Girish Mahajan

2015 World Draughts Championship

Updated on
Share on FacebookTweet on TwitterShare on LinkedIn
2015 World Draughts Championship

The 2015 World Draughts Championship at the international draughts was held November 8–24, 2015 and Emmen, Netherlands International Draughts Federation FMJD. Twenty players were competing in the tournament. It was played as a round-robin, with 19 rounds in total, each of which be micro-match from two games. The winning prize for the tournament was 25,000 euros.

Contents

Alexander Georgiev became World Draughts Champion in nine times.

Participants

The participants are nominated according to a schema and rules accepted by the FMJD General Assembly:

Rules and Regulations

The games were played in the official FMJD time rate of the Fischer system with 1 hour and 20 minutes for the game plus 1 minute per move. Conforming to the FMJD regulations players are not allowed to agree on a draw before they both made 40 moves. If they do so nevertheless, the referee is obliged to decide on a 0-point each players.

The final classification was based on the total points obtained. If two or more players will have same total points to define the places:

1. the largest number of victories

2. the best results between this players

3. the best results obtained in order of the classification.

Round 1

Ron Heusdens (2334) — Wouter Sipma (2359) 0—2

Alexander Baliakin (2390) — Jean Marc Ndjofang (2370) 1—1

Artem Ivanov (2371) — Raimonds Vipulis (2284) 1—1

Roel Boomstra (2411) — Ainur Shaibakov (2351) 1—1

Jan Groenendijk (2343) — Ganjargal Ganbaatar (2265) 1—1

Freddy Loko Luzayadio (2336) — Arnaud Cordier (2369) 1—1

NDiaga Samb (2302) — Frantz Forbin (2282) 2—0

Leopold Kouogueu Kouomou (2301) — Ncho Joel Atse (2329) 1—1

Erdenebileg Dul (2269) — Alexey Chizhov (2388) 1—1

Alexander Georgiev (2419) — Allan Silva (2288) 1—1

Round 2

Wouter Sipma (2359) — Allan Silva (2288) 1—1

Alexey Chizhov (2388) — Alexander Georgiev (2419) 1—1

Ncho Joel Atse (2329) — Erdenebileg Dul (2269) 1—1

Frantz Forbin (2282) — Leopold Kouogueu Kouomou (2301) 1—1

Arnaud Cordier (2369) — NDiaga Samb (2302) 1—1

Ganjargal Ganbaatar (2265) — Freddy Loko Luzayadio (2336) 1—1

Ainur Shaibakov (2351) — Jan Groenendijk (2343) 1—1

Raimonds Vipulis (2284) — Roel Boomstra (2411) 1—1

Jean Marc Ndjofang (2370) — Artem Ivanov (2371) 1—1

Ron Heusdens (2334) — Alexander Baliakin (2390) 1—1

