Neha Patil (Editor)

List of local children's television series (United States)

Updated on
Share on FacebookTweet on TwitterShare on LinkedInShare on Reddit

The following is a list of local children's television shows in the United States. These were locally produced commercial television programming intended for the child audience with unique hosts and themes. This type of programming began in the late 1940s and continued into the late 1970s; some shows continued into the 1990s. Author Tim Hollis documented about 1,400 local children's shows in a 2002 book, Hi There, Boys and Girls!

Contents

The television programs typically aired in the weekday mornings before school or afternoons after school as well as on weekends (to a lesser degree). There were different formats. Almost all shows had a colorful host who assumed a persona such as a cowboy/cowgirl, captain/skipper/commodore/admiral, jungle explorer, astronaut, king, princess, clown, sheriff/deputy/trooper, cop, firefighter, hobo/tramp, railroad engineer, magician, "cousin", "grandfather" or "uncle", whose role was not only to be the "DJ" for syndicated material (typically cartoons, although westerns were more popular earlier on) but also to entertain, often with a live television studio audience of kids, during breaks.

Early program fare included cartoon favorites such as Koko the Clown, Daffy Duck, Crusader Rabbit, Dick Tracy, Popeye, Bugs Bunny, Rocky and Bullwinkle, Casper the Friendly Ghost, Mighty Mouse, Porky Pig, Deputy Dawg, Tin Tin, Mel-O-Toons, Woody Woodpecker, The Funny Company, Mr. Magoo, Space Angel and Clutch Cargo as well as movie shorts such as Laurel and Hardy, Our Gang/The Little Rascals and The Three Stooges and animated versions of Laurel and Hardy, Abbott and Costello and The Three Stooges and live action shorts such as Diver Dan. Some included educational segments like the portraits of wildlife in Nature's Window.

Anniston

  • WHMA TV-40, later WJSU-TV: The Cousin Cliff Show (with Cliff Holman)
  • Birmingham

  • WVTM-TV, WAPI-TV: The Balloon Goon (with Sterling Brewer)
  • WBRC: Birthday Party (with Joe Langston)
  • WBRC: Bozo the Clown (Bart Darby, Ward McIntyre)
  • WBRC: The Bugs Bunny Show (with Benny Carle)
  • WTTO, WDBB: 'Cartoon Clubhouse (with Cliff Holman)
  • WVTM-TV, WABT: Channel 13 Theatre (Bill Wright)
  • WBRC: Circle Six Ranch (with Benny Carle)
  • WIAT, WBMG: The Dick Tracy Show (with Neal Miller)
  • WBRC: Quick Fire McIntyre (with Ward McIntyre)
  • WVTM-TV, WAPI-TV: Romper Room ("Miss Jean", "Miss Jane", "Miss Carol")
  • WVTM-TV, WAPI-TV: The Sgt. Jack Show (with Neal Miller)
  • WBRC: Supersonic Sam (with Horace Pumphrey)
  • WVTM-TV, WABT: Tip Top Clubhouse (renamed to Cousin Cliff's Clubhouse; hosted by Cliff Holman)
  • WBRC: Uncle Bill and Spooky (with Bill Wright)
  • WVTM-TV, WABT: Uncle Bill's Fun Shop (with Bill Wright)
  • WVTM-TV, WABT: Western Theatre (with Benny Carle)
  • Dothan

  • Miss Becky, Bugs Bunny, and Friends (with Becky Copeland)
  • Florence

  • Captain Jack (with Jack Worley)
  • Earline in Storyland
  • WHDF, WOWL: Planet 15 (with Jack Worley)
  • Huntsville/Decatur

  • WAAY-TV: 31 Funtime (with Johnny Evans)
  • WAAY-TV, WMSL: The Benny Carle Show (with Benny Carle)
  • Captain Barney and Popeye (with Johnny Evans)
  • Junior Auction (with Johnny Evans)
  • Kiddie Circus (with Bill Sykes) WMSL,1961 and WHNT, 1963
  • Romper Room WAAY (WAFG), WHNT and WAFF (WMSL).
  • Through the Looking Glass (with "Miss Dottie" Frame, WMSL, 1958-1962)
  • Western Theatre (with Johnny Evans)
  • Mobile

  • Aunt Beka (Rebecca Horton)
  • Bunnyville USA ("Barney Bunny")
  • WALA-TV: Camp Walabear
  • Captain Mal
  • Captain Supreme (Earl Hutto)
  • Cartoonerville ("Chuck Wagon" Charlie)
  • Fun and Games (with Marcia Wanaker and Rosie Seaman)
  • Junior Auction
  • WEAR-TV: The Lynn Toney Show (hosted by Lynn Toney)
  • Popeye Cartoon Theatre ("Captain Hank")
  • Romper Room ("Miss Skeeter")
  • WKRG: Rosie's Place (hosted by Rosie Seaman)
  • Jungle Bob / Scuba Bob
  • Montgomery

  • Cactus Cal (with Calvin Ruff)
  • Captain Zoomar (with Walter Bamberg)
  • Cartoon Carl (with Carl Stephens)
  • Junior Auction (with Curt "Pop" Blair)
  • Kartoon Karnival (with Billy Morgan, Martha Sadler)
  • Popeye Theatre (with Curt "Pop" Blair)
  • Princess Pat's Storybook Castle (with Pat Barnes)
  • Romper Room ("Miss Bobbi", "Miss Sue")
  • Western Theatre (with Bob Underwood)
  • Willie the Clown (with Bill Smith)
  • Young World (with Marge Payne)
  • Anchorage

  • KENI: Mother Moose (with Larry and Carol Beck)
  • Fairbanks

  • School for Fun
  • Phoenix

  • KTVK: Cartoonland
  • KTAR-TV: Romper Room ("Miss Sherri", "Miss Coleene")
  • KPHO-TV: The Wallace and Ladmo Show (Bill Thompson as Wallace, Ladimir Kwiatkowski as Ladmo, and Pat McMahon as Gerald, Captain Super, other characters). Also known as "It's Wallace" and "Wallace & Company."
  • KPHO-TV: The Ladmo Show (Ladimir Kwiatkowski as Ladmo)
  • KPHO-TV: Gold Dust Charlie (Ken Kennedy, with Bill Thompson as Wallace Sneed)
  • Tucson

  • KVOA: Cartoon Corral ("Chuck Waggin")
  • KTTU-TV/KDTU: The Friendship Club (with Bob Love)
  • KGUN: Marshal K-Gun (with Burt Oien, Jack Jacobson and Bob Love) Romper Room (with "Miss Evelyn" (San Angelo))
  • KMSB-TV/KZAZ: The Uncle Bob Show (with Bob Love)
  • KOLD-TV: Zipo the Clown (Zipo & Friends; starring Victor Dains Sr.)
  • Yuma

  • KYMA/KIVA: The S.S. KIVA (with Don Kenny, Bob Hardy, Elmore Eaton)
  • El Dorado/Monroe

  • KTVE: Bozo the Clown (with Tommy Bush)
  • KTVE: Chuckles the Clown (played by Dale Nicholson)
  • KTVE: Commodore Clem (with Henry Clements)
  • KNOE-TV: The Happiness Exchange
  • KTVE: Romper Room ("Miss June")
  • Fort Smith

  • KFSM-TV/KFSA: Captain Chuck (with Chuck Abraria)
  • KFSM-TV/KFSA: Romper Room ("Miss Nancy")
  • KFSM-TV/KFSA: Uncle Elmer (with Elmer Morris)
  • KFSM-TV/KFSA: Uncle Zeb (with Jerry Davis)
  • Little Rock

  • KRTV: Betty's Little Rascals (with Betty Fowler)
  • KATV: Bozo the Clown (Gary Weir)
  • KARK-TV: Candy the Clown (with Gary Weir)
  • KARK-TV: Captain KARK (with Lloyd Denney)
  • KKYK: Clowntown USA (with Gary Weir)
  • KARK-TV: Lorenzo the Tramp (with Gerry Wheeler)
  • KATV: Mr. Specs' Cartoon Caravan (with Bruce Smith)
  • KATV: Romper Room ("Miss Sylvia", "Miss Linda")
  • KARK-TV: Six-Gun Theatre (with Volmar "Cactus" Vick)
  • Bakersfield

  • KBAK-TV, KERO-TV, KJTV-TV: Uncle Woody (with Woody Bryant)
  • Fresno

  • KMPH: Uncle Woody Show (with Woody Bryant)
  • KAIL: Leebo The Clown (with Leland Harris)
  • KFSN: Fun Time (with Al Radka)
  • Glendale

