Harman Patil (Editor)

Writers Guild of America Award

Updated on
Share on FacebookTweet on TwitterShare on LinkedInShare on Reddit
Covid-19
Writers Guild of America Award wwwjunkiemonkeyscomwpcontentuploads201502U
Ceremony date  February 19, 2017, 5:30 PM PST
Winners  AtlantaDonald Glover - Stephen Glover - Paul Simms -, Atlanta, Television: New Series, Television: New Series, The TripVera Herbert, The Trip, Award for Television: Episodic Drama, Award for Television: Episodic Drama, Kimmy Goes on a Playdate!Robert Carlock, Kimmy Goes on a Playdate!, Award for Television: Episodic Comedy, Award for Television: Episodic Comedy, The AmericansJoshua Brand - Joe Weisberg - Joel Fields -, The Americans, Award for Television: Dramatic Series, Award for Television: Dramatic Series, AtlantaDonald Glover - Stephen Glover - Paul Simms -, Atlanta, Award for Television: Comedy Series, Award for Television: Comedy Series, Uncharted 4: A Thief's EndNeil Druckmann - Tom Bissell - Josh Scherr -, Uncharted 4: A Thief's End, Achievement in Videogame Writing, Achievement in Videogame Writing, ArrivalEric Heisserer, Arrival, Best Adapted Screenplay, Best Adapted Screenplay, MoonlightBarry Jenkins - Tarell Alvin McCraney, Moonlight, Best Original Screenplay, Best Original Screenplay, The People v O J Simpson: American Crime Story - Season 1Maya Forbes - DV DeVincentis - Scott Alexander -, The People v O J Simpson: American Crime Story - Season 1, Best Adapted Long Form - Television, Best Adapted Long Form - Television, Last Week Tonight with John OliverJohn Oliver - Josh Gondelman - Dan Gurewitch -, Last Week Tonight with John Oliver, Best Comedy/Variety - (Including Talk) Series - Television, Best Comedy/Variety - (Including Talk) Series - Television, Oliver Stone, Oliver Stone, Laurel Award for Screenwriting Achievement, Laurel Award for Screenwriting Achievement, ConfirmationSusannah Grant, Confirmation, Best Original Long Form - Television, Best Original Long Form - Television, Command and ControlEric Schlosser - Robert Kenner - Kim Roberts -, Command and Control, Best Documentary Screenplay, Best Documentary Screenplay, Aaron Sorkin, Aaron Sorkin, TV Writing Achievement, TV Writing Achievement, Triumph's Election Special 2016Robert Smigel - Michael Koman - Mike Lawrence -, Triumph's Election Special 2016, Best Comedy/Variety - Music - Awards - Tributes - Specials - Television, Best Comedy/Variety - Music - Awards - Tributes - Specials - Television, Susannah GrantConfirmation, Susannah Grant, Paul Selvin Award, Paul Selvin Award, Hollywood Game NightMichael Agbabian - Alex Chauvin - Dwight D Smith -, Hollywood Game Night, Best Quiz and Audience Participation, Best Quiz and Audience Participation, Richard Curtis, Richard Curtis, Valentine Davies Award, Valentine Davies Award, The CommuteLinsey Stewart - Dane Clark, The Commute, Award for Short Form New Media - Original, Award for Short Form New Media - Original, Once Upon a Sesame Street ChristmasKen Scarborough - Geri Cole, Once Upon a Sesame Street Christmas, Best Children's - Long Form or Special - Television, Best Children's - Long Form or Special - Television, Mr RobotSam Esmail - Adam Penn - David Iserson -, Mr Robot, Television: New Series, Television: New Series, UnoVince Gilligan - Peter Gould, Uno, Award for Television: Episodic Drama, Award for Television: Episodic Drama, Sand