Suvarna Garge

Estonia at the 1928 Summer Olympics

Updated on
Share on FacebookTweet on TwitterShare on LinkedIn
IOC code  EST
Competitors  20 (men) in 5 sports
Website  www.eok.ee (Estonian)
Flag bearer  Gustav Kalkun
Estonia at the 1928 Summer Olympics
NOC  Estonian Olympic Committee
Medals Ranked 16th  Gold Silver Bronze Total 2 1 2 5

Estonia competed at the 1928 Summer Olympics in Amsterdam, Netherlands.

Contents

The 1928 Estonian Olympic Team

Estonia sent 20 athletes and 3 representatives to those games.

Representatives

Representatives were Harald Tammer, Arnold Veiss and Johannes Villemson.

Other delegations

Estonians in other delegations were 1924 Summer Olympics bronze medalist Aleksander Klumberg, who was athletics coach for  Poland (POL) and Albert Vollrat massage therapist in Hungarian olympic team.

Athletics

Men's Marathon

  • Karl Laas – dnf (→ no ranking)
  • Men's Shot Put

  • Nikolai Feldmann – Qualification round Group 2: 7th 13.54m (→ did not advance, 12. place)
  • Men's Javelin Throw

  • Johannes Meimer – Qualification round Group 1: 2nd 61.46m PB (→ did not advance, 8. place)
  • Men's Discus Throw

  • Gustav Kalkun – Qualification round Group 2: (39.00; 43.09; 42.80 ) Best 43.09m (→ did not advance, 10. place)
  • Men's Decathlon

  • Johannes Meimer – Final: (100 m – 11,6; long jump – 6.43m; shot put – 11.20m; high jump – 1.75m; 400 m – 55,0; 100 m hurdles – 18,6; discus throw – 35.32m; pole vault – 3.00m; javelin throw – 56.88m; 1,500 m – 5.16,2) Total points: 6733,15 (→ 13. place)
  • Boxing

    Men's welterweight (−66,7 kg).

  • Valter Palm
  • Preliminary Contests – defeated Albert Nuss  Luxembourg (LUX) with points.
  • First round – lost to Raúl Landini  Argentina (ARG) with points. (→ did not advance, 9.-16. place)
  • Weightlifting

    Men's Featherweight (−60,0 kg)

  • Aleksander Kask – 250 kg (Press 75; Snatch 75; Jerk 100 ) (→ 14.-15. place)
  • Men's Middleweight (−75,0 kg)

  • Leonhard Kukk – 277,5 kg (Press 82,5; Snatch 85; Jerk 110 ) (→ 13.-14. place)
  • Men's Light-heavyweight (−82,5 kg)

  • Olaf Luiga – 305 kg (Press 80; Snatch 95; Jerk 130 ) (→ 11. place)
  • Men's Heavyweight (+82,5 kg)

  • Arnold Luhaäär – 360 kg (Press 100; Snatch 110; Jerk 150 ) (→ Silver Medal)
  • Wrestling

    Men's Greco-Roman Bantamweight (−58,0 kg)

  • Eduard Pütsep
  • First round – defeated Georges Miller  Luxembourg (LUX) by pinning opponent.
  • Second round – defeated Johannes Lambertus van Maaren  Netherlands (NED) with points 3:0.
  • Third round – lost to Herman Andersen  Denmark (DEN) by fall.
  • Fourth round – defeated Kurt Leucht  Germany (GER) with points.(→ 6. place)
  • Men's Greco-Roman Featherweight (−62,0 kg)

  • Voldemar Väli
  • First round – defeated L. Schlanger  Austria (AUT) with points 3:0.
  • Second round – defeated František Kratochvíl  Czechoslovakia (TCH) by fall 2.57.
  • Third round – defeated A. Kamel  Egypt (EGY) by fall 7.30.
  • Fourth round – defeated Károly Kárpáti  Hungary (HUN) by fall 1,30.
  • Fifth round – defeated Ernst Steinig  Germany (GER) by fall.
  • Sixth round – bye
  • Seventh round – defeated Eric Malmberg  Sweden (SWE) with points 3:0.(→ Gold Medal)
  • Men's Greco-Roman Lightweight (−67,5 kg)

  • Osvald Käpp
  • First round – defeated Piero Postini  Italy (ITA) by fall.
  • Second round – defeated K.F.Harald Pettersson  Sweden (SWE) with points.
  • Third round – lost to Tayyar Yalaz  Turkey (TUR) dns .(→ 9. place)
  • Men's Greco-Roman Middleweight (−75,0 kg)

  • Albert Kusnets
  • First round – defeated Hermann Simon  Germany (GER) with points 3:0.
  • Second round – defeated Alfred Larsen  Norway (NOR) by fall.
  • Third round – defeated Franja Palcović  Yugoslavia (YUG) by fall.
  • Fourth round – defeated Johannes Jacobsen  Denmark (DEN) by points.
  • Fifth round – defeated Jean Saenen  Belgium (BEL) by fall.
  • Sixth round – lost to László Papp  Hungary (HUN) with points 1:2.(→ Bronze Medal)
  • Men's Greco-Roman Light Heavyweight (−82,5 kg)

  • Otto Pohla
  • First round – defeated M.Studer  Switzerland (SUI) by fall
  • Second round – lost to Onni Pellinen  Finland (FIN) by points.
  • Third round – defeated Jacobus Hendricus Heijm  Netherlands (NED) by fall.
  • Fourth round – lost to Adolf Rieger  Germany (GER) by points .(→ 7. place)
  • Men's Freestyle Featherweight (−61 kg)

  • Eduard Pütsep
  • Preliminary Contest – lost to Harold Angus  Great Britain (GBR). (→ 9. place)
  • Men's Freestyle Lightweight (−66 kg)

  • Osvald Käpp
  • Preliminary Contest – defeated Carlo Tesdorf Jørgensen  Denmark (DEN) with points.
  • First round – defeated Clarence Berryman  United States (USA) with points.
  • Semi Final – defeated Charles Pacôme  France (FRA) with points.
  • Final – defeated Birger Nilsen  Norway (NOR) with points. (→ Gold Medal)
  • Men's Freestyle Welterweight (−72 kg)

  • Alfred Praks
  • Preliminary Contest – defeated Th.K.Doumazos  Greece (GRE)
  • First round – lost to Dr. Lloyd O.Appleton  United States (USA) (→ 6. place)
  • Sailing

    International 6 metres class

  • Tutti V: (Nikolai Vekšin, William von Wirén, Eberhard Vogdt, Georg Faehlmann, Andreas Faehlmann).
  • 1st Day- 6 place; 2nd Day- 6 place; 3rd Day- 2 place; 4th Day- 3 place; 5th Day- 1 place; 6th Day- 3 place; Final Day- 3 place.(→ Bronze Medal)
  • References

    Estonia at the 1928 Summer Olympics Wikipedia


    Similar Topics
    Space Brothers (manga)
    Kay Cannon
    Ed Piskor
    Topics