Supriya Ghosh (Editor)

10th César Awards

Updated on
Share on FacebookTweet on TwitterShare on LinkedInShare on Reddit
Covid-19
Hosted by  Pierre Tchernia
Best Actor  Alain Delon
Network  Antenne 2
Other ceremonies  1984, 1986
Best Film  My New Partner
Best Actress  Sabine Azéma
Date  3 February 1985
Host  Pierre Tchernia
Location  Théâtre de l'Empire, Paris, France
Sites  Théâtre de l'Empire, Paris

The 10th César Awards ceremony, presented by the Académie des Arts et Techniques du Cinéma, honoured the best French films of 1984 and took place on 3 February 1985 at the Théâtre de l'Empire in Paris. The ceremony was chaired by Simone Signoret and hosted by Pierre Tchernia. My New Partner won the award for Best Film.

Winners and nominees

The winners are highlighted in bold:

  • Best Film:
    My New Partner, directed by Claude Zidi
    L'amour à mort, directed by Alain Resnais
    Carmen, directed by Francesco Rosi
    Les Nuits de la pleine lune, directed by Éric Rohmer
    Un dimanche à la campagne, directed by Bertrand Tavernier
  • Best Foreign Film:
    Amadeus, directed by Miloš Forman
    Greystoke: The Legend of Tarzan, Lord of the Apes, directed by Hugh Hudson
    Maria's Lovers, directed by Andrei Konchalovsky
    Paris, Texas, directed by Wim Wenders
  • Best First Work:
    La Diagonale du fou, directed by Richard Dembo
    Boy Meets Girl, directed by Leos Carax
    Marche à l'ombre, directed by Michel Blanc
    Souvenirs souvenirs, directed by Ariel Zeitoun
  • Best Actor:
    Alain Delon, for Notre histoire
    Michel Piccoli, for La Diagonale du fou
    Gérard Depardieu, for Fort Saganne
    Philippe Noiret, for Les Ripoux
    Louis Ducreux, for Un dimanche à la campagne
  • Best Actress:
    Sabine Azéma, for Un dimanche à la campagne
    Julia Migenes, for Carmen
    Valérie Kaprisky, for La femme publique
    Pascale Ogier, for Les Nuits de la pleine lune
    Jane Birkin, for La Pirate
  • Best Supporting Actor:
    Richard Bohringer, for L'Addition
    Lambert Wilson, for La femme publique
    Fabrice Luchini, for Les Nuits de la pleine lune
    Bernard-Pierre Donnadieu, for Rue barbare
    Michel Aumont, for Un dimanche à la campagne
  • Best Supporting Actress:
    Caroline Cellier, for L'Année des méduses
    Élisabeth Bourgine, for La 7ème cible
    Victoria Abril, for L'Addition
    Maruschka Detmers, for La Pirate
    Carole Bouquet, for Rive droite, rive gauche
  • Most Promising Actor:
    Pierre-Loup Rajot, for Souvenirs souvenirs
    Hippolyte Girardot, for Le Bon plaisir
    Benoît Régent, for La Diagonale du fou
    Xavier Deluc, for La Triche
  • Most Promising Actress:
    Laure Marsac, for La Pirate
    Sophie Duez, for Marche à l'ombre
    Fanny Bastien, for Pinot simple flic
    Emmanuelle Béart, for Un amour interdit
  • Best Director:
    Claude Zidi, for Les Ripoux
    Alain Resnais, for L'amour à mort
    Francesco Rosi, for Carmen
    Éric Rohmer, for Les Nuits de la pleine lune
    Bertrand Tavernier, for Un dimanche à la campagne
  • Best Writing – Original:
    Bertrand Blier, for Notre histoire
    Éric Rohmer, for Les Nuits de la pleine lune
    Claude Zidi, for Les Ripoux
  • Best Writing – Adaptation:
    Bertrand Tavernier, Colo Tavernier, for Un dimanche à la campagne
    Françoise Giroud, Francis Girod, for Le Bon plaisir
    Andrzej Żuławski, Dominique Garnier, for La femme publique
  • Best Cinematography:
    Bruno de Keyzer, for Un dimanche à la campagne
    Sacha Vierny, for L'amour à mort
    Pasqualino De Santis, for Carmen
    Bruno Nuytten, for Fort Saganne
  • Best Costume Design:
    Yvonne Sassinot de Nesle, for Un amour de Swann
    Enrico Job, for Carmen
    Rosine Delamare, Corinne Jorry, for Fort Saganne
  • Best Sound:
    Dominique Hennequin, Guy Level, Harald Maury, for Carmen
    Pierre Gamet, Jacques Maumont, for L'amour à mort
    Jean-Paul Loublier, Claude Villand, Pierre Gamet, for Fort Saganne
    Claude Villand, Bernard Leroux, Guillaume Sciama, for Souvenirs souvenirs
  • Best Editing:
    Nicole Saunier, for Les Ripoux
    Claudine Merlin, for Notre histoire
    Geneviève Winding, for Souvenirs souvenirs
    Armand Psen, for Un dimanche à la campagne
  • Best Music:
    Michel Portal, for Les Cavaliers de l'orage
    Hans Werner Henze, for L'amour à mort
    Michel Legrand, for Paroles et musique
    Bernard Lavilliers, for Rue barbare
  • Best Production Design:
    Jacques Saulnier, for Un amour de Swann
    Enrico Job, for Carmen
    Jean-Jacques Caziot, for Les Cavaliers de l'orage
    Bernard Evein, for Notre histoire
  • Best Animated Short:
    La Boule, directed by Alain Ughetto
    L'Invité, directed by Guy Jacques
    Ra, directed by Pierre Jamin, Thierry Barthes
  • Best Fiction Short:
    Première classe, directed by Mehdi El Glaoui
    La Combine de la girafe, directed by Thomas Gilou
    Homicide by Night directed by Gérard Krawczyk
    Oiseau de sang directed by Frédéric Rippert
    Premiers mètres directed by Pierre Levy
  • Best Documentary Short:
    La Nuit du hibou, directed by François Dupeyron
    Hommage à Dürer directed by Gérard Samson
    L'Écuelle et l'assiette, directed by Raoul Rossi
  • Best French Language Film:
    Wend Kuuni, directed by Gaston Kaboré
  • Honorary César:
    Christian-Jaque
    Danielle Darrieux
    Christine Gouze-Rénal
    Alain Poiré
  • References

    10th César Awards Wikipedia


    Topics
     
    B
    i
    Link
    H2
    L