  • KHOF: Black Buffalo's Pow-Wow
  • Los Angeles

  • KTLA: Batfink (Len Maxwell)
  • KTLA: Beany and Cecil (Bob Clampett)
  • KTLA: Bozo the Clown (with Vance Colvig Jr.)
  • KTTV: Bozo's Circus (with Pinto Colvig)
  • KTTV: Buffalo Billy (with Bob Clampett)
  • KTLA: Cartoon Carousel (Frank Herman, a.k.a. Skipper Frank)
  • KCAL-TV/KHJ-TV: Cartoon Express (with Engineer Bill, played by Bill Stulla)
  • KCOP: Cartoonville
  • KCAL-TV/KHJ-TV: Chuck McCann's Funstuff (with Chuck McCann, Barry Thompson, Sonny Fox)
  • KABC-TV, KTTV: Chucko the Clown (with Charles M. Runyon)
  • KTTV: Daphne's Cartoons
  • KABC: Domingo
  • KCBS-TV/KNXT: Dusty's Treehouse (Stu Rosen)
  • KTLA: For Kids Only (with Skipper Frank)
  • KCAL-TV/KHJ-TV: The Froozles (with Sally Baker)
  • KCOP: Hobo Kelly (with Sally Baker)
  • KTTV: King Koopa's Kool Kartoons (Christopher Collins)
  • KTLA: Light Time (with James E. Stewart and Rolf Forsberg)
  • KTTV: Mr. Wishbone
  • KCAL-TV/KHJ-TV: Pancake Man (with Hal Smith)
  • KTLA: Pier Five Club (with Tom Hatten)
  • KTLA: Popeye and Friends (with Tom Hatten and Edwin McCormick)
  • KTLA: Popeye And Friends and Three Stooges Uncle Woody Show (with Woody Bryant)
  • KCOP: Romper Room ("Miss Mary Ann", "Miss Socorro")
  • KNBC: Serendipity
  • KTTV: Sheriff John (with John Rovick)
  • KCAL-TV/KHJ-TV: Shrimpenstein (with Gene Moss)
  • KCOP: Skip and Woofer
  • KCBS-TV/KNXT: Space Funnies (Dal McKennon)
  • KTLA: Squeaky Mulligan, the Talking Cat (with Al Jarvis)
  • KNBC: That's Cat (with Alice Playten)
  • KTLA: Thunderbolt the Wondercolt (John Carradine, Walker Edmiston)
  • KTTV: Willy the Wolf (with Walker Edmiston)
  • Oakland

  • KTVU: Bits and Pieces
  • KTVU: Captain Cosmic
  • KTVU: Captain Satellite (with Bob March)
  • KTVU: Charley and Humphrey (with Pat McCormick)
  • KTVU: Romper Room
  • KTVU: TV Pow (with Pat McCormick)
  • Sacramento/Stockton

  • KOVR: Captain Delta (early 1970s)
  • KTXL: Cap'n Mitch (1970s-80s)
  • KCRA: Captain Sacto (Harry Martin; 1950s)
  • Capn's Locker
  • Cartoonland
  • Romper Room
  • Skipper Stu (hosted by Stu Nahan)
  • San Diego

  • King Norman's Kingdom of Toys (with Norman Rosenburg)
  • KOGO: The Johnny Downs Show (with Johnny Downs)
  • San Francisco

  • KRON: Assignment Four
  • Buster and Me
  • Captain Fortune
  • Captain San Francisco
  • Captain Satellite (with Bob March)
  • City Council
  • Dapper Dan's Playhouse (with Dan McGrath)
  • Deputy Jay
  • Fireman Frank (with George Lemont)
  • Happy Birthday to You (with Lucille Bliss)
  • Kippy the Kop (hosted by Dan Joffee)
  • The Mayor Art Show (hosted by Art Findley)
  • Mayor Art's Almanac (hosted by Art Findley)
  • Romper Room ("Miss Nancy", "Miss Ruby")
  • San Jose

  • Cosmo's Castle
  • Visalia

  • KMPH-TV: Uncle Woody (with Woody Bryant)
  • Denver

  • KWGN: Blinky's Fun Club
  • KBTV: The Clubhouse Gang
  • KLZ: Fred & Fae
  • KFEL: Fred & Fae The Soda Shop
  • Hartford

  • WFSB/WTIC: Captain Bob
  • WVIT/WHNB: Colonel Clown (with Joey Russell)
  • WUVN/WHCT: Flippy the Clown (with Ivor Hugh)
  • WUVN/WHCT: General Funn
  • WFSB/WTIC: The Hap Richards Show (with Floyd "Hap" Richards)
  • WFSB/WTIC: Ranger Andy (with Orville Andrews)
  • New Haven

  • WTNH/WNHC: Admiral Jack (with Guy Alyward)
  • WTNH/WNHC: Captain Solomon C. Whiskers (with Mitch Agruss)
  • WNHC/WTNH: Space Commander 8
  • WTNH/WNHC: Kitdoodle (with Kit Adler)
  • WTNH/WNHC/WHCT: Flippy the Clown (with Ivor Hugh)
  • WTNH/WNHC: Happy the Clown (with Joey Russell)
  • WTNH/WNHC: Mr. Goober (with Mike Warren)
  • Delaware

    (see Pennsylvania, Maryland, and District of Columbia markets)

    Washington

  • WWRC/WRC-TV, later WDCA: Bozo the Clown (with Willard Scott, Dick Dyszel)
  • WDCA: Captain 20 (with John Kallimonis, Tony Alexis, Dick Dyszel)
  • WTTG: Captain Tugg
  • WTTG: Cindy Lou's Ranch (hosted by Cindy Dahl)
  • WJLA/WMAL: Claire and Co Co (hosted by Claire Kress)
  • WTTG: Countdown Carnival (with Bill Gormly)
  • WWRC/WRC-TV: Cousin Cupcake (with Bob Porter)
  • WTTG: Grandpa's Place (with Lee Reynolds)
  • WTTG: Hoppity Skippity (with Jules Huber and Gordon Williamson)
  • WDCA: Kids' Break (with Howard Huge)
  • WJLA/WMAL: Pete and His Pals (hosted by Pete Jamerson)
  • WTTG: Pick Temple (with Bob Dalton)
  • WUSA (TV)/WTOP-TV: Ranger Hal (played by Hal Shaw)
  • Romper Room ("Miss Lynn", "Miss Jan", "Miss Barbara", "Miss Sally", "Miss Connie", "Miss Anne")
  • WWRC/WRC-TV: Sam and Friends (with Jim Henson)
  • WTTG: Time for Science (with Darrell Drummond)
  • WDCA: WOW (with Dick Dyszel)
  • Fort Myers

  • WINK-TV: The Lazy Bar 11 (with "Cousin Vern" Vernon Lundquist)
  • WINK-TV: Lazy Bar Club (with "Cousin Vern")
  • Jacksonville

  • WMFj: Here's How", (1962-1963) with host, Virgina Atter and Clown, Clark Winchester, Children's show, visit to manufactures each week to see how things are made.
  • WFGA: Bozo and Skipper Ed Show, (1961–1966) Saturday mornings
  • WFGA: Popeye & Pals with Skipper Ed, weekday afternoons and Saturday mornings
  • Miami

  • WPLG: Arthur & Company
  • WLBW: Banjo Billy (starring Dave Herbert)
  • WCKT: Bobsville (starring Bob Clayton, later the announcer on Dick Clark's Pyramid game shows)
  • WCKT: The Dungeon (with Charlie Baxter)
  • WCKT: Fun Club (starring Charlie Baxter and Willie the Moose)
  • WLBW: Jumpin Jack's 4 O'Clock Club (starring Jack O'Brien)
  • WTVJ: The Lucky Duck Show (with Merv Griffin and Chuck Zink)
  • WTVJ: Popeye Playhouse
  • St. Petersburg

  • WLCY: 10 Ultimate
  • WSUN-TV: Bozo the Clown
  • WSUN-TV: Captain Mac
  • WSUN-TV: Cartoon Carnival
  • WLCY: Romper Room
  • WLCY: Submarine 10
  • WLCY: This Side Up
  • Tallahassee

  • WFSU-TV: Miss Nancy's Store (with Nancy Benda)
  • West Palm Beach

  • WJNO (now WPTV): The Sheriff (with Bob Green)
  • The Man From GHOST (Global Headquarters for the Organization to Sustain Terror), channel 5
  • Atlanta

  • WAGA: Batfink & Ronald McDonald (Saturdays 9:00–9:30am)
  • WXIA/WQXI/WLWA-TV: Billy Johnson
  • WAGA: The Bugs Bunny Show (Bob Underwood as "Captain Bob", weekdays 5:30–6:00 pm)
  • WATL: Cartoon Club
  • WAGA: Dooley and Co. (George Ellis as fictional hobo "Bestoink Dooley", weekdays 4:00–4:30 pm; Ellis appeared in the same role hosting local telecasts of horror film classics, Fridays 11:30 pm)
  • WAGA: Mr. Pix (Dave Michaels, Saturdays 8:00–9:00am)
  • WATL: Officer Don's Clubhouse (Don Kennedy)
  • WSB-TV: Popeye Club with Officer Don (Don Kennedy, weekdays 5:00–6:00pm, then from 4:30–5:30pm; later on WATL)
  • WLWA-TV: Romper Room (weekdays 9:00 A.M.)
  • WLWA-TV: Skipper Ray (Ray MacKay, weekday mornings at 10:00 AM)
  • WXIA/WQXI: Treehouse Club
  • WXIA/WQXI: Tubby and Lester (Monday-Saturday 7:30 to 10 AM, 1968–72)
  • Augusta

