Puneet Varma

Canada at the 1976 Summer Olympics

Updated on
Share on FacebookTweet on TwitterShare on LinkedIn
IOC code  CAN
Flag bearer  Abby Hoffman
Canada at the 1976 Summer Olympics
NOC  Canadian Olympic Committee
Website  www.olympic.ca (English) (French)
Competitors  385 (261 men and 124 women) in 23 sports
Medals Ranked 27th  Gold Silver Bronze Total 0 5 6 11

Canada was the host nation for the 1976 Summer Olympics in Montreal. 385 competitors, 261 men and 124 women, took part in 173 events in 23 sports.

Contents

For the first and, so far, only time in Summer Olympics history, the host nation failed to obtain a gold medal.

Medalists

Canada finished in 27th position in the final medal rankings, with five silver medals and six bronze medals.

Silver

  • Greg Joy — Athletics, Men's High Jump
  • John Wood — Canoeing, Men's C-1 500m
  • Michel Vaillancourt — Equestrian, Individual Jumping Grand Prix
  • Cheryl Gibson — Swimming, Women's 400m Individual Medley
  • Stephen Pickell, Graham Smith, Clay Evans, Gary MacDonald — Swimming, Men's 4 × 100 m Medley Relay
  • Bronze

  • Nancy Garapick — Swimming, Women's 100m Backstroke
  • Nancy Garapick — Swimming, Women's 200m Backstroke
  • Shannon Smith — Swimming, Women's 400m Freestyle
  • Becky Smith — Swimming, Women's 400m Individual Medley
  • Gail Amundrud, Barbara Clark, Becky Smith, Anne Jardin — Swimming, Women's 4x100 Freestyle Relay
  • Wendy Cook, Robin Corsiglia, Susan (Smith) Kelsey, Anne Jardin — Swimming, Women's 4x100 Medley Relay
  • Archery

    Canada was represented by two women and two men in Montreal. It was the second time Canadians had competed in archery. Lucille Lemay became the most successful Canadian Olympic archer by taking 5th place, surpassing Donald Jackson's 6th-place finish four years earlier. Canada placed sixth in the national standings for archery.

    Women's Individual Competition:

  • Lucille Lemay – 2401 points (→ 5th place)
  • Wanda Allen – 2303 points (→ 16th place)
  • Men's Individual Competition:

  • Dave Mann – 2431 points (→ 7th place)
  • Edward Gamble – 2362 points (→ 16th place)
  • Athletics

    Men's 5.000 metres

  • Grant McLaren
  • Heat — 13:46.40 (→ did not advance)
  • Men's 10.000 metres

  • Dan Shaughnessy
  • Chris McCubbins
  • Men's 4 × 100 metres Relay

  • Hugh Spooner, Marvin Nash, Albin Dukowski, and Hugh Fraser
  • Heat — 39.72s
  • Semi Final — 39.46s
  • Final — 39.47s (→ 8th place)
  • Men's 4 × 400 metres Relay

  • Ian Seale, Don Domansky, Leighton Hope, and Brian Saunders
  • Heat — 3:03.89
  • Final — 3:02.64 (→ 4th place)
  • Men's Marathon

  • Jerome Drayton — 2:13:30 (→ 6th place)
  • Tom Howard — 2:22:08 (→ 30th place)
  • Wayne Yetman — 2:24:17 (→ 36th place)
  • Men's High Jump

  • Greg Joy
  • Qualification — 2.16m
  • Final — 2.23m (→ Silver Medal)
  • Claude Ferragne
  • Qualification — 2.16m
  • Final — 2.14m (→ 12th place)
  • Robert Forget
  • Qualification — 2.05m (→ did not advance)
  • Men's Long Jump

  • Richard Rock
  • Qualification — 7.57m (→ did not advance)
  • Jim Buchanan
  • Qualification — 7.49m (→ did not advance)
  • Jim McAndrew
  • Qualification — 7.48m (→ did not advance)
  • Men's Discus Throw

  • Ain Roost
  • Qualification — 56.56m (→ did not advance)
  • Borys Chambul
  • Qualification — 55.86m (→ did not advance)
  • Bishop Dolegiewicz
  • Qualification — NM (→ did not advance)
  • Men's 20 km Race Walk

  • Marcel Jobin — 1:34:33 (→ 23rd place)
  • Pat Farrelly — 1:41:36 (→ 33rd place)
  • Alex Oakley — 1:44:08 (→ 35th place)
  • Women's Shot Put