Round 3

Alexander Baliakin (2390) - Wouter Sipma (2359) 1—1

Artem Ivanov (2371) - Ron Heusdens (2334) 1—1

Roel Boomstra (2411) - Jean Marc Ndjofang (2370) 1—1

Jan Groenendijk (2343) - Raimonds Vipulis (2284) 2—0

Freddy Loko Luzayadio (2336) - Ainur Shaibakov (2351) 1—1

NDiaga Samb (2302) - Ganjargal Ganbaatar (2265) 1—1

Leopold Kouogueu Kouomou (2301) - Arnaud Cordier (2369) 1—1

Erdenebileg Dul (2269) - Frantz Forbin (2282) 1—1

Alexander Georgiev (2419) - Ncho Joel Atse (2329) 1—1

Allan Silva (2288) - Alexey Chizhov (2388) 1—1

Round 4

Wouter Sipma (2359) - Alexey Chizhov (2388) 1—1

Ncho Joel Atse (2329) - Allan Silva (2288) 1—1

Frantz Forbin (2282) - Alexander Georgiev (2419) 0—2

Arnaud Cordier (2369) - Erdenebileg Dul (2269) 2—0

Ganjargal Ganbaatar (2265) - Leopold Kouogueu Kouomou (2301) 1—1

Ainur Shaibakov (2351) - NDiaga Samb (2302) 2—0

Raimonds Vipulis (2284) - Freddy Loko Luzayadio (2336) 0—2

Jean Marc Ndjofang (2370) - Jan Groenendijk (2343) 0—2

Ron Heusdens (2334) - Roel Boomstra (2411) 0—2

Alexander Baliakin (2390) - Artem Ivanov (2371) 1—1

Round 5

Artem Ivanov (2371) - Wouter Sipma (2359) 1—1

Roel Boomstra (2411) - Alexander Baliakin (2390) 1—1

Jan Groenendijk (2343) - Ron Heusdens (2334) 2—0

Freddy Loko Luzayadio (2336) - Jean Marc Ndjofang (2370) 1—1

NDiaga Samb (2302) - Raimonds Vipulis (2284) 1—1

Leopold Kouogueu Kouomou (2301) - Ainur Shaibakov (2351) 1—1

Erdenebileg Dul (2269) - Ganjargal Ganbaatar (2265) 2—0

Alexander Georgiev (2419) - Arnaud Cordier (2369) 2—0

Allan Silva (2288) - Frantz Forbin (2282) 2—0

Alexey Chizhov (2388) - Ncho Joel Atse (2329) 1—1

Round 6

Wouter Sipma (2359) - Ncho Joel Atse (2329) 1—1

Frantz Forbin (2282) - Alexey Chizhov (2388) 1—1

Arnaud Cordier (2369) - Allan Silva (2288) 1—1

Ganjargal Ganbaatar (2265) - Alexander Georgiev (2419) 1—1

Ainur Shaibakov (2351) - Erdenebileg Dul (2269) 1—1

Raimonds Vipulis (2284) - Leopold Kouogueu (2301) 1—1

Jean Marc Ndjofang (2370) - NDiaga Samb (2302) 1—1

Ron Heusdens (2334) - Freddy Loko (2336) 2—0

Alexander Baliakin (2390) - Jan Groenendijk (2343) 1—1

Artem Ivanov (2371) - Roel Boomstra (2411) 1—1

Round 7

Roel Boomstra (2411) - Wouter Sipma (2359) 1—1

Jan Groenendijk (2343) - Artem Ivanov (2371) 1—1

Freddy Loko Luzayadio (2336) - Alexander Baliakin (2390) 1—1

NDiaga Samb (2302) - Ron Heusdens (2334) 1—1

Leopold Kouogueu Kouomou (2301) - Jean Marc Ndjofang (2370) 1—1

