rice, Music
  • Robert Stevenson, Film
  • Richard Todd, Film & Television
  • David Tomlinson, Film
  • Class of 2003

    Following a dispute between Roy E. Disney and the company that resulted in Disney departing, Robert Iger, the company's then-president and COO co-presented with Michael Eisner.
  • Neil Beckett, Merchandise
  • Tutti Camarata, Music
  • Edna Francis Disney
  • Lillian Disney
  • Orlando Ferrante, Imagineering
  • Richard Fleischer, Film
  • Floyd Gottfredson, Animation
  • Buddy Hackett, Film & Television
  • Harrison "Buzz" Price, Research Economist.
  • Al Taliaferro, Cartoonist
  • Ilene Woods, Music—Voice
  • Class of 2004

  • Bill Anderson, Film, Television
  • Tim Conway, Film
  • Rolly Crump, Imagineering
  • Alice Davis, Imagineering
  • Karen Dotrice, Film & Television
  • Matthew Garber, Film
  • Leonard H. Goldenson, Television
  • Bob Gurr, Imagineering
  • Ralph Kent, Imagineering & Attractions
  • Irwin Kostal, Music
  • Mel Shaw, Animation
  • Class of 2005

    In honor of Disneyland's 50th anniversary in 2005, all recipients are related to either Walt Disney Parks and Resorts and/or Walt Disney Imagineering, and nearly all have had some connection with Disneyland. Roy E. Disney again co-presented the awards, after a two-year hiatus and a return to the company.
  • Chuck Abbott, Parks & Resorts
  • Milt Albright, Parks & Resorts
  • Hideo Amemiya, Parks & Resorts
  • Hideo Aramaki, Parks & Resorts
  • Charles Boyer, Parks & Resorts
  • Randy Bright, Imagineer
  • James Cora, Parks & Resorts
  • Robert Jani, Parks & Resorts
  • Mary Jones, Parks & Resorts
  • Art Linkletter, Parks & Resorts
  • Mary Anne Mang, Parks & Resorts
  • Steve Martin, Parks & Resorts
  • Tom Nabbe, Parks & Resorts
  • Jack Olsen, Parks & Resorts
  • Cicely Rigdon, Parks & Resorts
  • William Sullivan, Parks & Resorts
  • Jack Wagner, Parks & Resorts
  • Vesey Walker, Parks & Resorts
  • Class of 2006

  • Tim Considine (Television & Film)
  • Kevin Corcoran (Television & Film)
  • Al Dempster (Animation)
  • Don Edgren, Imagineering
  • Paul Frees, Television, Film & Parks
  • Peter Jennings, Television
  • Sir Elton John, Music
  • Jimmy Johnson, Music
  • Tommy Kirk, Television & Film
  • Joe Ranft, Animation
  • David Stollery, Television & Film
  • Ginny Tyler, Television & Film
  • Class of 2007

  • Roone Arledge (Television)
  • Art Babbitt (Animation)
  • Carl Bongirno (Imagineering)
  • Marge Champion (Animation)
  • Dick Huemer (Animation)
  • Ron Logan (Parks & Resorts)
  • Lucille Martin (Animation)
  • Tom Murphy (Administration)
  • Randy Newman (Music)
  • Floyd Norman (Animation)
  • Bob Schiffer (Film Production)
  • Dave Smith (Archives)
  • Class of 2008

  • Wayne Allwine, Animation (voice)
  • Bob Booth, Attractions
  • Neil Gallagher, Attractions
  • Frank Gifford, Television
  • Burny Mattinson, Animation
  • Walter Peregoy, Animation
  • Dorothea Redmond, Designer
  • Russi Taylor, Animation (voice)
  • Toshio Kagami, Parks and Resorts
  • Barbara Walters, Television
  • Oliver Wallace, Music
  • Class of 2009

  • Tony Anselmo, Animation (voice)
  • Harry Archinal, Film
  • Beatrice Arthur, Film & Television
  • Bill Farmer, Animation (voice)
  • Estelle Getty, Film & Television
  • Don Iwerks, Film
  • Rue McClanahan, Film & Television
  • Leota Toombs Thomas, Attractions
  • Betty White, Film & Television
  • Robin Williams, Film, Animation (voice)
  • Class of 2011

  • Regis Philbin, Television
  • Jim Henson, Film, Television
  • Jodi Benson, Animation (voice)
  • Paige O'Hara, Animation (voice)
  • Lea Salonga, Animation (voice)
  • Linda Larkin, Animation (voice)
  • Anika Noni Rose, Animation (voice)
  • Jack Wrather, Parks & Resorts
  • Bonita Wrather, Film
  • Guy Williams, Television
  • Bo Boyd, Consumer Products
  • Raymond Watson, Administration
  • Class of 2013

  • Tony Baxter, Imagineering
  • Collin Campbell, Imagineering
  • Dick Clark, Television
  • Billy Crystal, Film & Animation (voice)
  • John Goodman, Film & Animation (voice)
  • Steve Jobs, Animation
  • Glen Keane, Animation
  • Ed Wynn, Film & Animation (voice)
  • Class of 2015

  • George Bodenheimer, Administration & Television
  • Andreas Deja, Animations
  • Johnny Depp, Film
  • Eyvind Earle, Animation
  • Danny Elfman, Music
  • George Lucas, Film & Parks and Resorts
  • Susan Lucci, Television
  • Julie Reihm Casaletto, Parks and Resorts
  • Carson Van Osten, Consumer Products
  • References

    Disney Legends Wikipedia


    Topics
     
    B
    i
    Link
    H2
    L