Puerto Rico competed at the 1996 Summer Olympics in Atlanta, United States. 69 competitors, 47 men and 22 women, took part in 60 events in 16 sports.
Daniel Santos — Boxing, Men's Welterweight
In the fifth time the nation competed in archery at the Olympics, Puerto Rico entered one woman. She finished in last place.
Women's Individual Competition:
Maria Reyes → Round of 64, 64th place (0-1)
Men's 400m Hurdles
Domingo Cordero
Heat — 51.20 (→ did not advance)
Men's Marathon
Maximo Oliveras – 2:47.15 (→ 106th place)
Men's Flyweight (– 51 kg)
Omar Adorno
First Round — Lost to Igor Samoilenco (Moldova) on points (8-20)
Men's Bantamweight (– 54 kg)
José Miguel Cotto
First Round — Lost to Raimkul Malakhbekov (Russia) on points (6-16)
Men's Featherweight (– 57 kg)
Luis Seda
First Round — Lost to Kamsing Somluck (Thailand) on points (2-13)
Men's Light-Welterweight (– 63,5 kg)
Luis Deines Pérez
First Round — Lost to Jacek Bielski (Poland) on points (2-18)
Men's Welterweight (– 67 kg)
Daniel Santos
First Round — Defeated Ernest Atangana Mboa (Cameroon) RSC-1 (02:54)
Second Round — Defeated Kabil Lahsen (Morocco) on points (16-4)
Quarterfinals — Defeated Nariman Atayev (Uzbekistan) on points (28-15)
Semifinals — Lost to Oleg Saitov (Russia) on points (11-13)
Men's Light-Middleweight (– 71 kg)
José Luis Quiñones
First Round — Lost to Antonio Perugino (Italy) on points (8-10)
Men's Light-Heavyweight (– 81 kg)
Enrique Flores
First Round — Defeated Gurcharn Singh (India) on points (15-7)
Second Round — Defeated Sybrand Botes (South Africa) on points (16-7)
Quarterfinals — Lost to Antonio Tarver (United States) RSC-3 (01:54)
Men's Points Race
Juan Merheb
Final — did not finish (→ no ranking)
Men's 3m Springboard
Ramon Sandin
Preliminary Heat — 302.55 (→ did not advance, 29th place)
Women's 3m Springboard
Vivian Alberty
Preliminary Heat — 195.18 (→ did not advance, 27th place)
One female fencer represented Puerto Rico in 1996.
Women's épée
Mitch Escanellas
Men's Extra-Lightweight
Melvin Méndez
Men's Half-Lightweight
José Pérez
Men's Lightweight
Francisco Rodríguez
Men's Half-Middleweight
José Luis Figueroa
Preliminary Round Robin
Lost to United States (0:10)
Lost to Canada (0:4)
Defeated Australia (2:0)
Lost to PR China (0:10)
Lost to Chinese Taipei (2:10)
Lost to Japan (1:8)
Lost to Netherlands (0:2)
Semifinals
Did not advance → 8th place
Team Roster
Lourdes Baez
Sheree Corniel
Ivelisse Echevarría
Maria González
Elba Lebron
Lisa Martínez
Aida Miranda
Lisa Mize
Jacqueine Ortíz
Janice Parks
Penelope Rosario
Sandra Rosario
Myriam Segarra
Eve Soto
Clara Vázquez
Head Coach: José Agosto
Men's 50m Freestyle
Ricardo Busquets
Heat – 22.61
Final – 22.73 (→ 8th place)
Men's 100m Freestyle
Ricardo Busquets
Heat – 49.61
Final – 49.68 (→ 7th place)
Men's 100m Breaststroke
Todd Torres
Heat – 1:03.08 (→ did not advance, 21st place)
Men's 200m Breaststroke
Todd Torres
Heat – 2:22.66 (→ did not advance, 30th place)
Men's 100m Butterfly
Ricardo Busquets
Heat – 53.90
B-Final – 53.65 (→ 12th place)
Men's 200m Individual Medley
Arsenio López
Heat – 2:07.09 (→ did not advance, 27th place)
Men's 400m Individual Medley
Arsenio López
Heat – 4:18.34 (→ did not advance, 25th place)
Men's 4 × 100 m Freestyle Relay
Eduardo González, José González, Arsenio López, and Ricardo Busquets
Heat – 3:28.27 (→ did not advance, 16th place)
Men's 4 × 100 m Medley Relay
Carlos Bodega, Todd Torres, Ricardo Busquets, and José González
Heat – 3:52.04 (→ did not advance, 19th place)
Men's Bantamweight
César Rodríguez