India competed at the 1980 Summer Olympics in Moscow, USSR.
Gold Vasudevan Baskaran (captain) Hockey Men's team July 20 – 31, 1980
Vasudevan Baskaran (captain), Allan Schofield, Bir Bhadur Chettri, Sylvanus Dung Dung, Davinder Singh, Gurmail Singh, Ravinder Pal Singh, Sommayya Maneypande, Maharaj Krishan Kaushik, Charanjit Kumar, Merwyn Fernandes, Amarjit Singh Rana, Mohamed Shahid, Zafar Iqbal, and Surinder Singh Sodhi — Field Hockey, Men's Team Competition.
Men's 200 metres
Subramanian Perumal
Heat — 22.39 (→ did not advance)
Men's 800 metres
Sriram Singh
Heat — 1:49.8
Semifinals — 1:49.0 (→ did not advance)
Men's 1,500 metres
Sant Kumar
Heat — 3:55.6 (→ did not advance)
Men's 10,000 metres
Hari Chand
Heat — 29:45.8 (→ did not advance)
Men's Marathon
Hari Chand
Final — 2:22:08 (→ 31st place)
Shivnath Singh
Final — did not finish (→ no ranking)
Men's Shot Put
Bahadur Singh Chauhan
Qualification — 17.05 m (→ did not advance, 15th place)
Men's 20 km Walk
Ranjit Singh
Final — 1:38:27.2 (→ 18th place)
Women's 100 metres
P. T. Usha
Heat — 12.27 (→ did not advance)
Women's 800 metres
Geeta Zutshi
Heat — 2:06.6 (→ did not advance)
Women's 1,500 metres
Geeta Zutshi
Heat — did not start (→ did not advance)
Preliminary Round (Group A)
Lost to Soviet Union (65-121)
Lost to Czechoslovakia (65-133)
Lost to Brazil (64-137)
Semi Final Round (Group B)
Lost to Poland (67-113)
Lost to Senegal (59-81)
Lost to Sweden (63-119)
Lost to Australia (75-93) → 12th place
Team Roster:
Parvez Irani Diniar
Chopra Ajmer Singh
Tarlok Sandhu Singh
Paramdip Singh
Shyam Radhey
Baldev Singh
Dilip Gurumurthy
Paramjit Singh
Nagarajan Amarnath
Jorawar Singh
Rathore Uman Singh
Harbhajan Singh
Men's Light Flyweight (48 kg)
Thapa Birender Singh
- First Round — Lost to Dietmar Geilich (East Germany) on points (2-3)
Men's Flyweight (51 kg)
Amala Dass
- First Round — Lost to Yo Ryon-Sik (North Korea) on points (0-5)
Men's Bantamweight (54 kg)
Ganapathy Manoharan
- First Round — Bye
- Second Round — Defeated Samba Jacob Diallo (Guinea) on points (4-1)
- Third Round — Lost to Geraldi Issaick (Tanzania) after referee stopped contest in second round
Preliminary Round
India defeated Tanzania 18-0
India drew Poland 2-2
India drew Spain 2-2
India defeated Cuba 13-0
India defeated Soviet Union 4-2
Final
India defeated Spain 4-3 → Gold Medal
Preliminary Round Robin
Defeated Austria (2-0)
Defeated Poland (4-0)
Lost to Czechoslovakia (1-2)
Drew with Zimbabwe (1-1)
Lost to Soviet Union (1-3) → 4th place
Team Roster:
Margaret Toscano
Sudha Chaudhry
Gangotri Bhandari
Rekha Mundphan
Rup Kumari Saini
Varsha Soni
Eliza Nelson
Prem Maya Sonir
Nazleen Madraswalla
Selma d'Silva
Lorraine Fernandes
Harpreet Gill
Balwinder Kaur Bhatia
Geeta Sareen
Nisha Sharma
Hutoxi Bagli