  • Lucette Moreau
  • Final — 15.48 m (→ 13th place)
  • Basketball

    Men's Team Competition
  • Preliminary Round (Group A):
  • Defeated Japan (104-76)
  • Defeated Cuba (84-79)
  • Lost to Soviet Union (85-108)
  • Defeated Australia (81-69)
  • Defeated Mexico (92-84)
  • Semi Finals:
  • Lost to United States (77-96)
  • Bronze Medal Match:
  • Lost to Soviet Union (72-100) → 4th place
  • Team Roster
  • Alexander Devlin
  • Martin Riley
  • Bill Robinson
  • John Cassidy
  • Derek Sankey
  • Robert Sharpe
  • Cameron Hall
  • James Russell
  • Robert Town
  • Romel Raffin
  • Lars Hansen
  • Phil Tollestrup
  • Head Coach: John Donohue
  • Women's Team Competition
  • Team Roster
  • Joyce Douthwright
  • Joanne Sargent
  • Anne Hurley
  • Christine Critelli
  • Beverley Bland
  • Coleen Dufresne
  • Sheila Strike
  • Sylvia Sweeney
  • Carol Turney
  • Donna Hobin
  • Angela Johnson
  • Beverly Barnes
  • Head Coach: Brian Heaney
  • Boxing

    Men's Light Flyweight (– 48 kg)

  • Sidney McKnight
    1. First Round — Lost to Li Byong-Uk (PRK), KO-1
  • Men's Flyweight (– 51 kg)

  • Ian Clyde
    1. First Round — Bye
    2. Second Round — Defeated Alick Chiteule (ZAM), walk-over
    3. Third Round — Defeated Charlie Magri (GBR), KO-3
    4. Quarterfinals — Lost to Ramón Duvalón (CUB), 0:5
  • Men's Bantamweight (– 54 kg)

  • Chris Ius
    1. First Round — Bye
    2. Second Round — Defeated Mohamed Ayele (ETH), walk-over
    3. Third Round — Lost to Weerachart Saturngrun (THA), 0:5
  • Men's Featherweight (– 57 kg)

  • Camille Huard
    1. First Round — Bye
    2. Second Round — Defeated Bachir Koual (ALG), walk-over
    3. Third Round — Lost to Leszek Kosedowski (POL), 0:5
  • Men's Light Welterweight (– 64 kg)

  • Chris Clarke
    1. First Round — Bye
    2. Second Round — Defeated Lasse Friman (FIN), 5:0
    3. Third Round — Lost to József Nagy (HUN), RSC-3
  • Men's Welterweight (– 67 kg)

  • Carmen Rinke
    1. First Round — Bye
    2. Second Round — Defeated Kenneth Bristol (GUY), walk-over
    3. Third Round — Defeated Yoshioki Seki (JPN), 4:1
    4. Quarterfinals — Lost to Jochen Bachfeld (GDR), 0:5
  • Men's Light Middleweight (– 71 kg)

  • Michael Prevost
    1. First Round — Lost to Vasile Didea (ROM), DSQ-3
  • Men's Middleweight (– 75 kg)

  • Bryan Gibson
    1. First Round — Lost to Bernd Wittenburg (GDR), KO-3
  • Men's Light Heavyweight (– 81 kg)

  • Roger Fortin
    1. First Round — Lost to Anatoliy Klimanov (URS), 0:5
  • Cycling

    Eleven cyclists represented Canada in 1976.

    Individual road race
  • Pierre Harvey — 4:49:01 (→ 24th place)
  • Gilles Durand — 5:03:13 (→ 54th place)
  • Tom Morris — did not finish (→ no ranking)
  • Brian Chewter — did not finish (→ no ranking)
  • Team time trial
  • Brian Chewter
  • Marc Blouin
  • Serge Proulx
  • Tom Morris
  • Sprint
  • Jocelyn Lovell — 1:08.852 (→ 13th place)
  • 1000m time trial
  • Gordon Singleton — 17th place
  • Team pursuit
  • Ron Hayman
  • Jocelyn Lovell
  • Adrian Prosser
  • Hugh Walton
  • Fencing

    13 fencers, 9 men and 4 women, represented Canada in 1976.

    Men's foil
  • Michel Dessureault
  • Lehel Fekete
  • Men's épée
  • Alain Dansereau
  • George Varaljay
  • Geza Tatrallyay
  • Men's team épée
  • Alain Dansereau, Michel Dessureault, Geza Tatrallyay, George Varaljay
  • Men's sabre
  • Marc Lavoie
  • Eli Sukunda
  • Peter Urban
  • Men's team sabre
  • Marc Lavoie, Peter Urban, Imre Nagy, Eli Sukunda
  • Women's foil
  • Chantal Payer
  • Donna Hennyey
  • Susan Stewart
  • Women's team foil
  • Fleurette Campeau, Susan Stewart, Donna Hennyey, Chantal Payer
  • Handball

