On May 14, 1607, the Virginia Company later known as the Jamestown Settlement Colony was first permanent English settlement on the banks of the Jamestown River in North America.
A group of 104 English men and boys began the settlement on the banks of Virginia's James River. They were sponsored by the Virginia Company of London, whose stockholders hoped to make a profit from the resources of the New World. The community suffered terrible hardships in its early years, but managed to endure, earning the distinction of being America's first permanent English colony.
The site for Jamestown was picked for several reasons, all of which met criteria the Virginia Company, who funded the settlement, said to follow in picking a spot for the settlement. The site was surrounded by water on three sides (it was not fully an island yet) and was far inland; both meant it was easily defensible against possible Spanish attacks. The water was also deep enough that the English could tie their ships at the shoreline - good parking! The site was also not inhabited by the Native population.
Once the spot was chosen the instructions sent by the Virginia Company, with the list of the council members (chosen by officials in England), was read. The names were kept in a sealed box on the ship (each ship had a sealed copy). The first President of the new Virginia colony was to be Edward Maria Winfield. The other six council members were: Bartholomew Gosnold, Christopher Newport, John Martin, John Ratcliffe, George Kendall, and John Smith.
Arrived on three ships, the Susan Constant, the Discovery and the Godspeed.
Jeremy Alicock, Gentleman, (d. August 14, 1607)
Captain Gabriell Archer, Gentleman, died Winter 1609-1610
John Asbie, (d. August 6, 1607)
Robert Behethland, Gentleman, (d. 1628)
Benjamin Best, Gentleman, (d. September 5, 1607)
Edward Brinto, Mason, Soldier
James Brumfield, Boy
Edward Brookes, Gentleman, (d. April 7, 1607)
John Brookes, Gentleman
Edward Browne, Gentleman, (d. August 15, 1607)
William Bruster, Gentleman, (d. August 10, 1607)
John Capper, Carpenter
George Cassen, Labourer, (d. December 1607)
Thomas Cassen, Labourer
William Cassen, Labourer
Ustis Clovill, Gentleman, (alternate Eustice) (d. June 7, 1607)
Samuell Collier, Boy, (d. 1622)
Roger Cooke, Gentleman
Thomas Couper, Barber
Richard Crofts, Gentleman
Richard Dixon, Gentleman
John Dods, Labourer, Soldier
Ould Edward, Labourer
Thomas Emry, Carpenter, (d. December 1607)
Robert Fenton, Gentleman
George Flowre, Gentleman, (d. August 9, 1607)
Robert Ford, Gentleman
Richard Frith, Gentleman
Stephen Galthrope (or Halthrop), Gentleman, (d. August 15, 1607)
William Garret, Bricklayer
George Golding, Labourer
Thomas Gore, Gentleman, (d. August 16, 1607)
Anthony Gosnold, Gentleman, (d. January 7, 1609)
Captain Bartholomew Gosnold, Captain of the Godspeed, Council Member, (d. August 22, 1607)
Edward Harrington, Gentleman (d. August 24, 1607)
John Herd, Bricklayer
Nicholas Houlgrave, Gentleman
Master Robert Hunt, Preacher, (d. before 1609)
Thomas Jacob, Sergeant, (d. September 4, 1607)
William Johnson, Labourer
Captain George Kendall, Council Member, (d. December 1, 1607)
Ellis Kingston (or Kiniston), Gentleman, (d. September 18, 1607)
John Laydon, Carpenter
William Laxon, Carpenter
William Love, Tailor, Soldier
John Martin, Jr, Gentleman, (d. August 18, 1607)
Captain John Martin, Sr, Gentleman, Council Member (d. June 1632)
George Martin, Gentleman
Francis Midwinter, Gentleman, (d. August 14, 1607)
Edward Morris, Gentleman, Corporal, (b. born 1580 in Blutisham Town, Huntington County, Wales d. August 14, 1607) the father of Nicholas Morris (1605 – 1664) Justice of County Court of Northumberland, Virginia
Matthew Morton, Sailor
Thomas Mounslie, Laborer,(d. August 17, 1607)
Thomas Mouton, Gentleman,(d. September 19, 1607)
Richard Mutton, Boy
Nathaniel Peacock, Boy
Penington, Robert - Gentleman, (d. August 18, 1607)
Master George Percy, Gentleman,(d. 1632)
Dru Pickhouse, Gentleman,(d. August 19, 1607)
Edward Pising, Carpenter
Nathaniel Powell, Gentleman (d. March 22, 1622)
Jonas Profit, Sailor, Fisherman
Captain John Ratliffe, Captain of the Discovery, Council Member, (d. November 1609)
James Read, Blacksmith, Soldier, (d. March 13, 1622)
John Robinson, Gentleman, (d. December 1607)
William Rods, Labourer, (d. August 27, 1607)
Thomas Sands, Gentleman
Edward Short, Labourer, (d. August 1607)
John Short, Gentleman
Richard Simons, Gentleman, (d. September 18, 1607)
Nicholas Scot (or Skot), Drummer
Robert Small, Carpenter
Captain John Smyth, Council Member, (d. June 1631)
William Smethes, Gentleman
Francis Snarsbrough, Gentleman*John Stevenson, Gentleman
Thomas Studley, Gentleman, (d. August 28, 1607)
William Tanker, Gentleman
Henry Tavin, Labourer
Kellam Throgmorton, Gentleman, (d. August 26, 1607)
Anas Todkill, Carpenter, Soldier
William Unger, Labourer
George Walker, Gentleman
Thomas Walker, listed under "Virginia, Compiled Census and Census Substitutes Index, 1607-1890"
John Waller (or Waler), Gentleman, (d. August 24, 1607)
Thomas Webbe, Gentleman
William White, Laborer
William Wilkinson, Surgeon
Master Edward Maria Wingfield, Captain of the Susan Constant, Council President, (d. 1631)
Thomas Wotton, Surgeon, (d. April 28, 1638)
Mariners and others known to have been with the expedition.