Hill ShuffleClay Tarver, Sand Hill Shuffle, Award for Television: Episodic Comedy, Award for Television: Episodic Comedy, Mad MenMatthew Weiner - Robert Towne - Janet Leahy -, Mad Men, Award for Television: Dramatic Series, Award for Television: Dramatic Series, VeepArmando Iannucci - Ian Martin - Will Smith -, Veep, Award for Television: Comedy Series, Award for Television: Comedy Series, Rise of the Tomb RaiderRhianna Pratchett - Cameron Suey - Philip Gelatt -, Rise of the Tomb Raider, Achievement in Videogame Writing, Achievement in Videogame Writing, The Big ShortAdam McKay - Charles Randolph, The Big Short, Best Adapted Screenplay, Best Adapted Screenplay, SpotlightTom McCarthy - Josh Singer, Spotlight, Best Original Screenplay, Best Original Screenplay, FargoNoah Hawley - Bob DeLaurentis - Matt Wolpert -, Fargo, Best Adapted Long Form - Television, Best Adapted Long Form - Television, Real Time with Bill MaherBill Maher - Scott Carter - Adam Felber -, Real Time with Bill Maher, Best Comedy/Variety - (Including Talk) Series - Television, Best Comedy/Variety - (Including Talk) Series - Television, Elaine May, Elaine May, Laurel Award for Screenwriting Achievement, Laurel Award for Screenwriting Achievement, Saints & StrangersEric Overmyer - Chip Johannessen - Walon Green -, Saints & Strangers, Best Original Long Form - Television, Best Original Long Form - Television, Going Clear: Scientology and the Prison of BeliefAlex Gibney, Going Clear: Scientology and the Prison of Belief, Best Documentary Screenplay, Best Documentary Screenplay, David Crane, David Crane, TV Writing Achievement, TV Writing Achievement, Marta Kauffman, Marta Kauffman, TV Writing Achievement, TV Writing Achievement, After the Oscars 2015Jimmy Kimmel - Molly McNearney - Sal Iacono -, After the Oscars 2015, Best Comedy/Variety - Music - Awards - Tributes - Specials - Television, Best Comedy/Variety - Music - Awards - Tributes - Specials - Television, John McNamaraTrumbo, John McNamara, Paul Selvin Award, Paul Selvin Award, Hollywood Game NightMichael Agbabian - Alex Chauvin - Dwight D Smith -, Hollywood Game Night, Best Quiz and Audience Participation, Best Quiz and Audience Participation, John August, John August, Valentine Davies Award, Valentine Davies Award, WeightDaryn Strauss, Weight, Award for Short Form New Media - Original, Award for Short Form New Media - Original, True DetectiveNic Pizzolatto, True Detective, Television: New Series, Television: New Series, The Last CallRobert King - Michelle King, The Last Call, Award for Television: Episodic Drama, Award for Television: Episodic Drama, So Did the Fat LadyLouis CK, So Did the Fat Lady, Award for Television: Episodic Comedy, Award for Television: Episodic Comedy, True DetectiveNic Pizzolatto, True Detective, Award for Television: Dramatic Series, Award for Television: Dramatic Series, LouieLouis CK - Pamela Adlon, Louie, Award for Television: Comedy Series, Award for Television: Comedy Series, The Last Of Us: Left BehindNeil Druckmann, The Last Of Us: Left Behind, Achievement in Videogame Writing, Achievement in Videogame Writing, The Imitation GameGraham Moore, The Imitation Game, Best Adapted Screenplay, Best Adapted Screenplay, The Grand Budapest HotelWes Anderson - Hugo Guinness, The Grand Budapest Hotel, Best Original Screenplay, Best Original Screenplay, Olive KitteridgeJane Anderson, Olive