Portugal competed at the 1992 Summer Olympics in Barcelona, Spain. 90 competitors, 68 men and 22 women, took part in 71 events in 14 sports.
These Olympics saw Portugal listing the biggest share of competitors in the athletics, but also debuting in the tennis and badminton events, recently elevated to Olympic sports, as with the women's judo. Portugal also participated in the roller hockey tournament (demonstration sport), as current world champions, but finishing just outside the podium.
Women's Individual Competition:
Ana Sousa
Qualifying round — 1288 pts (→ 22nd)
Elimination round — 98 pts (→ 26th)
1/16 finals — Xiangjun Ma (CHN) (→ lost 101:98, did not advance)
800m:
António Abrantes
Round 1 (heat 7) — 1:50.89 (→ 5th, did not advance)
1,500m:
Mário Silva
Round 1 (heat 2) — 3:38.57 (→ 3rd)
Semi-final (heat 2) — 3:38.09 (→ 9th, did not advance)
5,000m:
Carlos Monteiro
Semi-final (heat 4) — 14:00.53 (→ 10th, did not advance)
Domingos Castro
Semi-final (heat 3) — 13:24:57 (→ 5th, advanced as 2nd fastest loser)
Final — 13:38.09 (→ 11th)
Raimundo Santos
Semi-final (heat 2) — 13:48.06 (→ 7th, did not advance)
10,000m:
Domingos Castro
Round 1 (heat 1) — did not finish
Fernando Couto
Round 1 (heat 2) — 29:20.06 (→ 15th, did not advance)
Marathon:
António Pinto → did not finish
Dionísio Castro → did not finish
Joaquim Pinheiro → did not finish
20 km Walk:
José Urbano — disqualified
50 km Walk:
José Magalhães — 4:20:21 (→ 28th)
José Pinto — disqualified
José Urbano — 4:16:31 (→ 25th)
400m Hurdles:
Pedro Rodrigues
Round 1 (heat 3) — 49.46 (→ 5th, did not advance)
3000m Steeplechase:
João Junqueira
Round 1 (heat 3) — 8:35.68 (→ 8th, advanced as 3rd fastest loser)
Semi-final (heat 1) — 8:39.17 (→ 10th, did not advance)
4 × 100 m Relay:
Luís Barroso, Luís Cunha, Pedro Agostinho and Pedro Curvelo
Round 1 (heat 2) — 40.30 (→ 5th, did not advance)
4 × 400 m Relay:
Álvaro Silva, José Mendes, Pedro Curvelo and Pedro Rodrigues
Round 1 (heat 1) — 3:10.11 (→ 7th, did not advance)
Pole Vault:
Nuno Fernandes
Qualifying round (heat 2) — 5,00 (→ 15th, did not advance)
100m:
Lucrécia Jardim
Round 1 (heat 6) — 11.58 (→ 4th)
Round 2 (heat 1) — 11.66 (→ 7th, did not advance)
200m:
Lucrécia Jardim
Round 1 (heat 1) — 23.26 (→ 3rd)
Round 2 (heat 2) — 23.09 (→ 5th, did not advance)
800m:
Carla Sacramento
Round 1 (heat 2) — 2:00.57 (→ 3rd, advanced as 5th fastest loser)
Semi-final (heat 2) — 2:02.85 (→ 6th, did not advance)
1500m:
Carla Sacramento
Round 1 (heat 1) — 4:10.01 (→ 5th)
Semi-final (heat 2) — 4:05.54 (→ 9th, did not advance)
3000m:
Fernanda Ribeiro
Round 1 (heat 2) — 9:07.69 (9th, did not advance)
10000m:
Albertina Dias
Round 1 (heat 2) — 32:15.05 (→ 6th)
Final — 32:0.393 (→ 13th)
Conceição Ferreira
Round 1 (heat 1) — 32:31.95 (→ 9th, advanced as 1st fastest loser)
Final — did not finish
Fernanda Marques
Round 1 (heat 2) — 32:38.16 (→ 8th)
Final — did not finish
Marathon:
Aurora Cunha → did not finish
Manuela Machado → 2:38:22 (→ 7th)
10 km Walk:
Isilda Gonçalves — 50:23 (→ 34th)
Susana Feitor — disqualified
400m Hurdles:
Marta Moreira
Round 1 (heat 2) — 58.24 (→ 6th, did not advance)
4 × 400 m Relay:
Eduarda Coelho, Elsa Amaral, Lucrécia Jardim and Marta Moreira
Round 1 (heat 2) — 3:29.38 (→ 4th, advanced as 2nd fastest loser)
Final — 3:36.85 (→ 8th)
Discus Throw:
Teresa Machado
Qualifying round — 4,98 (→ 14th, did not advance)
Men's Individual Competition:
Ricardo Fernandes
1/32 finals — R. Liljequist (FIN) (→ lost by 15-3, 15-11 – did not advance)
Fernando Silva
1/32 finals — Peter Axelsson (SWE) (→ lost by 15-7, 15-8 – did not advance)
Men's Team Competition:
Fernando Silva and Ricardo Fernandes
1/32 finals — Benny Lee and Thomas Reidy (USA) (→ lost by 15-1, 15-10 – did not advance)
Men
Individual Eventing:
António Braz — –238.60 pts (→ 58th)
António Ramos — –186.70 pts (46th)
Bernardo Rodrigues — eliminated
Vasco Ramires
Team Eventing:
António Braz, António Ramos and Bernardo Rodrigues — –599.10 pts (→ 15th)
Individual Jumping:
Jorge Mathias — did not start
Team Jumping:
Jorge Mathias — did not start
Four male fencers represented Portugal in 1992.
