Girish Mahajan (Editor)

56th Berlin International Film Festival

Updated on
Share on FacebookTweet on TwitterShare on LinkedInShare on Reddit
Covid-19
Opening film  Snow Cake
Founded  1951
Location  Berlin, Germany
No. of films  360 films
56th Berlin International Film Festival
Closing film  Pat Garrett and Billy the Kid
Awards  Golden Bear (Grbavica: The Land of My Dreams)

The 56th Berlin International Film Festival was held from 9 to 19 February 2006. The festival opened with Snow Cake by Marc Evans. Digitally restored version of Sam Peckinpah's 1972 film Pat Garrett and Billy the Kid served as the closing film. British actress Charlotte Rampling was selected as the head of the jury. The Golden Bear was awarded to Grbavica: The Land of My Dreams directed by Jasmila Žbanić.

Contents

The retrospective was dedicated to the film actresses of 1950s, titled Dream Girls. Film Stars in the 1950s was shown at the festival. More than 186,000 tickets were sold at the festival with visitors from 120 countries, including 3,800 journalists, attended the festival.

Jury

The following people were announced as being on the jury for the festival:

  • Charlotte Rampling: UK (Head of Jury)
  • Matthew Barney: USA
  • Yash Chopra: India
  • Marleen Gorris: Netherlands
  • Janusz Kaminski: Poland
  • Lee Young-ae: Korea
  • Armin Mueller-Stahl: Germany
  • Fred Roos: USA
  • Jung-Wan Oh: South Korea
  • Mariela Besuievski: Spain
  • Florian Gallenberger: Germany
  • In competition

    The following films were in competition for the Golden Bear and Silver Bear awards:

    Awards

    The following prizes were awarded by the Jury:

  • Golden Berlin Bear:
  • Grbavica: The Land of My Dreams by Jasmila Žbanić
  • Best Short Film - Never Like the First Time! by Jonas Odell
  • Silver Berlin Bear:
  • Best Film Music - Isabella by Peter Kam
  • Best Actor - Moritz Bleibtreu for The Elementary Particles
  • Best Actress - Sandra Hüller for Requiem
  • Best Director - Michael Winterbottom & Mat Whitecross for The Road to Guantanamo
  • Best Short Film - Penpusher by Guillaume Martinez
  • Outstanding Artistic Achievement - Jürgen Vogel for The Free Will
  • Jury Grand Prix - En soap by Pernille Fischer Christensen
  • Honorable Mention:
  • Short Film - Maryam Keshavarz for El día que morí
  • Honorary Golden Berlin Bear:
  • Andrzej Wajda
  • Ian McKellen
  • Berlinale Camera:
  • Michael Ballhaus
  • Jürgen Böttcher
  • Laurence Kardish
  • Peter B. Schumann
  • Hans Helmut Prinzler
  • Best Debut Film:
  • En soap by Pernille Fischer Christensen (director) & Lars Bredo Rahbek (producer)
  • Panorama Audience Award:
  • Tomer Heymann for Paper Dolls
  • Short Film - Talya Lavie for The Substitute
  • Crystal Bear:
  • Best Short Film - Cameron B. Alyasin for Never an Absolution
  • Best Feature Film - Niels Arden Oplev for We Shall Overcome
  • 14Plus: Best Feature Film - Henry Meyer for Four Weeks in June
  • Crystal Bear - Special Mention:
  • Best Short Film: Irina Boiko for The Thief
  • Best Feature Film: Auraeus Solito for The Blossoming of Maximo Oliveros
  • 14Plus: Best Feature Film: Claude Gagnon for Kamataki
  • Deutsches Kinderhilfswerk Grand Prix:
  • The Blossoming of Maximo Oliveros by Auraeus Solito
  • Deutsches Kinderhilfswerk - Special Award:
  • A Fish with a Smile by C. Jay Shih
  • Deutsches Kinderhilfswerk - Special Mention:
  • Best Short Film - Vika by Tsivia Barkai
  • Best Feature Film - I Am by Dorota Kedzierzawska
  • Teddy:
  • Best Short Film - El día que morí by Maryam Keshavarz
  • Best Documentary Film - Beyond Hatred by Olivier Meyrou
  • Best Feature Film - The Blossoming of Maximo Oliveros by Auraeus Solito
  • Teddy Jury Award:
  • Patrick Carpentier for Combat
  • FIPRSECI Prize:
  • Competition - Requiem by Hans-Christian Schmid
  • Forum of New Cinema - So Yong Kim for In Between Days
  • Panorama - Knallhart for Detlev Buck
  • Prize of the Ecumenical Jury:
  • Competition - Grbavica: The Land of My Dreams by Jasmila Zbanic
  • Forum of New Cinema - Conversations on a Sunday Afternoon by Khalo Matabane
  • Panorama - The Collector by Feliks Falk
  • C.I.C.A.E. Award:
  • Forum of New Cinema - Close to Home by Dalia Hager
  • Panorama - Yuan Zhang for Little Red Flowers
  • Netpac Award:
  • Dear Pyongyang by Yong-hi Yang
  • Prix UIP Berlin:
  • The Fence by Ricardo Íscar
  • Alfred Bauer Prize:
  • Rodrigo Moreno for El custodio
  • Label Europa Cinemas:
  • Detlev Buck for Knallhart
  • Caligari Film Award:
  • Ben Hopkins for 37 Uses for a Dead Sheep
  • DIALOGUE en Perspective:
  • Bülent Akinci for Running on Empty
  • DIALOGUE en Perspective - Special Mention:
  • Florian Gaag for Wholetrain
  • Talent Movie of the Week:
  • Phillip Van for High Maintenance
  • Berlin Today Award:
  • Anna Azevedo for BerlinBall
  • Score Competition:
  • Alasdair Reid
  • Manfred Salzgeber Award:
  • Tomer Heymann for Paper Dolls
  • Panorama Short Film Award:
  • Tala Hadid for Your Dark Hair Ihsan
  • DAAD Short Film Award:
  • Rony Sasson for Swanettes
  • Peace Film Award:
  • Jasmila Zbanic for Grbavica: The Land of My Dreams
  • Amnesty International Film Prize:
  • Masoud Arif Salih for Narcissus Blossom
  • Wolfgang Staudte Award:
  • Tizza Covi for Babooska
  • Prize of the Guild of German Art House Cinemas:
  • Matthias Glasner for The Free Will
  • Femina-Film-Prize:
  • Yasmin Khalifa for Bye Bye Berlusconi!
  • Reader Jury of the "Berliner Morgenpost":
  • Robert Altman for A Prairie Home Companion
  • Reader Jury of the "Berliner Zeitung":
  • Shion Sono for Strange Circus
  • Reader Jury of the "Siegessäule":
  • Tomer Heymann for Paper Dolls
  • References

    56th Berlin International Film Festival Wikipedia


    Similar Topics
    Aelita
    Nori Aoki
    Branka Pujić
    Topics
     
    B
    i
    Link
    H2
    L