Kitteridge, Best Adapted Long Form - Television, Best Adapted Long Form - Television, Last Week Tonight with John OliverJohn Oliver - Dan Gurewitch - Kevin Avery -, Last Week Tonight with John Oliver, Best Comedy/Variety - (Including Talk) Series - Television, Best Comedy/Variety - (Including Talk) Series - Television, Harold Ramis, Harold Ramis, Laurel Award for Screenwriting Achievement, Laurel Award for Screenwriting Achievement, Deliverance CreekMelissa Carter, Deliverance Creek, Best Original Long Form - Television, Best Original Long Form - Television, The Internet's Own Boy: The Story of Aaron SwartzBrian Knappenberger, The Internet's Own Boy: The Story of Aaron Swartz, Best Documentary Screenplay, Best Documentary Screenplay, Shonda Rhimes, Shonda Rhimes, TV Writing Achievement, TV Writing Achievement, 71st Golden Globe AwardsTina Fey - Amy Poehler - Seth Meyers -, 71st Golden Globe Awards, Best Comedy/Variety - Music - Awards - Tributes - Specials - Television, Best Comedy/Variety - Music - Awards - Tributes - Specials - Television, Margaret NagleThe Good Lie, Margaret Nagle, Paul Selvin Award, Paul Selvin Award, Hollywood Game NightAlex Chauvin - Ann Slichter - Grant Taylor, Hollywood Game Night, Best Quiz and Audience Participation, Best Quiz and Audience Participation, Ben Affleck, Ben Affleck, Valentine Davies Award, Valentine Davies Award, RachelBen Sinclair - Katja Blichfeld, Rachel, Award for Short Form New Media - Original, Award for Short Form New Media - Original, Dan Greenberger, Dan Greenberger, Best On-Air Promotion (Radio or Television), Best On-Air Promotion (Radio or Television), House of CardsBeau Willimon - Sarah Treem - Rick Cleveland -, House of Cards, Television: New Series, Television: New Series, ConfessionsGennifer Hutchison, Confessions, Award for Television: Episodic Drama, Award for Television: Episodic Drama, Hogcock!Robert Carlock - Jack Burditt, Hogcock!, Award for Television: Episodic Comedy, Award for Television: Episodic Comedy, Breaking BadVince Gilligan - Peter Gould - Thomas Schnauz -, Breaking Bad, Award for Television: Dramatic Series, Award for Television: Dramatic Series, VeepArmando Iannucci - Ian Martin - Will Smith -, Veep, Award for Television: Comedy Series, Award for Television: Comedy Series, The Last of UsNeil Druckmann, The Last of Us, Achievement in Videogame Writing, Achievement in Videogame Writing, Captain PhillipsBilly Ray, Captain Phillips, Best Adapted Screenplay, Best Adapted Screenplay, HerSpike Jonze, Her, Best Original Screenplay, Best Original Screenplay, Muhammad Ali's Greatest FightShawn Slovo, Muhammad Ali's Greatest Fight, Best Adapted Long Form - Television, Best Adapted Long Form - Television, The Colbert ReportStephen Colbert - Paul Dinello - Bobby Mort -, The Colbert Report, Best Comedy/Variety - (Including Talk) Series - Television, Best Comedy/Variety - (Including Talk) Series - Television, Paul Mazursky, Paul Mazursky, Laurel Award for Screenwriting Achievement, Laurel Award for Screenwriting Achievement, Stories We TellSarah Polley, Stories We Tell, Best Documentary Screenplay, Best Documentary Screenplay, Garry Marshall, Garry Marshall, TV Writing Achievement, TV Writing Achievement, Blake Shelton's Not So Family ChristmasIan Roberts - Alex Rubens - Jay Martel -, Blake Shelton's Not So Family Christmas, Best Comedy/Variety - Music - Awards - Tributes - Specials - Television, Best Comedy/Variety - Music - Awards - Tributes - Specials - Television, Alex GibneyWe Steal Secrets: The Story of WikiLeaks, Alex Gibney, Paul Selvin Award, Paul Selvin Award, Jeopardy!Harry Friedman - Michele Loud - Billy Wisse -, Jeopardy!, Best Quiz and Audience Participation, Best Quiz and Audience Participation, Sam Simon, Sam Simon, Valentine Davies Award, Valentine Davies Award, Sylvia Plath: Girl DetectiveMike Simses, Sylvia Plath: Girl Detective, Award for Short Form New Media - Original, Award for Short Form New Media - Original, Erial Tompkins, Erial Tompkins, Best On-Air Promotion (Radio or Television), Best On-Air Promotion (Radio or Television), ANT FarmVincent Brown, ANT Farm, Best Children's - Episodic & Specials - Television, Best Children's - Episodic & Specials - Television, GirlsLena Dunham - Judd Apatow - Lesley Arfin -, Girls, Television: New Series, Television: New Series, The Other WomanMatthew Weiner - Semi Chellas, The Other Woman, Award for Television: Episodic Drama, Award for Television: Episodic Drama, Virgin TerritoryElaine Ko, Virgin Territory, Award for Television: Episodic Comedy, Award for Television: Episodic Comedy, Breaking BadVince Gilligan - Peter Gould - Thomas Schnauz -, Breaking Bad, Award for Television: Dramatic Series, Award for Television: Dramatic Series, LouieLouis CK - Pamela Adlon - Vernon Chatman, Louie, Award for Television: Comedy Series, Award for Television: Comedy Series, Assassin's Creed III: LiberationRichard Farrese - Jill Murray, Assassin's Creed III: Liberation, Achievement in Videogame Writing, Achievement in Videogame Writing, ArgoChris Terrio, Argo, Best Adapted Screenplay, Best Adapted Screenplay, Zero Dark ThirtyMark Boal, Zero Dark Thirty, Best Original Screenplay, Best Original Screenplay, Game ChangeDanny Strong, Game Change, Best Adapted Long Form - Television, Best Adapted Long Form - Television, PortlandiaFred Armisen - Carrie Brownstein - Jonathan Krisel -, Portlandia, Best Comedy/Variety - (Including Talk) Series - Television, Best Comedy/Variety - (Including Talk) Series - Television, Tom Stoppard, Tom Stoppard, Laurel Award for Screenwriting Achievement, Laurel Award for Screenwriting Achievement, Hatfields & McCoysTed Mann - Bill Kerby - Ronald Parker, Hatfields & McCoys, Best Original Long Form - Television, Best Original Long Form - Television, Searching for Sugar ManMalik Bendjelloul, Searching for Sugar Man, Best Documentary Screenplay, Best Documentary Screenplay, Joshua Brand, Joshua Brand, TV Writing Achievement, TV Writing Achievement, John Falsey, John Falsey, TV Writing Achievement, TV Writing Achievement, The 66th Annual Tony AwardsAdam Schlesinger - David Javerbaum - Dave Boone -, The 66th Annual Tony Awards, Best Comedy/Variety - Music - Awards - Tributes - Specials - Television, Best Comedy/Variety - Music - Awards - Tributes - Specials - Television, Tony KushnerLincoln, Tony Kushner, Paul Selvin Award, Paul Selvin Award, Philip Rosenthal, Philip Rosenthal, Valentine Davies Award, Valentine Davies Award, Girl vs MonsterRon McGee - Annie DeYoung, Girl vs Monster, Best Children's - Long Form or Special - Television, Best Children's - Long Form or Special - Television, Dan Greenberger, Dan Greenberger, Best On-Air Promotion (Radio or Television), Best On-Air Promotion (Radio or Television)