Erdenebileg Dul (2269) - Raimonds Vipulis (2284) 1—1

Alexander Georgiev (2419) - Ainur Shaibakov (2351) 1—1

Allan Silva (2288) - Ganjargal Ganbaatar (2265) 1—1

Alexey Chizhov (2388) - Arnaud Cordier (2369) 1—1

Ncho Joel Atse (2329) - Frantz Forbin (2282) 2—0

Round 8

Wouter Sipma (2359) - Frantz Forbin (2282) 2—0

Arnaud Cordier (2369) - Ncho Joel Atse (2329) 1—1

Ganjargal Ganbaatar (2265) - Alexey Chizhov (2388) 0—2

Ainur Shaibakov (2351) - Allan Silva (2288) 1—1

Raimonds Vipulis (2284) - Alexander Georgiev (2419) 1—1

Jean Marc Ndjofang (2370) - Erdenebileg Dul (2269) 1—1

Ron Heusdens (2334) - Leopold Kouogueu Kouomou (2301) 1—1

Alexander Baliakin (2390) - NDiaga Samb (2302) 1—1

Artem Ivanov (2371) - Freddy Loko Luzayadio (2336) 2—0

Roel Boomstra (2411) - Jan Groenendijk (2343) 2—0

Round 9

Jan Groenendijk (2343) - Wouter Sipma (2359) 1—1

Freddy Loko Luzayadio (2336) - Roel Boomstra (2411) 1-1

NDiaga Samb (2302) - Artem Ivanov (2371) 0-2

Leopold Kouogueu Kouomou (2301) - Alexander Baliakin (2390) 1-1

Erdenebileg Dul (2269) - Ron Heusdens (2334) 1-1

Alexander Georgiev (2419) - Jean Marc Ndjofang (2370) 1-1

Allan Silva (2288) - Raimonds Vipulis (2284) 1-1

Alexey Chizhov (2388) - Ainur Shaibakov (2351) 2-0

Ncho Joel Atse (2329) - Ganjargal Ganbaatar (2265) 1-1

Frantz Forbin (2282) - Arnaud Cordier (2369) 0-2

Round 10

Wouter Sipma (2359) - Arnaud Cordier (2369) 1-1

Ganjargal Ganbaatar (2265) - Frantz Forbin (2282) 1-1

Ainur Shaibakov (2351) - Ncho Joel Atse (2329) 1-1

Raimonds Vipulis (2284) - Alexey Chizhov (2388) 1-1

Jean Marc Ndjofang (2370) - Allan Silva (2288) 1-1

Ron Heusdens (2334) - Alexander Georgiev (2419) 0-2

Alexander Baliakin (2390) - Erdenebileg Dul (2269) 2-0

Artem Ivanov (2371) - Leopold Kouogueu Kouomou (2301) 1-1

Roel Boomstra (2411) - NDiaga Samb (2302) 1-1

Jan Groenendijk (2343) - Freddy Loko Luzayadio (2336) 2-0

Round 11

Freddy Loko Luzayadio (2336) - Wouter Sipma (2359)

NDiaga Samb (2302) - Jan Groenendijk (2343)

Leopold Kouogueu Kouomou (2301) - Roel Boomstra (2411)

Erdenebileg Dul (2269) - Artem Ivanov (2371)

Alexander Georgiev (2419) - Alexander Baliakin (2390)

Allan Silva (2288) - Ron Heusdens (2334)

Alexey Chizhov (2388) - Jean Marc Ndjofang (2370)

Ncho Joel Atse (2329) - Raimonds Vipulis (2284)

Frantz Forbin (2282) - Ainur Shaibakov (2351)

Arnaud Cordier (2369) - Ganjargal Ganbaatar (2265)