    Men's Team Competition
  • Wolfgang Blankenau
  • Christian Chagnon
  • François Dauphin
  • Hugues de Roussan
  • Pierre Désormeaux
  • Pierre Ferdais
  • Robert Johnson
  • Richard Lambert
  • Claude Lefebvre
  • Danny Power
  • Stan Thorseth
  • Luc Tousignant
  • Claude Viens
  • Pierre St. Martin
  • Head Coach: Slobodan Misic

    Women's Team Competition
  • Team Roster
  • Lucie Balthazar
  • Louise Beaumont
  • Manon Charette
  • Danielle Chenard
  • Nicole Genier
  • Mariette Houle
  • Louise Hurtubise
  • Denise Lemaire
  • Francine Parizeau
  • Monique Prud'homme
  • Joanes Rail
  • Nicole Robert
  • Hélène Tétreault
  • Johanne Valois
  • Hockey

    Men's Team Competition

    The Men's National Team from Canada competed for the second time at the Summer Olympics. The squad finished tenth in the McGill University's Molson Stadium in Montreal.

  • Preliminary Round (Group A)
  • Lost to Australia (0-3)
  • Defeated Argentina (3-1)
  • Lost to India (0-3)
  • Lost to Malaysia (0-1)
  • Lost to the Netherlands (1-3)
  • Classification Matches
  • 9th/12th place: Bye
  • 9th/10th place: Lost to Belgium (2-3) → Tenth place
  • Team Roster
  • ( 1.) James MacDougall
  • ( 2.) Sarbjit Dusang
  • ( 3.) David Bissett
  • ( 4.) Alan Hobkirk
  • ( 5.) Reg Plummer
  • ( 6.) Lee Wright
  • ( 7.) Lance Carey
  • ( 8.) Peter Motzek
  • ( 9.) Douglas Pready
  • (10.) Kelvin Wood
  • (11.) Peter Lown
  • (12.) Fred Hoos
  • (13.) Paul "Bubli" Chohan
  • (14.) Michael Mouat
  • (15.) Kuldip Gosal
  • (16.) Antonie Schouten
  • Head Coach: Errol Hartley
  • Judo

    Men's Lightweight (– 73 kg)

  • Brad Farrow
  • Men's Half-Middleweight (– 81 kg)

  • Wayne Erdman
  • Men's Middleweight (– 90 kg)

  • Rainer Fischer
  • Men's Half-Heavyweight (– 100 kg)

  • Joseph Meli
  • Men's Open Class

  • Tom Greenway
  • Modern pentathlon

    Three male pentathletes represented Canada in 1976.

    Individual
  • John Hawes
  • George Skene
  • Jack Alexander
  • Team
  • John Hawes
  • George Skene
  • Jack Alexander
  • Volleyball

    Men's Team Competition
  • Preliminary Round (Group A)
  • Lost to Czechoslovakia (0-3)
  • Lost to Poland (0-3)
  • Lost to South Korea (0-3)
  • Lost to Cuba (0-3)
  • Classification Matches
  • No match after Egypt withdrew → Ninth place
  • Team Roster
  • Edward Alexiuk
  • Pierre Belanger
  • Thomas Graham
  • Kerry Klostermann
  • Donald Michalski
  • John Paulsen
  • Garth Pischke
  • Lawrence Plenert
  • Bruno Prasil
  • Elias Romanchych
  • Gregory Russell
  • Alan Taylor
  • Head Coach: William Neville
  • Women's Team Competition
  • Preliminary Round (Group A)
  • Lost to Peru (2-3)
  • Lost to Hungary (1-3)
  • Lost to Japan (0-3)
  • Classification Matches
  • 5th/8th place: Lost to Cuba (2-3)
  • 7th/8th place: Lost to Peru (1-3) → 8th place
  • Team Roster
  • Regyna Armonas
  • Betty Baxter
  • Carole Bishop
  • Barbara Dalton
  • Mary Dempster
  • Kathy Girvan
  • Debbie Heeps
  • Anne Ireland
  • Connie Lebrun
  • Claire Lloyd
  • Patty Olson
  • Audrey Vandervelden
  • Head Coach: Moo Park
  • Water polo

    Men's Team Competition
  • Team Roster
  • Clifford Barry
  • David Hart
  • Dominique Dion
  • Gábor Csepregi
  • Gaétan Turcotte
  • Paul Pottier
  • George Gross
  • Guy Leclerc
  • Jim Ducharme
  • John MacLeod
  • Patrick Pugliese
  • Paul Mallet
  • References

    Canada at the 1976 Summer Olympics Wikipedia


    Similar Topics
    Female Vampire
    Mona Bijoor
    Raj Kumar Sharma
    Topics