  • WATU: Bozo the Clown (weekdays 4:30–5:30 pm, 1970)
  • WJBF: Trooper Terry (weekdays 5-5:30pm; later years 4:30-5pm; featured weatherman Terry Sams; 1960s-70s)
  • Columbus

  • WRBL: Blast Off (V-Man, played by Jim Carlisle)
  • WRBL: Col. Chick & Bozo (played by Charles "Chick" Autry and later by Marvin "Alec" Bush and Jack Morin)
  • WRBL: Kiddie Castle Lane, later renamed Kid's Corner (with Bonnie Brown Elmore a.k.a. Princess Bonnie)
  • WTVM: Miss Patsy's Playhouse (with Patsy Avery)
  • WTVM: Mr. Play-Like's Morning Special
  • WRBL: Shaun O'Hoolihan (played by John "Jack" Morin)
  • Macon

  • WMAZ: Cartoon Club
  • Savannah

  • WJCL (TV): Bozo the Clown (weekdays 4:30–5:30 pm)
  • WTOC-TV: Happy Dan (weekdays 4-4:30 pm; originally Happy Dan & The Little Rascals, later Happy Dan & Popeye)
  • WTOC-TV: Romper Room (weekdays 9-9:30 am)
  • Thomasville

  • WCTV: Romper Room
  • Honolulu

    KHON (Channel 2):

  • Romper Room (same host as KTRG; 1964–74)
  • KGU/KITV/KHVH (now KITV) (Channel 4):

  • Billy Boy Moonster (1968)
  • Captain Honolulu (Sgt Sacto, played by Bob Smith; 1959–68)
  • Rocketship 4 (with Bob Smith; 1968–70)
  • KGMB (Channel 9):

  • Bufo the Frog and a Mynah Bird (hand puppets; early 1960s)
  • Checkers and Pogo (Pogo Poge: Morgan White; Mr. Checkers: Jim Hawthorne, Dave Donnelly, Jim Demarest; May 26, 1967 – 1982)
  • Jimmie Dodd's Aloha Club (early-mid-1960s)
  • Sailor Al (mid-1960s)
  • Some Chinese Guy (early 1960s)
  • KTRG (now KHNL) (Channel 13):

  • Romper Room (same host as KHON; 1962–64)
  • Boise

  • KID/KIDK/KTVB: The Merry Milkman (with Jack Lythgoe)
  • KTVB: Romper Room ("Miss Mary" Alsager)
  • Chicago

  • WGN-TV: The Adventures of Blinkey
  • WFLD: The BJ and Dirty Dragon Show, aka Cartoon Town (Bill Jackson)
  • WGN-TV: Blue Fairy
  • WGN-TV: Bozo's Circus, later The Bozo Show and The Bozo Super Sunday Show (with Bob Bell, later Joey D'Auria)
  • WGN-TV: Breakfast with Bugs Bunny (with Dick Coughlin and Ray Rayner)
  • WGN-TV: Dick Tracy Crime Stopper Club (hosted by Ray Rayner)
  • WBBM-TV/WBKB/WGN-TV: Garfield Goose and Friends (Frazier Thomas)
  • WLS-TV: Gigglesnort Hotel (with Bill Jackson)
  • WLS-TV/WBKB: Here's Geraldine (with Jim Stewart)
  • WCIU-TV: Hey Colonel Frank (circa 1969-1970, 4pm weekdays, between stock market and foreign language programming)
  • WGN-TV: Junior Crossroads
  • WGN-TV: Junior Edition
  • WBKB-TV: Junior Jamboree (later Kukla, Fran and Ollie), The Play House (with Angel Casey)
  • WCIU-TV: Kiddie A-Go-Go (with Elaine Mulqueen)
  • WGN-TV: Lunchtime Little Theatre (with Uncle Ned (Ned Locke), Uncle Bucky and Aunt Dody)
  • WGN-TV: Paddleboat (with Ned Locke)
  • WGN-TV: Ray Rayner and His Friends (Ray Rayner)
  • WGN-TV: Romper Room ("Miss Rosemary", "Miss Beverly")
  • WGN-TV: The Story Teller
  • WBBM-TV/WBKB: Time for Fun (with Nicky Francis)
  • WGN-TV: Time for Stories
  • WGN-TV: Treetop House (with Debra Wuerfel, Tasha Johnson, Anita Klever, Mary Jane Clark, Jane McGrath)
  • WGN-TV: What's the Answer
  • Peoria

  • Bids for the Kids
  • Bozo the Clown
  • WEEK-TV: Captain Jinks (with Stan Lonergan)
  • Hobo Kelly (with Sally Baker)
  • Mr. Toyman (with Gary Gresham)
  • Romper Room
  • Quad Cities

    (see Quad Cities, Iowa market)

    Quincy

  • WGEM=TV: "The Prairie Farms Cactus Club" (with Dick Moore as "Cactus Jim"}
  • Rockford

  • WIFR-TV: Mr. Moustache
  • WREX-TV: Rainbow Railroad
  • WREX-TV: The Roddy Mac Show
  • Harrisburg

  • WSIL-TV: The Funny Company with Uncle Briggs (hosted by Briggs Gordon)
  • Evansville

  • WEHT: The Peggy Mitchell Show (1961-1986)
  • Romper Room ("Miss Annette")
  • Fort Wayne

  • Happy's Place (1980s-90s)
  • Froggy's Pad (1980s-90s)
  • The Little Rascals Club (hosted by Bill Jackson)
  • Indianapolis

  • WLWI: The Bill Jackson Show
  • WHMB: Captain Hook's Pirate Adventures
  • WTTV: Cowboy Bob's Corral, previously called Chuckwagon Theatre (with Bob Glaze)
  • WFBM: The Harlow Hickenlooper Show (with Hal Fryar)
  • WFBM: The Three Stooges Show (with Hoosier Hank, later Harlow Hickenlooper and Curley Myers)
  • WTTV: Janie, previously called Popeye and Janie (hosted by Janie Hodge)
  • WTTV: Happy Herb
  • WTTV: Ruffles' Party
  • WTTV: Lunchtime Theater
  • WLWI: Kindergarten College (with Pat Garrett Rooney)
  • Romper Room ("Miss Julie")
  • WTHR: This Side Up (with Dave Garrison & Dudley)
  • WLWI/WTHR: Time for Timothy (formerly Timothy Churchmouse)
  • South Bend

  • Kids' Adventure Zone (with Capt. Ed Friend)
  • Popeye Theater (with Mike May)
  • Terre Haute

  • WTHI-TV: Captain Jack (hosted by "Captain Jack" Haines) (1978–1982)
  • Cedar Rapids/Waterloo

  • KGAN-TV/WMT-TV: The Dr. Max Show (with Dr. Max Hahn)
  • KGAN-TV/WMT-TV: Marshal J Show (with Jay Alexander)
  • WMT-TV: Miss Ruth Ann's School
  • KWWL-TV: Romper Room ("Miss Bonnie")
  • Davenport

  • WOC Romper Room
  • Des Moines/Ames

  • KCCI-TV/KRNT-TV: 1-2-3 (hosted by Dolph Pulliam)
  • KCCI-TV/KRNT-TV: The Breakfast Club (with Bill Riley)
  • KCCI-TV/KRNT-TV: Dolph's Cartoon Corner (hosted by Dolph Pulliam)
  • WHO-TV: Duane & Friend (hosted by Duane Ellett)
  • WHO-TV: The Floppy Show (hosted by Duane Ellett)
  • Hey Bob (with Bill Riley)
  • Kadipus Land (Fred "SuPiDaK" Hiatt, "Captain Redbeard")
  • WOI-TV: The Magic Window (Betty Lou Varnam)
  • Romper Room
  • Variety Theatre (Bill Riley)
  • Volume See (Carl Williams)
  • Mason City/Fort Dodge

  • Bart's Clubhouse (hosted by Bart Curran)
  • Uncle Dick's Fun House
  • Quad Cities