Men's épée
José Bandeira
Qualifying round (pool 4) — 6 matches, 1 victory (→ 6th, 61st overall, did not advance)
Rui Frazão
Qualifying round (pool 10) — 6 matches, 1 victory (→ 7th, 60th overall, did not advance)
Men's foil
José Guimarães
Qualifying round (pool 2) — 6 matches, 1 victory (→ 7th, 52nd overall, did not advance)
Men's sabre
Luís Silva
Qualifying round (pool 4) — 5 matches, 0 victories (→ 6th, 40th overall, did not advance)
Rhythmics:
Clara Piçarra — did not start (→ 43rd)
Extra Lightweight (–60 kg):
Rui Ludovino
Preliminary rounds A
1/32 finals — Pina Garcia (DOM) (→ won by yuko)
1/16 finals — Dashgombyn Battulga (MGL) (→ lost by ippon, did not advance)
Half Lightweight (–65 pts):
Augusto Almeida
Preliminary rounds B
1/32 finals — V. Cespedes (PAR) (→ won by ippon)
1/16 finals — R. Sampaio (BRA) (→ lost by ippon, did not advance)
Repêchage B
1/32 finals — Bye
1/16 finals — Sang-Moon Kim (KOR) (→ lost by ippon, did not advance)
Lightweight (–71 kg):
Rui Domingues
Preliminary rounds A
1/32 finals — Bye
1/16 finals — C. Shi (CHN) (→ lost by waza-ari, did not advance)
Half Middleweight (–78 kg):
Preliminary rounds B
António Matias
1/32 finals — Bye
1/16 finals — Anton Summer (AUT) (→ lost by double waza-ari (=ippon), did not advance)
Middleweight (–86 kg):
Pedro Cristóvão
Preliminary rounds B
1/32 finals — Bye
1/16 finals — D. Kistler (SUI) (→ lost by koka, did not advance)
Half Lightweight (–52 kg):
Paula Saldanha — 7th
Preliminary rounds B
1/32 finals — Bye
1/16 finals — R. Dechinmaa (MGL) (→ won by ippon)
1/8 finals — Lyne Poirier (CAN) (→ won by koka)
1/4 finals — Jessica Gal (NED) (→ lost by ippon)
Repêchage B
1/32 finals — Bye
1/16 finals — Bye
1/8 finals — Maktsoutova (EUN) (→ won by yuko)
1/4 finals — A. Giungi (ITA) (→ lost by yusei-gachi, did not advance)
Men's Lightweight (–56 kg):
Filipa Cavalleri
Preliminary rounds B
1/32 finals — Bye
1/16 finals — Z. Blagojevic (IOP) (→ won by yar?)
1/8 finals — P. Pinitwong (THA) (→ won by yusei-gachi)
1/4 finals — Flagothier (BEL) (→ lost by yuko)
Repêchage B
1/32 finals — Bye
1/16 finals — Bye
1/8 finals — Kate Donahoo (USA) (→ lost by waza-ari, did not advance)
Half Heavyweight (–72 kg):
Sandra Godinho
Preliminary rounds A
1/32 finals — Bye
1/16 finals — Werbrouck (BEL) (→ lost by yuko, did not advance)
One male pentathlete represented Portugal in 1992.