Browne, Oliver - Mariner Clarke, Charles - Mariner Collson (or Cotson), John - Mariner Crookdeck, John - Mariner Deale, Jeremy - Mariner Fitch, Mathew - Mariner - died July 1609 Genoway, Richard - Mariner Godword, Thomas - Mariner Jackson, Robert - Mariner Markham, Robert - Mariner Nelson, Francys - Captain - died Winter 1612-1613 Poole, Jonas - Mariner - died 1612 Skynner, Thomas - Mariner Turnbrydge (or Turbridge), Thomas - Mariner Newport, Christopher - Captain, Councilor - died 1617 Tyndall, Robert - Mariner, Gunner White, Benjamyn - Mariner Danynell Stephen
Jefrey Abots, Gentleman
Robert Alberton, Perfumer
Robert Barnes, Gentleman
William Bayley, Gentleman
William Beckwith, Tailer
Richard Belfield, Refiner
William Bentley, Labourer
John Bouth, Labourer
Richard Brislow, Labourer
William Burket, Labourer
James Burne
William Cantril, Gentleman
William Causey, Gentleman
Thomas Coo, Gentleman
Robert Cotton, Tobacco-pipe-maker
Robert Cutler, Gentleman
William Dawson, Refiner
Richard Dole, Blacksmith
Thomas Feld, Apothecary
Richard Fetherstone
George Forest, Gentleman
Post Gittnat, Surgeon
Raymond Goodyson, Labourer
Richard Gradon, Labourer
William Gryvill, Gentleman
Edward Gurganay, Gentleman
John Harford, Apothecary
John Harper, Gentleman
George Hill, Gentleman
Thomas Hope, Tailer
William Johnson, Refiner
Peter Keffer, Gunner
Richard Killingbeck, Gentleman
Timothy Leds, Gentleman
John Lewes, Cooper
William May, Labourer
Michaell
Richard Miler, Labourer
Richard Molynex, Gentleman
Ralfe Morton, Gentleman
Rowland Nelstrop, Labourer
John Nickoles, Gentleman
William Perce, Labourer
Francis Perkins, Labourer
Michaell Phetyplace, Gentleman
William Phetyplace, Gentleman
Peter Pory, Gentleman
Richard Pots, Gentleman
John Powell, Tailer
George Pretty, Gentleman
Richard Prodger, Gentleman
Abraham Ransacke, Refiner
Christopher Rode
Doctor Russell, Gentleman
Richard Salvage, Labourer
Thomas Salvage, Labourer
Matthew Scrivner, appointed to be of the Council
Michaell Sickelmore, Gentleman
William Simons, Labourer
John Speareman, Labourer
William Spence, Labourer
Daniell Stalling, Jeweller
John Taverner, Gentleman
Laurence Towtales, Tailer
Nicholas Ven, Labourer
William Ward, Tailer
James Watkings
Vere
Richard Worley, Gentleman
Richard Wyffin, Gentleman
Bishop Wyles, Labourer
William Yonge, Tailer
With divers others
Thomas Abbey, Gentleman
Gabriell Bedle, Gentleman
John Bedle, Gentleman
Henry Bell, Tradesmen
Thomas Bradley, Tradesmen
Anne Burras, maid to Mistress Forrest
John Burras, Tradesmen
George Burton, Gentleman
Rawley Chroshaw, Gentleman
John Clarke, Tradesmen
Henry Collings, Gentleman
John Dauxe, Gentleman
Thomas Dowse, Laborer
William Dowman, Gentleman
David Ellys, Tradesmen
Thomas Forrest, Gentleman
Mistress Forrest
Thomas Fox, Laborer
Thomas Gipson, Tradesmen
Thomas Graves, Gentleman
John Gudderington, Gentleman
Nicholas Hancock, Laborer
Hardwin, Laborer
Harmon Haryson, Gentleman
Hellyard, Boy
John Hoult, Gentleman
David ap Hugh, Tradesmen
Master Hunt, Gentleman
Thomas Lavander, Tradesmen
Henry Ley, Gentleman
Michaell Lowicke, Gentleman
Thomas Mallard, Laborer
Thomas Maxes, Gentleman
Milman, Boy
Morrell, Laborer
Thomas Norton, Gentleman
Dionis Oconor, Tradesmen
Thomas Phelps, Tradesmen
Henry Philpot, Gentleman
Master Powell, Tradesmen
John Prat, Tradesmen
Rose, Laborer
John Russell, Gentleman
William Russell, Gentleman
William Sambage, Gentleman
Scot, Laborer
Jefry Shortridge, Tradesmen
William Taler, Laborer
Daniell Tucker, Gentleman
Williams, Laborer
Captain Peter Winne, appointed to the Council
Captain Richard Waldo, appointed to the Council
Walker, Laborer
Master Francis West, Gentleman
Hugh Wollystone, Gentleman
Hugh Wynne, Tradesmen
George Yarington, Gentleman
eight Dutch men and Poles, with some others