  • WQAD-TV: Bozo's Circus (with Keith Andrews)
  • KWQC-TV/WOC-TV: Cactus Jim (with Bob Allard)
  • KWQC-TV/WOC-TV: Cap'n Don's Cartoon Showboat (Don Warren)
  • KWQC-TV/WOC-TV: Cap'n Ernie's Cartoon Showboat (with Ernie Mims)
  • KWQC-TV/WOC-TV: Captain Ken's Cartoon Showboat (with Ken Wagner)
  • KWQC-TV/WOC-TV: Cap'n Vern's Cartoon Showboat (with Vern Geilow)
  • KWQC-TV/WOC-TV: The Circle 5 Ranch (with Walt Reno as "Cowboy Whitey")
  • KWQC-TV/WOC-TV: The Circle 6 Ranch (with Wes Holly as "Cowboy Wes")
  • KWQC-TV/WOC-TV: Comic CutUps (with Ken Wagner)
  • WHBF-TV: Grandpa Happy (with Milt "Trader Milt" Boyd)
  • WHBF-TV: Iowanna Pow-Wow (with Milt Boyd)
  • WQAD-TV: Jungle Jay (with Gene King)
  • WHBF-TV: The Magic Carpet (with Jan Schrage)
  • WQAD-TV: Q-Deenie
  • KWQC-TV/WOC-TV: Romper Room ("Miss Barbara", "Miss Gwen", "Miss Donna")
  • WQAD-TV: Romper Room ("Miss Peggy")
  • Sioux City

  • KVTV: Bingo's Big Top (with Dave Madsen)
  • KVTV: Book Bandwagon
  • KVTV: Canyon Kid's Corner (with Jim Henry)
  • KTIV: Cartoon Time (with Gene Quilleash, Dutch Meyers)
  • KTIV: Commander Four (with John Rickwa, Gene Quilleash)
  • KMEG: Klarence the Klown (with Bill Bass)
  • KMEG: Pops (with Dave Webber)
  • KMEG: Puppin's Place (with Tim Poppen)
  • Wichita

  • KAKE-TV: Cap'n Bill (Bill McLean) and Popeye (Clarence Brown)
  • KAKE-TV: Deputy Dusty (hosted by Dusty Herring)
  • KAKE-TV/KTVH/KWCH-TV: Freddy Fudd (with Henry Harvey)
  • KSNW/KARD-TV/KSAS-TV: Major Astro (with Tom Leahy)
  • KAKE-TV: The Old Cobbler (with John Froome)
  • KAKE-TV: Romper Room ("Miss Marty" and "Miss Fran")
  • KAKE-TV/KWCH-TV/KTVH: Santa's Workshop (with Henry Harvey)
  • KAKE-TV: Uncle Bill Reads the Funnies (hosted by Bill Boyle)
  • Bowling Green

  • WLTV-TV: Uncle Albert's General Store 1962-64 (with George Goldtrap)
  • Lexington

  • WKYT-TV: The Windy Wonderful Show 1959-65 (with Mary Ann Kuykendall)
  • Louisville

  • WHAS-TV: Cartoon Circus (with Randy Atcher)
  • Funsville (Presto The Magic Clown)
  • WHAS-TV: The T Bar V Ranch (with Randy Atcher, "Cactus" Tom Brooks)
  • WAVE-TV: The Magic Forest (with Ed Kallay, Julie Shaw)
  • Paducah

  • WPSD: Romper Room ("Miss Emily", "Miss Kay", "Miss Penny", "Miss Betsy")
  • Baton Rouge

  • Buckskin Bill (WAFB-TV)
  • Monroe

  • The Happiness Exchange (KNOE-TV)
  • New Orleans

  • Bozo the Clown
  • Johnny's Follies (WVUE)
  • Johnny's Showboat (WVUE)
  • Mr. Bingle (WDSU)
  • Polycarp
  • Popeye and Pals (WWL-TV)
  • Romper Room ("Miss Ginny", "Miss Linda"; WDSU)
  • Shreveport

  • Al's Corral, hosted by Al Bolton (KSLA-TV)
  • Bob and His Buddies, hosted by Bob Griffin (KSLA)
  • Bozo the Clown (KTBS-TV)
  • Captain Talltower and Cartoons (KTAL-TV)
  • Bangor

  • WABI: Bozo's Circus
  • WLBZ-TV: The Eddie Driscoll Show
  • WEMT: Romper Room (with "Miss Nancy" Dysart)
  • Portland

  • WGAN/WGME: Cap'n and the Kids (with Lloyd Knight)
  • Baltimore

  • WJZ-TV: The Bob McAllister Show
  • WMAR: Bozo the Clown (with Stu Kerr)
  • WMAR: Caboose (with Stu Kerr and Kevin Clash)
  • WBFF: Captain Chesapeake (George Lewis)
  • WJZ-TV: The Lorenzo Show (with Gerry Wheeler)
  • WMAR: Mr. Morning's Clubhouse (with Stu Kerr)
  • WMAR: Professor Kool (with Stu Kerr)
  • WMAR: Romper Room ("Miss Nancy" Claster, "Miss Sally"; also seen with "Miss Sally" in TV markets without local Romper Room shows)
  • WBAL-TV: Paul's Puppets children's marionette show that ran from 1948-1958
  • WBAL-TV: P.W. Doodle (Royal Parker), children's cartoons and Mickey Mouse Club reruns 1962-1965
  • Maryland Public Television: Bob the Vid Tech (with Bob Heck) Children's Interstitials and specials 1993-2010
  • Boston

  • WBZ-TV: Boomtown (with Rex Trailer)
  • WCVB, WHDH-TV: Bozo the Clown (with Frank Avruch) (also seen in TV markets without local Bozo shows)
  • WLVI-TV/WKBG-TV: Bunker Hill (with Bob Glover)
  • WLVI-TV: Captain Boston (with Chris Claussen)
  • WSBK-TV/WIHS-TV: The Children's Hour (with Paula Dolan)
  • WCVB, WHDH-TV: Commander Jet's Comedy (with Bill Harrington)
  • WCVB/WHDH-TV: The Natural World with Captain Bob (with Bob Cottle)
  • WCVB-TV: Jabberwocky (Tucker Smallwood, JoBeth Williams)
  • WCVB-TV: A Likely Story (late 1980s - early 1990s)
  • WHDH-TV, WNAC-TV: Major Mudd (with Ed McDonnell)
  • WCVB, WHDH-TV: Romper Room ("Miss Jean")
  • WHDH-TV: RTV (Ready To Go!!!) (weekday morning magazine program for children)
  • Skiddle Alley (with Rex Trailer)
  • WBZ-TV: Small Fry Club (with Big Brother Bob Emery)
  • WNEV-TV: The Story Lady (mid 1980s)
  • WSBK-TV: Willie Whistle
  • WGBH-TV: ZOOM (While the program was shown on PBS stations in the US and Canada, most of its primary audience was made up of children in the Metro Boston region.)
  • Springfield

  • WHYN: The Admiral and Swabby (with Gary Garrison, Norm Goyer)
  • WHYN: Bozo the Clown
  • WHYN: Cy's Weather
  • WHYN: Elby's Weather
  • WHYN: The Swabby Show
  • Worcester

  • WSMW-TV: Bozo the Clown
  • Detroit

  • The Auntie Dee Show (with Dee Parker)
  • WXYZ-TV: Cartoon Fun
  • WXYZ-TV: Hot Fudge
  • Jingles in Boofland
  • WXYZ-TV: Lunch With Soupy Sales (1952–1959)
  • Milky The Twin Pines Magic Clown
  • Milky's Party Time
  • Oopsy The Clown
  • Popeye Theater with Captain Jolly and Poopdeck Paul
  • Ricky the Clown (with Irv Roming)
  • Sagebrush Shorty (with Ted Lloyd)
  • Sonny Elliot
  • Wixie's Wonderland (with Marv Welch)
  • Detroit Area

  • Get Up Get Out
  • Kids Enjoy Yourselves Without Drugs
  • Flint

  • WJRT-TV: Bozo the Clown
  • Grand Rapids

  • WZZM-TV: Bozo the Clown
  • WOOD-TV: The Buck Barry Show
  • WOOD-TV: Captain Woody (with Andy Rent)
  • WOOD-TV: Romper Room (with "Miss Jean")
  • Kalamazoo

  • WWMT-TV/WKZO-TV: Channel 3 Clubhouse (with Beanie Brown and Uncle Fred)
  • Lansing

  • WJIM-TV: Ranger Jim (with John Kelly then known as Jack Kelin,who then went on to host Kelly and Company with Marilyn Turner
  • Austin

  • The Uncle Robb (Buff "Uncle Robb" Setterquist KMMT Channel 6)
  • Duluth

  • Bozo the Clown (Ray Paulsen)
  • Bugs Bunny Rides Again (with Ray Paulsen)
  • Captain Q (with Jack McKenna)
  • Mr. Tolliver's Travels (with Herb Taylor)
  • Mr. Toot (with Ray Paulsen)
  • Romper Room ("Miss Jane")
  • Minneapolis/St. Paul