The Writers Guild of America Awards for outstanding achievements in film, television, radio, and video game (added in 2008) writing, including both fiction and non-fiction categories, have been presented annually by the Writers Guild of America, East and Writers Guild of America, West since 1949. In 2004, the awards show was broadcast on television for the first time.

Contents

Writers Guild of America Award Writers Guild of America East

Eligibility

Writers Guild of America Award Writers Guild Of America Awards Nominees Are Here The REM

The screen awards are for films that were exhibited theatrically during the preceding calendar year. The television awards are for series that were produced and aired between December 1 and November 30, regardless of how many episodes aired during this time period.

Writers Guild of America Award Video game writers nominated for Writers Guild of America award

Additionally, scripts must be produced under the jurisdiction of the WGA or under a collective bargaining agreement in Canada, Ireland, New Zealand, or United Kingdom.

Lifetime Achievement Award

Writers Guild of America Award Videogame Writing Nominations Announced By WGA Deadline

Each year at the awards, two lifetime achievement awards are presented. One is for screenwriting and the other is for TV writing:

  • Laurel Award for TV Writing Achievement
  • Laurel Award for Screenwriting Achievement
  • Categories

    Note: This is an incomplete list and certain categories have been added or changed over the years.

    A * denotes a film that also went on to win an Academy Award.

    1940s

    Best Written Film Concerning Problems with the American Scene
  • 1949: The Snake Pit – Frank Partos and Millen Brand
  • Best Written Western
  • 1949: The Treasure of the Sierra Madre – John Huston *
  • Best Written Musical
  • 1949: Easter Parade – Frances Goodrich, Albert Hackett, and Sidney Sheldon
  • Best Written Drama
  • 1949: The Snake Pit – Frank Partos and Millen Brand
  • Best Written Comedy
  • 1949: Sitting Pretty – F. Hugh Herbert
  • 1950s

    Best Written Film Concerning Problems with the American Scene
  • 1950: All the King's Men – Robert Rossen
  • 1951: The Men – Carl Foreman
  • 1952: Bright Victory – Robert Buckner
  • Best Written Western
  • 1950: Yellow Sky – W. R. Burnett and Lamar Trotti
  • 1951: Broken Arrow – Albert Maltz
  • Best Written Musical
  • 1950: On the Town – Adolph Green and Betty Comden
  • 1951: Annie Get Your Gun – Sidney Sheldon
  • 1952: An American in Paris – Alan Jay Lerner *
  • 1953: Singin' in the Rain – Betty Comden and Adolph Green
  • 1954: Lili – Helen Deutsch and Paul Gallico
  • 1955: Seven Brides for Seven Brothers – Albert Hackett, Frances Goodrich, and Dorothy Kingsley
  • 1956: Love Me or Leave Me – Daniel Fuchs and Isobel Lennart *
  • 1957: The King and I – Ernest Lehman
  • 1958: Les Girls – Vera Caspary and John Patrick
  • 1959: Gigi – Alan Jay Lerner *
  • Best Written Drama
  • 1950: All the King's Men – Robert Rossen
  • 1951: Sunset Boulevard – Charles Brackett, Billy Wilder, and D. M. Marshman Jr. *
  • 1952: A Place in the Sun – Michael Wilson and Harry Brown *
  • 1953: High Noon – Carl Foreman
  • 1954: From Here to Eternity – Daniel Taradash *
  • 1955: On the Waterfront – Budd Schulberg *
  • 1956: Marty – Paddy Chayefsky *
  • 1957: Friendly Persuasion – Michael Wilson
  • 1958: 12 Angry Men – Reginald Rose
  • 1959: The Defiant Ones – Nedrick Young and Harold Jacob Smith *
  • Best Written Comedy
  • 1950: A Letter to Three Wives – Joseph L. Mankiewicz *
  • 1951: All About Eve – Joseph L. Mankiewicz *
  • 1952: Father's Little Dividend – Albert Hackett and Frances Goodrich
  • 1953: The Quiet Man – Frank Nugent
  • 1954: Roman Holiday – Ian McLellan Hunter, Dalton Trumbo, and John Dighton *
  • 1955: Sabrina – Billy Wilder, Samuel Taylor, and Ernest Lehman
  • 1956: Mister Roberts – Joshua Logan and Frank Nugent
  • 1957: Around the World in 80 Days – James Poe, John Farrow, and S. J. Perelman *
  • 1958: Love in the Afternoon – Billy Wilder and I. A. L. Diamond
  • 1959: Me and the Colonel – S. N. Behrman and George Froeschel
  • Best Written Low-Budget Film
  • 1952: The Steel Helmet – Samuel Fuller
  • 1960s