Men's Individual Competition:
Manuel Barroso — 4719 pts (→ 53rd)
Men's Competition:
António Heitor, António Neves, Franklin Pais, Luís Ferreira, Paulo Almeida, Paulo Alves, Pedro Alves, Rui Lopes, Vitor Hugo Silva and Vitor Fortunato — 4th
Preliminary round (Group A) — 5 matches, 4 victories, 1 defeat – 8 pts (→ 2nd)
Semi-finals — 5 matches, 3 victories, 2 defeats – 6 pts (→ 3rd)
Final 3rd/4th — Italy (→ lost 3-2)
Men's Double Sculls:
Daniel Alves and João Santos
Round 1 (heat 3) — 6:54.55 (→ 5th)
Repêchage 4 — 6:46.14 (→ 4th)
Semi-final C — 6:32.01 (→ 4th)
Final D — 6:42.00 (→ 1st, 18th overall)
Men's Lechner A-390:
João Rodrigues — 233 pts (→ 23rd)
Men's 470:
Eduardo Seruca and Victor Hugo Rocha (helm) — 148 pts (→ 24th)
Soling:
António Tanger Correia (helm), Luís Miguel Santos and Ricardo Batista — 116 pts (→ 21st)
Star:
Fernando Pinto Coelho Bello (helm) and Francisco Pinheiro de Melo — 101 pts (→ 12th)
Men's Trap:
António Palminha
Preliminary round — 145 hits (→ 14th)
Semi-final — 193 hits (→ 11th, did not advance)
João Rebelo
Preliminary round — 145 hits (→ 10th)
Semi-final — 191 hits (→ 16th, did not advance)
Manuel Silva
Preliminary round — 146 hits (→ 7th)
Semi-final — 193 hits (→ 11th, did not advance)
Women's 10m Air Rifle:
Carla Ribeiro
Preliminary round — 387 hits (→ 26th, did not advance)
100m Backstroke:
Miguel Arrobas
Heats (heat 2) — 59.37 (→ 3rd, did not advance – 42nd overall)
200m Backstroke:
Miguel Arrobas
Heats (heat 2) — 2:06.02 (→ 6th, did not advance – 34th overall)
100m Breaststroke:
Alexandre Yokochi
Heats (heat 3) — 1:05.61 (→ 3rd, did not advance – 39th overall)
200m Breaststroke:
Alexandre Yokochi
.* Heats (heat 4) — 2:18.97 (→ 3rd, did not advance – 25th overall)
100m Butterfly:
Miguel Cabrita
Heats (heat 4) — 57.07 (→ 6th, did not advance – 46th overall)
200m Butterfly:
Diogo Madeira
Heats (heat 3) — 2:02.22 (→ 2nd, did not advance – 29th overall)
Miguel Cabrita
Heats (heat 4) — 2:04.28 (→ 6th, did not advance – 34th place)
50m Freestyle:
Paulo Trindade
Heats (heat 7) — 23.81 (→ 8th, did not advance – 36th overall)
400m Freestyle:
Artur Costa
Heats (heat 2) — 3:58.80 (→ 3rd, did not advance – 26th overall)
1500m Freestyle:
Artur Costa
Heats (heat 2) — 15:41.26 (→ 6th, did not advance — 17th overall)
200m Individual Medley
Diogo Madeira
Heats (heat 3) — 2:07.38 (→ 2nd, did not advance – 33rd place)
100m Backstroke:
Ana Barros
Heats (heat 3) — 1:06.11 (→ 7th, did not advance – 36th overall)
200m Backstroke:
Ana Barros
Heats (heat 3) — 2:17.59 (→ 2nd, did not advance – 24th overall)
100m Butterfly:
Ana Alegria
Heats (heat 3) — 1:04.18 (→ 4th, did not advance – 36th overall)
Joana Arantes
Heats (heat 2) — 1:04.59 (→ 4th, did not advance – 39th place)
200m Butterfly:
Joana Arantes
Heat (heat 4) — 2:16.56 (→ 6th, did not advance – 19th overall)
100m Freestyle:
Ana Alegria
Heats (heat 2) — 1:00.35 (→ 6th, did not advance – 41st overall)
Men's Singles Competition:
Bernardo Mota
1/32 finals — Goran Ivanišević (CRO) (→ lost by 2-6, 2-6, 7-6, 6-4, 3-6 – did not advance)
Men's Doubles Competition:
Emanuel Couto and Bernardo Mota
1/16 finals — Guy Forget and Henri Leconte (FRA) (→ lost by 1-6, 3-6, 1-6 – did not advance)
Men's Greco-Roman Welterweight (–74 kg):
Paulo Martins
Elimination round B — 2 defeats, 1.0 technical pts (→ 8th, did not advance)
Round 1 — Dobri Ivanov (BUL) (→ lost by 6-1; +1.0 technical pts)
Round 2 — Qingkun Wei (CHN) (→ lost by 16-0; +0 technical pts)
José Geraldes de Oliveira (chief of mission)
António Livramento (roller hockey coach)
Luís Alfredo Dias Rei (roller hockey)