  • Axel and His Dog (with Clellan Card, Don Stolz, Mary Davies) WCCO-TV 1954–66
  • Boots and Saddles (Jimmy Valentine) KSTP-TV c. 1955
  • Bozo the Clown (Roger Erickson) WCCO-TV c. 1961–63
  • Burn 'Em Up Barnes
  • Cap'n Ken / Grandpa Ken (with Ken Wagner) KMSP-TV c. 1959–68
  • Captain 11 (with Jim Lange) WTCN-TV (Ch 11) c. 1953–55 (with Chris Wedes) WTCN-TV (Ch 11) c. 1955–58
  • Captain Daryl (Daryl Laub) KSTP-TV c. 1955–57
  • Carmen's Cottage (with Mary Davies) WCCO-TV 1966–77
  • Clancy and Company / Clancy and Willie (with John Gallos, Allan Lotsberg) WCCO-TV 1963–77
  • Clancy the (Keystone) Cop (with John Gallos) WCCO-TV 1959–61
  • Clancy the Space Cop (with John Gallos) WCCO-TV 1961
  • Commodore Cappy (with John Gallos) WCCO-TV 1957–59
  • Dave Lee and Pete (with Dave Lee) WTCN-TV (Ch 11) c. early 1960s
  • Jimmy's Junior Jamboree (with Jimmy Valentine) KSTP-TV c. 1948–54
  • Joe the Cook (with Chris Wedes) WTCN-TV (Ch 11) c. 1956
  • Johnny .44! (with Jack Hastings) WCCO-TV c. 1956–58
  • J. P. Patches / The Carnival Clown (with Daryl Laub) WTCN-TV (Ch 11) 1953–55; (with Chris Wedes) WTCN-TV (Ch 11) 1955–58
  • Junior Auction (Roger Erickson) WCCO-TV c. 1963; (Roger Awsumb)WTCN-TV (Ch 11) c. 1968
  • Juvenile Auction (Jimmy Valentine) KSTP-TV
  • Lunch with Casey (Roger Awsumb WTCN-TV (Ch 11), 1953–1972; Chris Wedes WTCN-TV (Ch 11), 1953–58; Lynn Dwyer, WTCN-TV (Ch 11), 1958–72)
  • Popeye and Pete (Dave Lee) KMSP-TV c. 1959
  • Popeye's Clubhouse WCCO-TV (Mel Jass) c. 1956–57, (Dale Woodley) c. 1957–1959; (Jack Hastings) c. 1959–60
  • Riddle Griddle (Jimmy Valentine) KSTP-TV c. 1948
  • Roger! (Roger Erickson) WCCO-TV c. 1963
  • Skipper Daryl (Daryl Laub) WTCN-TV (Ch 11) 1953–55
  • T. N. Tatters (Daryl Laub) KSTP-TV c. 1955–57
  • Toby's Talent Hunt (Toby Prin) WTCN-TV (Ch 4) c. 1950
  • Uncle Toby's Tune Time (Toby Prin) WTCN-TV (Ch 4) c. 1949
  • Wrangler Steve (Steve Cannon) WTCN-TV (Ch 11), c. 1955
  • Rochester

  • KMMT: Uncle Rob
  • Columbus

  • WCBI-TV: Funtime With Uncle Bunky (with Robert "Uncle Bunky" Williams), weekday afternoons, 1958-76
  • Joplin

  • Romper Room ("Miss Judy")
  • Kansas City

  • KMBC-TV: Torey and Friends (hosted by Torey Southwick)
  • St. Louis

  • KPLR-TV: Buck's Ranch
  • KPLR-TV: Captain 11's Showboat (with Harry Fender), 1959-1968
  • KSDK/KSD-TV: Corky's Colorama (with Clif St. James)
  • KACY-TV: The Cricket and Millie (with Mildred Savage, Eleanor Donohue)
  • KETC: Fignewton's Newspaper (with Leo and Dora Velleman)
  • KETC: The Finder (with Sonny Fox)
  • KMOV/KMOX: D. B.'s Delight (with Doug Kincaid)
  • KMOV: Gator Tales (with Doug Kincaid)
  • KTVI: The Little Rascals (Fred Moegle)
  • KTVI: Lorenzo and Friends (with Gerald Wheeler)
  • KSDK/KSD-TV: Mickey and Amanda (with Richard Clayton)
  • KDNL-TV/KTVI: Mr. Patches the Clown (with Jack Miller)
  • KETC: A Number of Things (with Leo and Dora Velleman)
  • KTVI: Romper Room ("Miss Joan", "Miss Lois")
  • KMOV/KWK: The S.S. Popeye, later named Cookie and the Captain (with Jim Bolen, Dave Allen)
  • KTVI: Suzy's Playroom
  • KTVI: Treehouse Time (with Jack Murdock)
  • KSDK/KSD-TV: Whistle V Ranch
  • KMOV/KMOX: World of Mr. Zoom (with Jack Miller)
  • KSDK/KSD-TV: The Wranglers Club (with Harry Gibbs)
  • Springfield

  • KOLR/KTTS: Birthday Party (with Rene Handley)
  • KOLR/KTTS: Captain Briny (with Wayne Grisham)
  • KYTV: The Children's Hour (with Norma Champion)
  • KSPR: Sammy's Place
  • KOLR/KTTS: Television Classroom
  • Billings

  • KULR-TV/KGHL: Happy Herb (with Herb McAllister)
  • KULR-TV/KGHL: Maury's Carnival (with Maury White)
  • KULR-TV/KGHL: Pete and Friends (with Pete Perlain)
  • Butte

  • KXLF: Popeye, Wallaby and Friends
  • KXLF: Tots and Teens (with Paul Simitzes)
  • KXLF: XL Corral (with Paul Simitzes)
  • Lincoln

    KOLN/KGIN: Cartoon Corral

    Scottsbluff

    KSTF: The Wilmer Worm Show (with June Beaman)

    Las Vegas

  • KLAS: The Bostick Western Show
  • KLAS: The Cinderella Show (with Merle Bunker)
  • KLAS: Commander Lee (with Jack Lehman)
  • KLAS: Rascal Rabbitt (with Caroll Spinney)
  • KLRJ: Romper Room (with "Miss Nancy" Merle Bunker)
  • Manchester

  • WMUR: Ring-A-Ding The Clown Show (Dwight Damon)
  • New Jersey

  • WBTB, later WTVG then WWHT: The Uncle Floyd Show (with Floyd Vivino)
  • (see New York and Pennsylvania markets)

    Albuquerque

  • KGGM: Romper Room (with Joyce Marron)
  • KOAT: Uncle Howdy (with Howard Morgan)
  • KOAT: Uncle Roy (with Roy Will)
  • Albany/Schenectady

  • Commander Ralph (with Ralph Vartigian)
  • Freddy Freihoffer Show (with Jim Fisk)
  • Romper Room ("Miss Diane")
  • WRGB: Satellite Six (with Glendora)
  • Binghamton

  • WMGC-TV: Bozo the Clown (with Larry Crabb)
  • WNBF-TV: The Officer Bill Show (with Bill Parker) (1964–1972)
  • WNBF-TV: Popeye and the Admiral (with Len Hathaway)
  • WMGC-TV: Romper Room
  • WNBF-TV: TV Ranch Club (with Bill Parker) (1949–1959)
  • Buffalo

  • WKBW-TV: The Commander Tom Show (with Tom Jolls) 1965–1991
  • WKBW-TV: Rocketship 7 with Dave Thomas (1962–1978); Mike Randall, Bob Stilson, Tim Warchocki (1992–1993)
  • WGR: Romper Room
  • WUTV: U's Place (with Craig Scime), 1996–2001
  • Elmira/Ithaca

  • Jerry's Playhouse (with Jerry White)
  • TV Clubhouse (with "Coach" Carl Proper)
  • New York