    Best Written Musical
  • 1960: The Five Pennies – Robert Smith, Jack Rose, and Melville Shavelson
  • 1961: Bells Are Ringing – Betty Comden and Adolph Green
  • 1962: West Side Story – Ernest Lehman
  • 1963: The Music Man – Meredith Willson, Franklin Lacey, and Marion Hargrove
  • 1964: Not awarded
  • 1965: Mary Poppins – Bill Walsh and Don DaGradi
  • 1966: The Sound of Music – Maria Augusta Trapp, Howard Lindsay, Russel Crouse, and Ernest Lehman
  • 1967: Not awarded
  • 1968: Thoroughly Modern Millie – Richard Morris
  • 1969: Funny Girl – Isobel Lennart
  • Best Written Drama
  • 1960: The Diary of Anne Frank – Frances Goodrich and Albert Hackett
  • 1961: Elmer Gantry – Richard Brooks *
  • 1962: The Hustler – Sidney Carroll and Robert Rossen
  • 1963: To Kill a Mockingbird – Horton Foote *
  • 1964: Hud – Harriet Frank Jr. and Irving Ravetch
  • 1965: Becket – Edward Anhalt *
  • 1966: The Pawnbroker – Edward Lewis Wallant, Morton Fine, and David Friedkin
  • 1967: Who's Afraid of Virginia Woolf? – Ernest Lehman
  • 1968: Bonnie and Clyde – David Newman and Robert Benton
  • 1969: The Lion in Winter – James Goldman *
  • Best Written Comedy
  • 1960: Some Like It Hot – Billy Wilder and I. A. L. Diamond
  • 1961: The Apartment – Billy Wilder and I. A. L. Diamond *
  • 1962: Breakfast at Tiffany's – George Axelrod
  • 1963: That Touch of Mink – Stanley Shapiro and Nate Monastar
  • 1964: Lilies of the Field – James Poe
  • 1965: Dr. Strangelove – Stanley Kubrick, Terry Southern, and Peter George
  • 1966: A Thousand Clowns – Herb Gardner
  • 1967: The Russians Are Coming, the Russians Are Coming – William Rose
  • 1968: The Graduate – Calder Willingham and Buck Henry
  • 1969: The Odd Couple – Neil Simon
  • Best Original Screenplay
  • 1968: Bonnie and Clyde – David Newman and Robert Benton
  • 1969: The Producers – Mel Brooks
  • 1970s

    Best Original Drama
  • 1970: Butch Cassidy and the Sundance Kid – William Goldman *
  • 1971: Patton – Francis Ford Coppola and Edmund H. North *
  • 1972: Sunday Bloody Sunday – Penelope Gilliatt
  • 1973: The Candidate – Jeremy Larner *
  • 1974: Save the Tiger – Steve Shagan
  • 1975: Chinatown – Robert Towne *
  • 1976: Dog Day Afternoon – Frank Pierson *
  • 1977: Network – Paddy Chayefsky *
  • 1978: The Turning Point – Arthur Laurents
  • 1979: Coming Home – Nancy Dowd, Robert C. Jones, and Waldo Salt *
  • Best Adapted Drama
  • 1970: Midnight Cowboy – Waldo Salt *
  • 1971: I Never Sang for My Father – Robert Anderson
  • 1972: The French Connection – Ernest Tidyman *
  • 1973: The Godfather – Mario Puzo and Francis Ford Coppola *
  • 1974: Serpico – Waldo Salt and Norman Wexler
  • 1975: The Godfather Part II – Francis Ford Coppola and Mario Puzo *
  • 1976: One Flew Over the Cuckoo's Nest – Bo Goldman and Lawrence Hauben *
  • 1977: All the President's Men – William Goldman *
  • 1978: Islands in the Stream – Denne Bart Petitclerc
  • 1979: Midnight Express – Oliver Stone *
  • Best Original Comedy
  • 1970: Bob & Carol & Ted & Alice – Paul Mazursky and Larry Tucker
  • 1971: The Out-of-Towners – Neil Simon
  • 1972: The Hospital – Paddy Chayefsky *
  • 1973: What's Up, Doc? – Peter Bogdanovich, Buck Henry, David Newman, and Robert Benton
  • 1974: A Touch of Class – Melvin Frank and Jack Rose
  • 1975: Blazing Saddles – Mel Brooks, Norman Steinberg, Andrew Bergman, Richard Pryor, and Alan Uger
  • 1976: Shampoo – Robert Towne and Warren Beatty
  • 1977: The Bad News Bears – Bill Lancaster
  • 1978: Annie Hall – Woody Allen and Marshall Brickman *
  • 1979: Movie Movie – Larry Gelbart and Sheldon Keller
  • Best Adapted Comedy
  • 1970: Goodbye, Columbus – Arnold Schulman
  • 1971: MASH – Ring Lardner *
  • 1972: Kotch – John Paxton
  • 1973: Cabaret – Jay Presson Allen
  • 1974: Paper Moon – Alvin Sargent
  • 1975: The Apprenticeship of Duddy Kravitz – Lionel Chetwynd and Mordecai Richler
  • 1976: The Sunshine Boys – Neil Simon
  • 1977: The Pink Panther Strikes Again – Blake Edwards and Frank Waldman
  • 1978: Oh, God! – Larry Gelbart
  • 1979: Heaven Can Wait – Elaine May and Warren Beatty and Same Time, Next Year – Bernard Slade
  • 1980s