Round 12

Wouter Sipma (2359) - Ganjargal Ganbaatar (2265) 1—1

Ainur Shaibakov (2351) - Arnaud Cordier (2369) 1—1

Raimonds Vipulis (2284) - Frantz Forbin (2282) 2-0

Jean Marc Ndjofang (2370) - Ncho Joel Atse (2329) 1—1

Ron Heusdens (2334) - Alexey Chizhov (2388) 1—1

Alexander Baliakin (2390) - Allan Silva (2288) 1—1

Artem Ivanov (2371) - Alexander Georgiev (2419) 1—1

Roel Boomstra (2411) - Erdenebileg Dul (2269) 1—1

Jan Groenendijk (2343) - Leopold Kouogueu (2301) 2-0

Freddy Loko (2336) - NDiaga Samb (2302) 0-2

Round 13

NDiaga Samb (2302) - Wouter Sipma (2359) 1—1

Leopold Kouogueu Kouomou (2301) - Freddy Loko Luzayadio (2336) 1—1

Erdenebileg Dul (2269) - Jan Groenendijk (2343) 1—1

Alexander Georgiev (2419) - Roel Boomstra (2411) 1—1

Allan Silva (2288) - Artem Ivanov (2371) 1—1

Alexey Chizhov (2388) - Alexander Baliakin (2390) 1—1

Ncho Joel Atse (2329) - Ron Heusdens (2334) 2-0

Frantz Forbin (2282) - Jean Marc Ndjofang (2370) 0-2

Arnaud Cordier (2369) - Raimonds Vipulis (2284) 1—1

Ganjargal Ganbaatar (2265) - Ainur Shaibakov (2351) 1—1

Round 14

Raimonds Vipulis (2284) - Ganjargal Ganbaatar (2265) 2-0

Wouter Sipma (2359) - Ainur Shaibakov (2351) 1—1

Jean Marc Ndjofang (2370) - Arnaud Cordier (2369) 1—1

Ron Heusdens (2334) - Frantz Forbin (2282) 2-0

Alexander Baliakin (2390) - Ncho Joel Atse (2329) 1—1

Artem Ivanov (2371) - Alexey Chizhov (2388) 1—1

Roel Boomstra (2411) - Allan Silva (2288) 1—1

Jan Groenendijk (2343) - Alexander Georgiev (2419) 1—1

Freddy Loko Luzayadio (2336) - Erdenebileg Dul (2269) 2-0

NDiaga Samb (2302) - Leopold Kouogueu Kouomou (2301)

Round 15

Leopold Kouogueu Kouomou (2301) - Wouter Sipma (2359) 1—1

Erdenebileg Dul (2269) - NDiaga Samb (2302) 1—1

Alexander Georgiev (2419) - Freddy Loko Luzayadio (2336) 1—1

Allan Silva (2288) - Jan Groenendijk (2343) 1—1

Alexey Chizhov (2388) - Roel Boomstra (2411) 1—1

Ncho Joel Atse (2329) - Artem Ivanov (2371) 1—1

Frantz Forbin (2282) - Alexander Baliakin (2390) 1—1

Arnaud Cordier (2369) - Ron Heusdens (2334) 1—1

Ganjargal Ganbaatar (2265) - Jean Marc Ndjofang (2370) 1—1

Ainur Shaibakov (2351) - Raimonds Vipulis (2284) 1—1

Round 16

Wouter Sipma (2359) - Raimonds Vipulis (2284) 1—1

Jean Marc Ndjofang (2370) - Ainur Shaibakov (2351) 2-0

Ron Heusdens (2334) - Ganjargal Ganbaatar (2265) 1—1

Alexander Baliakin (2390) - Arnaud Cordier (2369) 1—1

Artem Ivanov (2371) - Frantz Forbin (2282) 1—1

Roel Boomstra (2411) - Ncho Joel Atse (2329) 1—1

Jan Groenendijk (2343) - Alexey Chizhov (2388) 1—1

Freddy Loko Luzayadio (2336) - Allan Silva (2288) 1—1

NDiaga Samb (2302) - Alexander Georgiev (2419) 0-2

Leopold Kouogueu Kouomou (2301) - Erdenebileg Dul (2269) 1—1

Round 17

Erdenebileg Dul (2269) - Wouter Sipma (2359) 1—1

Alexander Georgiev (2419) - Leopold Kouogueu Kouomou (2301) 2-0

Allan Silva (2288) - NDiaga Samb (2302) 1—1

Alexey Chizhov (2388) - Freddy Loko Luzayadio (2336) 1—1

Ncho Joel Atse (2329) - Jan Groenendijk (2343) 1—1

Frantz Forbin (2282) - Roel Boomstra (2411) 0-2

Arnaud Cordier (2369) - Artem Ivanov (2371) 1—1

Ganjargal Ganbaatar (2265) - Alexander Baliakin (2390) 0-2

Ainur Shaibakov (2351) - Ron Heusdens (2334) 1—1

Raimonds Vipulis (2284) - Jean Marc Ndjofang (2370) 1—1

References

2015 World Draughts Championship Wikipedia


Similar Topics
Hit Squad (film)
Andriy Oberemko
Stefen Romero
Topics