  • WPIX: The Beachcomber Bill Show (with Bill Biery; Herb Bass)
  • WNBC: Birthday House (with Paul Tripp)
  • WPIX: Bozo the Clown (with Bill Britten)
  • WPIX: The Carol Corbett Show (Carol Corbett)
  • WPIX: Cartoon Express (Bill Britten)
  • WPIX: Cartoon Zoo (Milt Moss)
  • WNBC, later WABD: The Children's Hour (with Stan Lee Broza)
  • WPIX/WNEW: The Chuck McCann Show (with Chuck McCann and Paul Ashley)
  • WNYW/WNEW: Chuck McCann's Laurel and Hardy Show (with Chuck McCann and Paul Ashley)
  • WPIX: Clubhouse Gang (Joe Bolton)
  • WNYW: The D.J. Kat Show
  • WNBC/WNBT: Facts N' Fun (with Shari Lewis)
  • WNYW/WNEW: Felix the Cat and Friends (with "Uncle Fred" Scott and Allen Swift)
  • Filbert the Flea, Buster's Buddies, Tom Corbet Space Cadet, Magic Clown, Singing Lady, Mister I-magination (with Paul Tripp)
  • WNYW/WNEW/WABD: Freddie the Fireman (with Ed McCurdy)
  • WNET, WNTA: Funderama (with Herb Sheldon, Arnold Stang, Morey Amsterdam)
  • WNYW/WNEW/WABD: Funny Bunny (with Dick Noel)
  • WNYW/WNEW: Great Bombo's Magic Cartoon Circus Lunchtime Show (with Chuck McCann and Paul Ashley)
  • WCBS-TV: The Great Foodini (with Hope/Morey Bunin)
  • WWOR-TV/WOR-TV: Happy Felton's Knothole Gang (with Happy Felton)
  • WNBC: Howdy Doody Show (original puppet) (with Frank Paris)
  • WNYW/WNEW/WABD: J. Fred Muggs Show
  • WWOR-TV/WOR-TV: The Johnny Andrews Show (with Johnny Andrews, Paul Ashley and Chuck McCann)
  • WABC-TV: Jolly Gene and His Fun Machine (with Bill Britten)
  • WPIX: Joya's Fun School
  • WNET/WNTA: Junior Carnival (with "Uncle Steve" Hollis) (Sunday version of essentially same show as Junior Frolics with different host)
  • WNET/WNTA: Junior Frolics (with "Uncle Fred" Sayles)
  • WNYW/WNEW: Just for Fun! (Sonny Fox)
  • WPIX: Kartoon Klub (Shari Lewis)
  • WPIX: Laurel and Hardy and Chuck (Chuck McCann)
  • WPIX: Let's Have Fun! (Chuck McCann, Paul Ashley, Terry Bennett)
  • WWOR-TV/WOR-TV: Little Tom Tom at the Wigwam Party (Gene London)
  • WNYW/WNEW: Lunch with Soupy Sales
  • DuMont: The Magic Cottage (with Pat Meikle)
  • WPIX: The Magic Garden
  • WWOR-TV/WOR-TV, later WPIX: The Merry Mailman (with Ray Heatherton)
  • WWOR-TV/WOR-TV: Merry Mailman's Funhouse (Ray Heatherton)
  • WWOR-TV/WOR-TV: MerryTunes Circus (Claude Kirchner)
  • WPIX: Pancake Man (with Hal Smith)
  • WCBS-TV: The Patchwork Family (with Carol Corbett, Carey Antebi)
  • WPIX: Pixie Playtime
  • WPIX: Popeye ("Captain Allen" Swift)
  • WNET/WNTA: The Puppet Hotel (with Chuck McCann and Paul Ashley)
  • WABC-TV, WNEW, WOR: Romper Room ("Miss Gloria", "Miss Joan", "Miss Barbara", "Miss Louise", "Miss Mary Ann", "Miss Molly")
  • WNYW/WNEW: The Sandy Becker Show
  • WNYW/WNEW/WABD: Sandy Becker's Fun House! (hosted by Sandy Becker)
  • WWOR-TV/WOR-TV: The Scrub Club (Claude Kirchner)
  • WPIX: Shariland (Shari Lewis)
  • DuMont: Small Fry Club (with Bob Emery)
  • WNYW/WNEW: The Soupy Sales Show
  • WWOR-TV/WOR-TV: The Space Explorer's Club (Al Hodge)
  • WWOR-TV/WOR-TV: Space Station Nine (Chubby Jackson)
  • WNYW/WNEW: Speak Out (Sonny Fox)
  • WWOR-TV/WOR-TV: Steampipe Alley (Mario Cantone and Judy Katchska)
  • WNET/WNTA: Studio 99½ (with Jimmy Nelson)
  • WWOR-TV/WOR-TV: The Super Adventure Theater (Claude Kirchner)
  • WNET, WNTA: Super Serial (with Al Hodge, Eric Page)
  • WPIX: The Surprise Show (Hank Stohl; Morey Bunin; Jimmy Boyd)
  • WCBS-TV: Terry Tell Time (with Carol Reed; Morey Bunin; Hope Bunin)
  • WWOR-TV/WOR-TV: Terrytoons Circus (Claude Kirchner)
  • WABC-TV: Tinker's Workshop (with Bob Keeshan, Dom DeLuise, Henry Burbig, and Gene London)
  • WABC-TV: Time for Fun (with Joseph Bova)
  • WABC-TV: The Tommy Seven Show (with Ed Bakey)
  • WNBC: Uncle Wethbee or Weatherbee (with Tex Antoine)
  • WNBC: Watch Your Child/The Me Too Show
  • WNYW/WNEW: Wonderama (with Sonny Fox and Bob McAllister)
  • Plattsburgh

  • Scoop O'Brian presented 1950s Superman TV episodes
  • Rochester

  • Gary the Happy Pirate
  • Romper Room ("Miss Ann", "Miss Rita")
  • Skipper Sam
  • Syracuse/Auburn

  • Ladybug's Garden (with Cathy Stampalia and Jerry Sanders)
  • Magic Toy Shop (with "Play Lady" (Jean Daugherty); "Miss Merrily" (Marilyn Hubbard) and "Eddie Flum Num" (Socrates Sampson))
  • Pappyland (originally on local public access before going national from WCNY - TV)
  • Romper Room ("Miss Cathy", "Miss Joan")
  • Salty Sam's Super Saturday (Bill Lape)
  • Utica/Rome

  • Bozo the Clown (with Edwin Whitaker)
  • Watertown

  • The Danny Burgess Show
  • Kiddie Karnival (with Dan Burgess)
  • Asheville

  • WLOS: Mr. Bill and Bozo
  • WLOS: Mr. Bill's Workshop (with Bill Norwood)
  • Charlotte

  • WSOC: Clown Carnival (with Brooks Lindsay)
  • Ever-Ever Land
  • WBTV: Junior Rancho / Little Rascals Club (with Fred Kirby)
  • Romper Room ("Miss Melissa", "Miss Jody", "Miss Carol")
  • Sgt. Mills
  • Greenville/New Bern

  • Romper Room ("Miss Patsy")
  • Raleigh/Durham

  • Bozo the Clown (with Paul Montgomery)
  • Frog Hollow
  • Time for Uncle Paul (with Paul Montgomery)
  • Winston-Salem/Greensboro

  • Mr. Green
  • WFMY: The Old Rebel and Pecos Pete Show (with George Perry, Jim Tucker and "Lonesome Lee" Marshall)
  • WGHP: Romper Room
  • WFMY: Six-Gun Playhouse (with George Perry)
  • Bismarck

  • KFYR: Marshall Bill (with Bill Owen)
  • KFYR: Romper Room (with "Miss Connie" Burnham & ""Miss Vonnie" Becker)
  • Fargo

  • KXJB-TV: Captain Jim (with Jim Rohn)
  • Akron

  • WAKR-TV: Hinky Dinks
  • WAKR-TV: Professor Jack
  • Canton

  • WJAN-TV: Alfred Alligator
  • WJAN-TV: Milton The Milkman
  • Cincinnati

  • The Bean's Clubhouse (with Bud Chase)
  • Captain Glenn's Bandwagon (with Glenn Rowell)
  • WKRC: Commander 12 (with Glenn Ryle)
  • Laff House Gang (with Lee "Louie the Louse" Fogel)
  • WXIX-TV: Larry Smith Puppets (with Larry Smith)
  • A Million Laughs (with Bob Shreve)
  • Mr. Hop (with Dave Manning)
  • Popeye & Billy
  • The Popeye Show (with Bob Shreve)
  • Romper Room ("Miss Kay", "Miss Paula")
  • Signal Three (with Art Mehring)
  • The Skipper Ryle Show (Glenn Ryle)
  • The Three Stooges Show (Bob Shreve)
  • WCPO-TV: The Uncle Al Show (with Al and Wanda Lewis)
  • Cleveland

  • Barnaby (with Linn Sheldon)
  • WJW (TV)/WXEL-TV: By Jupiter
  • WKYC/WNBK/KYW: Captain Glenn
  • Captain Penny (with Ron Penfound)
  • WKYC/WNBK/KYW: Cartoon Time
  • WJW (TV)/WXEL-TV: Comedy Carnival
  • Franz the Toymaker (with Ray Stawiarski)
  • Hickory Hideout (with Cassie Wolfe and Wayne Turney)
  • WKBF-TV John and Clem
  • King Jack / King Jack's Toy Box
  • WJW (TV)/WXEL-TV: Merry-Go-Round
  • Mr. Jingeling
  • WKYC/WNBK/KYW: Popeye Theater with Mister Mac
  • Romper Room ("Miss Barbara")
  • Star Babes
  • Tip Top Clubhouse (with Dom DeLuise)
  • Uncle Jake (with Gene Carroll)
  • Uncle Jake's House (with Gene Carroll)
  • Woodrow the Woodsman (with Clay Conroy)
  • Columbus

  • ACTV/Access 21: BeBe the Clown
  • WCLS-TV: Crystal Palace (with Nina Gilbert)
  • WBNS-TV: Flippo the Clown (with Bob Marvin)
  • WTTE-TV: Fox28 Kids' Club (with Yolanda Harris)
  • WBNS-TV: Luci's Toy Shop (with Lucille Gasaway)
  • Romper Room
  • WTTE-TV: TV28 Kids' Club (with Susan Gilbert)
  • Dayton