    Best Original Drama
  • 1980: The China Syndrome – Mike Gray, T. S. Cook and James Bridges
  • 1981: Melvin and Howard – Bo Goldman *
  • 1982: Reds – Warren Beatty and Trevor Griffiths
  • 1983: E.T. the Extra-Terrestrial – Melissa Mathison
  • 1984: Tender Mercies – Horton Foote *
  • Best Adapted Drama
  • 1980: Kramer vs. Kramer – Robert Benton *
  • 1981: Ordinary People – Alvin Sargent *
  • 1982: On Golden Pond – Ernest Thompson *
  • 1983: Missing – Costa-Gavras and Donald E. Stewart *
  • 1984: Reuben, Reuben – Julius J. Epstein
  • Best Original Comedy
  • 1980: Breaking Away – Steve Tesich *
  • 1981: Private Benjamin – Nancy Meyers, Harvey Miller, and Charles Shyer
  • 1982: Arthur – Steve Gordon
  • 1983: Tootsie – Don McGuire, Larry Gelbart and Murray Schisgal
  • 1984: The Big Chill – Lawrence Kasdan and Barbara Benedek
  • Best Adapted Comedy
  • 1980: Being There – Jerzy Kosiński
  • 1981: Airplane! – Jim Abrahams, David Zucker and Jerry Zucker
  • 1982: Rich and Famous – Gerard Ayres
  • 1983: Victor/Victoria – Blake Edwards
  • 1984: Terms of Endearment – James L. Brooks *
  • The following categories are recognized annually:

    Best Original Screenplay
  • 1985: Broadway Danny Rose – Woody Allen
  • 1986: Witness – Pamela Wallace, William Kelley, and Earl W. Wallace *
  • 1987: Hannah and Her Sisters – Woody Allen *
  • 1988: Moonstruck – John Patrick Shanley *
  • 1989: Bull Durham – Ron Shelton
  • Best Adapted Screenplay
  • 1985: The Killing Fields – Bruce Robinson
  • 1986: Prizzi's Honor – Richard Condon and Janet Roach
  • 1987: A Room with a View – Ruth Prawer Jhabvala *
  • 1988: Roxanne – Steve Martin
  • 1989: Dangerous Liaisons – Christopher Hampton *
  • 1990s

    Best Original Screenplay
  • 1990: Crimes and Misdemeanors – Woody Allen
  • 1991: Avalon – Barry Levinson
  • 1992: Thelma & Louise – Callie Khouri *
  • 1993: The Crying Game – Neil Jordan *
  • 1994: The Piano – Jane Campion *
  • 1995: Four Weddings and a Funeral – Richard Curtis
  • Best Adapted Screenplay
  • 1990: Driving Miss Daisy – Alfred Uhry *
  • 1991: Dances with Wolves – Michael Blake *
  • 1992: The Silence of the Lambs – Ted Tally *
  • 1993: The Player – Michael Tolkin
  • 1994: Schindler's List – Steven Zaillian *
  • 1995: Forrest Gump – Eric Roth *
  • Best Screenplay Written Directly for the Screen
  • 1996: Braveheart – Randall Wallace
  • 1997: Fargo – Joel Coen and Ethan Coen *
  • 1998: As Good as It Gets – Mark Andrus and James L. Brooks
  • 1999: Shakespeare in Love – Marc Norman and Tom Stoppard *
  • Best Screenplay Based on Material Previously Produced or Published
  • 1996: Sense and Sensibility – Emma Thompson *
  • 1997: Sling Blade – Billy Bob Thornton *
  • 1998: L.A. Confidential – Brian Helgeland and Curtis Hanson *
  • 1999: Out of Sight – Scott Frank
  • 2000s