  • WHIO-TV: Charlie Goodtime (with Dave Eaton)
  • WKEF-TV: Clubhouse 22 (with Malcolm Macleod, "Dr. Creep")
  • WHIO-TV:Ferdy Fussbudget (with Ken Hardin)
  • WHIO-TV:Nosey the Clown (with Jack Jacobson)
  • WKEF-TV:Romper Room ("Miss Jo" (Jo Corey), "Miss Anne")
  • WKEF-TV:Toody the Clown
  • WHIO-TV:Uncle Orrie (with Joe Rockhold)
  • WKTR-TV: Kim's Kartoon Kapers (with Kim Christy)
  • Lima

    WIMA-TV:

  • The Barry Patch (with Barry Lillis)
  • Charlie's Cartoon Clubhouse (with Chuck Osburn)
  • For Kids Only (with Sam Fitzsimmons)
  • IN-SIDE with Ron Blazer and Charlie Chunk (Chuck Osborn)
  • Springfield

  • WSWO-TV: Bozo the Clown (with Dave Eaton)
  • Steubenville

  • Creegan and Crow
  • Toledo

  • Captain Cotton and Salty (with Jerry Carr)
  • Fun Farm
  • Patches and Pockets
  • Salty's Cartoon Party
  • Youngstown

  • The Captain Hal Fryer Show
  • Clancy's Tip Top Club House
  • Oklahoma City

  • WKY: 3-D Danny (with Danny Williams)
  • WKY: Circle 4 Ranch Foreman Scotty
  • KOCO: Lunch With Hoho (with Hoho the Clown)
  • Tulsa

  • KJRH: Big Bill and Oom-A-Gog (with Bill Blair)
  • KTUL: Captain Ben (with Bob Jernigan)
  • KTUL: Dr. Ding A Ling's Cartoon Laboratory
  • KOTV: The Kids Carnival (with Bob Latting)
  • KOTV: Lee Woodward and King Lionel
  • KOTV: The Lorenzo Show (with Gerald Wheeler)
  • KTUL: Mr. Zing and Tuffy (with John Chick and Wayne Johnson), 1963–71
  • KOTV: Spanky's Clubhouse (with Spanky McFarland; 1950s)
  • KTUL: Uncle Zeb's Cartoon Camp
  • KTUL: Uncle Zip's Do Da Day!
  • KOTV: Zeta, on Satellite Six (with Jim Ruddle)
  • Eugene

  • KVAL-TV: Addie Bobkins (with Bob Adkins), 1957–1961
  • KVAL-TV: Captain Shipwreck (with Gordon Bussey) 1961-1967
  • Jack's Kartoon Clubhouse
  • KVAL-TV: Mr. Fixit (Tom Stanford and Dave Weinkauf)
  • KVAL-TV: Red Reynolds, 1954–1957
  • Portland

  • KPTV: Addie Bobkins (with Bob Adkins), 1961–64
  • KPTV: Bar 27 Corral (with "Heck" Harper) 1950s
  • KPTV: Bent Nails (with Gene Brendler), early 1960s (Temporary replacement for injured Rusty Nails)
  • KATU: Bumpity
  • KOIN: Cartoon Circus with "Mr. Duffy" (played by Frank Kincaid), 1958–71
  • KATU: Cartoonival with Rusty Nails mid-1960s
  • KPTV: Dr Zoom (with George Ross, "Mad Scientist" character) Mid-1960s.
  • KPDX: Galaxy Robot
  • KGW: "Heck" Harper Early 1960s.
  • KPTV/KOIN: Mister Moon (with Ed Leahy), 1955–1958
  • KPTV: The Ramblin' Rod Show (with Rod Anders) 1960s/Early70s
  • KATU: Romper Room 1950s (Varying hosts.) 1950s/ Early 1960s.
  • KATU/KPTV: Rusty Nails (with Jim Allen; hosted Three Stooges shorts) Late 1950s - Early 1960s.
  • KPTV: Uncle Charlie (with Charlie LaFranchise. Railroad Engineer host of Round House, model trains & cartoons, late 1950s/early 1960s)
  • KPTV: Uncle Charlie's Den 1962-?? (with Charlie LaFranchise)
  • KOIN: Saddlepals (with Red Dunning), 1953–55
  • Erie

  • The Pappy Show (with Skip Lecher)
  • Harrisburg/Lancaster

  • Cowboy Pete (Paul Baker)
  • Percy Platypus and Friends (aka Per-Ki Place) (with Marijane Landis and Jim Freed)
  • Pete McTee's Clubhouse
  • Romper Room ("Miss Marcia")
  • Sunshine Corners (with Marijane Landis)
  • Tricky Ricky and Popeye
  • Johnstown/Altoona

  • Romper Room ("Miss Sally", "Miss Patty")
  • Sy Seaweed's Popeye Playhouse (with Charlie Ritchey)
  • Philadelphia

  • Adam Android (with Aldo Farnese)
  • Al Alberts Showcase (with Al Alberts)
  • Bertie the Bunyip (with Lee Dexter)
  • Big Top (with Jack Sterling)([3])
  • Breakfast Time (with Bill "Wee Willie" Webber)
  • Candy Apple News Company (with Matt Robinson)
  • Captain Noah and His Magical Ark (with W. Carter Merbreier and Patricia Merbreier)
  • Captain Philadelphia (with Stu Nahan)
  • Carney C. Carney (with Harry LeVan)
  • Cartoon Comics
  • Cartoon Corners (with Gene London)
  • Cartoon Party (with Pauline Comanor)
  • Challenge (with Anita Klever)
  • Chief Halftown (with Traynor Halftown)
  • The Children's Hour (with Stan Lee Broza)
  • C'mon to Uncle Pete's (with Pete Boyle)
  • Dickory Doc (with Aldo Farnese)
  • Frontier Playhouse (with Pete Boyle)
  • Fun House (with Pete Boyle)
  • The Ghost Rider (with Robert Olander)
  • Grand Chance Roundup (with Gene Crane)
  • Happy the Clown (with Howard Jones)
  • In the Park (with Paul and Mary Ritts and Bill Sears)
  • Jack Valentine's T-K Ranch (with Jack Valentine)
  • KYW-TV: The Lorenzo Show (with Gerry Wheeler)
  • Lunch with Uncle Pete (with Pete Boyle)
  • Mr. Rivets (with Joe Earley)
  • Pete's Gang (with Pete Boyle)
  • WCAU-TV: Pixanne (with Jane Norman)
  • Popeye Theater (with Sally Starr)
  • Ranger Joe (with Jesse Rogers)
  • Rex Trailer's Ranch House (with Rex Trailer)
  • Romper Room ("Miss Claire")
  • Sawdust Sam (with Howard Ennis)
  • Shorty the Clown (with Bill Hart)
  • Sidewalk Science (with Gerry Wheeler)
  • Surprise Shop (with Pete Boyle)
  • Tottle (with Jane Norman)
  • The Wee Willie Webber Colorful Cartoon Club (with Bill "Wee Willie" Webber)
  • Willie the Worm (with Warren Wright)
  • The World Around Us (with Anita Klever)
  • Pittsburgh

  • WTAE-TV: Adventure Time (with Paul Shannon)
  • WTAE-TV: Cappelli & Company (with Frank Cappelli)
  • Captain Jim
  • WIIC/WPXI: Captain Jim's Popeye Club (with Ted Eckman)
  • WPTT: Captain Pitt (with George Lewis) (same as Captain Chesapeake)
  • WIIC/WPXI: Cartoon Colorama (with Don Riggs)
  • The Children's Corner (Josie Carey and Fred Rogers)
  • KDKA-TV: Funsville (with Sterling Yates, Josie Carey)
  • WDTV: Happy's Party (with Ida Mae Maher), DuMont, 1952–53)
  • KDKA-TV: Josie's World (with Josie Carey)
  • WQED: Mister Rogers' Neighborhood (with Fred Rogers)
  • WTAE-TV: Ricki & Copper (with Ricki Wertz)
  • WTAE-TV: Romper Room ("Miss Jan")
  • Scranton/Wilkes-Barre

  • Buckskin Jim (Jim Ward)
  • Captain Orbit (Jim Ward)
  • The Land of Hatchy Milatchy (with Nancy Berg and Judy Burns)
  • Romper Room ("Miss Marion" and "Miss Mary Ruth")
  • Rosco the Clown (with Frank LaBarr)
  • Showboat (with Nancy Berg)
  • Topper's Clubhouse
  • The Uncle Ted Show (with Ted Raub)
  • Providence

  • Commander Jet
  • Cowboy Hank (with Hank Bouchard)
  • Draw Podner
  • Hey Wake Up
  • Hippity Hop
  • The Little Circus
  • Romper Room ("Miss Bonnie")
  • WPRI-TV: Salty Brine's Shack (with Salty Brine)
  • WPRI-TV: Salty's Funny Company (with Salty Brine)
  • Storytime (with Beth Chollar)
  • Sunday Funnies
  • Charleston

  • The Adventure Lady (with Anna Lee Smalls)
  • Commodore Moore
  • Happy Raine (with Lorraine "Rainey" Evans)
  • Princess Charleen (with Charleen Carrel)
  • Uncle Charlie's Playhouse (with Charlie Hall)
  • Columbia

  • Aboosa Ya Ya
  • Cactus Quave (with Mackie Quave)
  • Deputy Billy (with Allen Sloan)
  • The Jolly Jim Show (with Jim O'Shea)
  • Mr. Knozit (with Joe Pinner)
  • Princess Pat (with Pat Bouknight)
  • Stanley And The Stooges
  • Florence/Myrtle Beach

  • Captain Ashby (with Ashby Ward)
  • Spaceship C-8 (with Dick Taylor)
  • Greenville/Spartanburg

  • Captain Jack and Mr. Dutch (with Jack Six and Rene Royaards)
  • The Little Rascals (with Monty DuPuy)
  • Sunday Island (with Jack Six and Rene Royaards)
  • Tim the Squirrel / Mr. Dutch (with Rene Royaards)
  • Rapid City

  • Captain Glenn's Fun Wagon (with Glenn Rowell)
  • The Jolly Postman (with John Clement)
  • Sioux Falls

  • Bozo the Clown (with Pat Tobin)
  • KELO: Captain Eleven (with Dave Dedrick)
  • Junior Auction (with Roger Russell)
  • Romper Room ("Miss Carolyn")
  • Chattanooga

  • WDEF TV: Mr. Chickaroonie (with Warren Herring and Mildred Gaither; 1953-1955)
  • Jackson

  • WBBJ/WDXI: The Cousin Tuny Show (with Doris Freeman as Cousin Tuny)
  • The Sheriff Big Jim Show
  • Knoxville

  • Bozo (Johnny Mountain) (WTVK)
  • Popeye Show (Mike Thurman) (WATE)
  • Romper Room (WTVK)
  • Memphis

  • Bozo the Clown
  • WMCT-TV: The Looney Zoo (with Harry Mabry as Looney Zookeeper, later Trent Wood)
  • Magicland (Dick Williams)
  • Romper Room
  • Nashville

  • WSM-TV: Bozo The Clown (Tom Tichenor) Later, on WSIX-TV by a different personality.
  • Abilene

  • KRBC: Cousin Pogo and Calvin Kiwi
  • Amarillo

  • KGNC: Captain Kid (with Allen Shifrin)
  • Austin

  • The Uncle Jay Show (with Jay Hodgson)
  • Beaumont/Port Arthur

  • Cowboy John (with John Gardener)
  • Corpus Christi

  • KZTV: Uncle Bob's Playhouse
  • Dallas/Fort Worth

  • Cartoon Clubhouse
  • The Children's Hour (with Bill Kelley)
  • The Frito Kid (with Bob Stanford)
  • Mr. Peppermint (1961–69) and Peppermint Place (1975–96) (with Jerry Haynes)
  • Slam Bang Theatre (with Bill "Icky Twerp" Camfield)
  • The Webster Webfoot Show (with Jimmy Weldon)
  • El Paso

  • KDBC-TV: Bozo's Big Top
  • KELP/KVIA: Cadet Don (with Al Eisenmann)
  • KDBC-TV: Red Brown and Anna Lee
  • KELP/KVIA: Romper Room
  • KTSM-TV: Sesame Street (aired on KTSM-TV from 1969, due to El Paso not having have a NET/PBS affiliated station until 1978 when KCOS went on the air)
  • Houston/Galveston

  • Cadet Don (with Al Eisenmann)
  • Happy Hollow (with Mary Jane Vandiver)
  • Kiddie Troopers (with Don Mahoney and Jeanna Clare)
  • Kitirik (with Bunny Orsak) (1954–71)
  • Mary Jane's Magic Castle (with Mary Jane Vandiver)
  • No-No the Clown
  • Lubbock

  • KDUB: Admiral Foghorn (with Paul Archinal and Trixie Bond)
  • KDUB/KMBK: Sunshine Sally (with Joyce White)
  • Odessa/Midland

  • Romper Room ("Miss Judy")
  • San Antonio

  • Captain Gus (Joe Alston)
  • Johnny's Treehouse (Johnny Dugan)
  • Salt Lake City

  • KSL TV: Admiral Bernie with Bernie Calderwood
  • KUTV: Aunt Lolly's Storytime
  • KCPX: Captain Scotty
  • KSL TV: Engineer Ron with Ron Ross
  • KCPX: Fireman Frank
  • KCPX/KTVX TV: Hotel Balderdash
  • KCPX: KC's Club
  • KSL TV: Kimbo the Clown with Jack Whitaker
  • KSL TV: Lucky Pup
  • KSL TV: Princess MakeBelieve with Alene Dalton
  • KSL TV: Romper Room with Miss Nancy (Jackie Nokes), and Miss Julie (Edna Andersen)
  • KSL TV: Sheriff Jim with John Lugt
  • KSL TV: Story Princess with Alene Dalton
  • KSL TV: Uncle Roscoe with Roscoe Grover
  • Burlington

  • WCAX: Polar Bear Theatre
  • WCAX: Romper Room (with "Miss Pat" Nilsson)
  • Norfolk/Portsmouth

  • WVEC: Bungles the Clown
  • WAVY: Poop Deck Pappy (Mac McManus)
  • WVEC: Romper Room ("Miss Connie")
  • Richmond

  • Romper Room ("Miss Joan")
  • Sailor Bob
  • Roanoke/Lynchburg

  • WLVA: Cactus Kids Club (with George Weeks)
  • Washington, D.C.

  • Sam and Friends
  • Captain Tugg
  • Clair and CoCo
  • Bellingham

  • KVOS: Frisky Frolics (1970s-1980s)
  • Everett

  • Channel 3/Everett Cablevision: Jaycee Clown Show (with Crash the Clown (Nik Boldrini) and Officer Pup (Richard Boldrin) (1971–72))
  • Seattle/Tacoma

  • KSTW/KTNT: Brakeman Bill's Cartoons (with Bill McLain)
  • KOMO-TV: Captain Puget (Don McCune)
  • KCPQ: Captain Sea-Tac
  • KCPQ/KTVW-TV: Flash Blaidon
  • KIRO-TV: J. P. Patches (Chris Wedes)
  • KING-TV: King's Klubhouse (Stan Boreson)
  • KCPQ/KTVW-TV: Penny & Her Pals (Penny Hreha)
  • KSTW: Ranger Charlie's Kids Club
  • KSTW/KTNT: Robot Roundup
  • KSTW/KTNT: Romper Room
  • KCPQ/KTVW-TV: Sheriff John
  • KIRO-TV: Sheriff Shot Badly
  • KING-TV: Sheriff Tex
  • KING-TV: Wunda Wunda (Ruth Prins)
  • Spokane

  • KREM: Captain Cy Show (late 1950s/early 1960s) (Host: David Cyrus Page, ran Popeye cartoons).
  • Romper Room ("Miss Florence") (Late 1950s/ Early 1960s.)
  • Yakima

  • KAPP-TV/KAPP: Mr. Bob's Cartoon Classics (Bob Ivers)
  • KIMA: Uncle Jimmy's Clubhouse (Jim Nolan)
  • KIMA: Uncle Jimmy's Story Hour (Jim Nolan)
  • Charleston/Huntington

  • Mr. Cartoon (with George Lewis and Jule Huffman)
  • Steamboat Bill (George Lewis)
  • Romper Room ("Miss Marilyn" Fletcher)
  • Parkersburg

  • WTAP: PMA Pulse (with Todd Baucher)
  • Wheeling

  • Comedy Time
  • Creegan & Crow (hosted by George Creegan)
  • Eau Claire

  • The Sheriff Bob Show
  • Green Bay

  • WBAY-TV: Captain Hal
  • WBAY-TV: Colonel Caboose
  • Madison

  • WISC-TV: Circus 3 (with Howie Olson & Cowboy Eddie)
  • Cousin Sam
  • WHA-TV: The Friendly Giant (with Bob Homme)
  • WKOW-TV: Marshall the Marshall (with Marsh Shapiro)
  • WMTV: Romper Room ("Miss Judy")
  • Milwaukee

  • WITI-TV: Albert & Friends
  • WISN-TV: Bozo the Clown
  • WCGV-TV: Bozo's Breakfast Club
  • Cartoon Alley
  • WISN-TV: Dick Tracy with Sergeant Lee
  • WITI-TV: Funny Farm
  • WVTV: Mac the Mailman
  • WISN-TV: Pops' Theater
  • Romper Room
  • WITI-TV: You & I
  • Wausau

  • Romper Room
  • Casper

  • The Fun Ranch (Jack Slothower)
  • Tumbleweed (with Dick Frech)
  • Cheyenne

  • KGWN: Captain 5
  • Timmy O'Toole
  • Guam

  • KUAM-TV: Romper Room
  • References

    List of local children's television series (United States) Wikipedia


    Similar Topics
    Miki Mizuasa
    Irvin Herrera
    Topics
     
    B
    i
    Link
    H2
    L