    Best Screenplay Written Directly for the Screen
  • 2000: American Beauty – Alan Ball *
  • 2001: You Can Count On Me – Kenneth Lonergan
  • 2002: Gosford Park – Julian Fellowes *
  • Best Screenplay Based on Material Previously Produced or Published
  • 2000: Election – Alexander Payne and Jim Taylor
  • 2001: Traffic – Stephen Gaghan *
  • 2002: A Beautiful Mind – Akiva Goldsman *
  • Best Original Screenplay
  • 2003: Bowling for Columbine – Michael Moore
  • 2004: Lost in Translation – Sofia Coppola *
  • 2005: Eternal Sunshine of the Spotless Mind – Charlie Kaufman, Michael Gondry, and Pierre Bismuth *
  • 2006: Crash – Paul Haggis and Bobby Moresco *
  • 2007: Little Miss Sunshine – Michael Arndt *
  • 2008: Juno – Diablo Cody *
  • 2009: Milk – Dustin Lance Black *
  • Best Adapted Screenplay
  • 2003: The Hours – David Hare
  • 2004: American Splendor – Shari Springer Berman and Robert Pulcini
  • 2005: Sideways – Alexander Payne and Jim Taylor *
  • 2006: Brokeback Mountain – Larry McMurty and Diana Ossana *
  • 2007: The Departed – William Monahan *
  • 2008: No Country for Old Men – Joel Coen and Ethan Coen *
  • 2009: Slumdog Millionaire – Simon Beaufoy *
  • Outstanding Achievement in Video Game Writing
  • 2009: Star Wars: The Force Unleashed – Haden Blackman, Shawn Pitman, John Stafford, and Cameron Suey
  • 2010s

    Best Original Screenplay
  • 2010: The Hurt Locker – Mark Boal *
  • 2011: Inception – Christopher Nolan
  • 2012: Midnight in Paris – Woody Allen *
  • 2013: Zero Dark Thirty – Mark Boal
  • 2014: Her – Spike Jonze *
  • 2015: The Grand Budapest Hotel – Wes Anderson and Hugo Guinness
  • 2016: Spotlight – Tom McCarthy and Josh Singer *
  • 2017: Moonlight – Barry Jenkins; story by Tarell Alvin McCraney *
  • Best Adapted Screenplay
  • 2010: Up in the Air – Jason Reitman
  • 2011: The Social Network – Aaron Sorkin *
  • 2012: The Descendants – Alexander Payne, Nat Faxon, and Jim Rash *
  • 2013: Argo – Chris Terrio *
  • 2014: Captain Phillips – Billy Ray
  • 2015: The Imitation Game – Graham Moore *
  • 2016: The Big Short – Adam McKay and Charles Randolph *
  • 2017: Arrival – Eric Heisserer
  • Outstanding Achievement in Video Game Writing
  • 2010: Uncharted 2: Among Thieves – Amy Hennig
  • 2011: Assassin's Creed: Brotherhood – Patrice Désilets, Jeffrey Yohalem, and Corey May
  • 2012: Uncharted 3: Drake's Deception – Amy Hennig
  • 2013: Assassin's Creed III: Liberation – Richard Farrese and Jill Murray
  • 2014: The Last of Us – Neil Druckmann
  • 2015: The Last of Us: Left Behind – Neil Druckmann
  • 2016: Rise of the Tomb Raider – John Stafford, Cameron Suey, Rhianna Pratchett, and Philip Gelatt
  • 2017: Uncharted 4: A Thief's End – Neil Druckmann, Josh Scherr, Tom Bissell, and Ryan James
  • References

    Writers Guild of America Award Wikipedia


    Topics
     
    B
    i
    Link
    H2
    L