Kalpana Kalpana

Australia at the 1982 Commonwealth Games

Updated on
Share on FacebookTweet on TwitterShare on LinkedIn
CGF code  AUS
39  39
Flag bearer  Opening: Closing:
Australia at the 1982 Commonwealth Games
CGA  Australian Commonwealth Games Association
Website  commonwealthgames.org.au
Medals Ranked 1st  Gold Silver Bronze Total 39 39 29 107

Australia hosted the 1982 Commonwealth Games in Brisbane, Queensland and their team was abbreviated AUS.

Contents

This was Australia's twelfth of 12 Commonwealth Games having participated in all Games meets up to these Games.

Gold

  • Peter Bourke – Athletics, Men's 800 metres
  • Garry Brown – Athletics, Men's 400 m Hurdles
  • Ray Boyd – Athletics, Men's Pole Vault
  • Raelene Boyle – Athletics, Women's 400 metres
  • Robert de Castella – Athletics, Men's Marathon
  • Debbie Flintoff – Athletics, Women's 400 m Hurdles
  • Gary Honey – Athletics, Men's Long Jump
  • Sue Howland – Athletics, Women's Javelin Throw
  • Glynis Nunn – Athletics, Women's Heptathlon
  • Robert Dobbins, Keith Poole, Bert Sharp, Don Sherman – Bowls, Men's Fours
  • Michael Grenda – Cycling, 4,000 m Team Pursuit
  • Kevin Nichols – Cycling, 4,000 m Team Pursuit
  • Kevin Nichols – Cycling, 10-mile
  • Kenrick Tucker – Cycling, 1,000 m Sprint
  • Michael Turtur – Cycling, 4,000 m Individual Pursuit
  • Michael Turtur – Cycling, 4,000 m Team Pursuit
  • Gary West – Cycling, 4,000 m Team Pursuit
  • Valerie Beddoe – Diving, Women's Platform
  • Jenny Donnet – Diving, Women's Springboard
  • Phillip Adams – Shooting, Free Pistol Pairs
  • Phillip Adams – Shooting, Air Pistol Pairs
  • Keith Affleck – Shooting, Full Bore Rifle Pairs
  • Geoffrey Ayling – Shooting, Full Bore Rifle Pairs
  • Gregory Colbert – Shooting, Air Pistol Pairs
  • Jim Ellis – Shooting, Trap Pairs
  • Peter Heuke – Shooting, Rapid Fire Pistol Pairs
  • Terry Rumbel – Shooting, Trap Pairs
  • Noel Ryan Centre – Shooting, Fire Pistol Pairs
  • Alan Smith Small – Shooting, Bore Rifle Prone Singles
  • Alex Taransky – Shooting, Rapid Fire Pistol Pairs
  • Alex Taransky – Shooting, Centre Fire Pistol Pairs
  • John Tremelling – Shooting, Free Pistol Pairs
  • Graeme Brewer – Swimming, Men's 4 × 100 m Freestyle Relay
  • Graeme Brewer – Swimming, Men's 4 × 200 m Freestyle Relay
  • Neil Brooks – Swimming, Men's 100 m Freestyle
  • Neil Brooks – Swimming, Men's 4 × 100 m Freestyle Relay
  • Neil Brooks – Swimming, Men's 4 × 100 m Medley Relay
  • Lisa Curry – Swimming, Women's 100 m Butterfly
  • Lisa Curry – Swimming, Women's 200 m Individual Medley
  • Lisa Curry – Swimming, Women's 400 m Individual Medley
  • Michael Delany – Swimming, Men's 4 × 100 m Freestyle Relay
  • Peter Evans – Swimming, Men's 4 × 100 m Medley Relay
  • Greg Fasala – Swimming, Men's 4 × 100 m Freestyle Relay
  • Michelle Ford – Swimming, Women's 200 m Butterfly
  • Lisa Forrest – Swimming, Women's 100 m Backstroke
  • Lisa Forrest – Swimming, Women's 200 m Backstroke
  • Graeme McGufficke – Swimming, Men's 4 × 200 m Freestyle Relay
  • Ron McKeon – Swimming, Men's 4 × 200 m Freestyle Relay
  • Max Metzker – Swimming, Men's 1,500 m Freestyle
  • David Orbell – Swimming, Men's 4 × 100 m Medley Relay
  • Paul Rowe – Swimming, Men's 4 × 200 m Freestyle Relay
  • Jon Sieben – Swimming, Men's 4 × 100 m Medley Relay
  • Tracey Wickham – Swimming, Women's 400 m Freestyle
  • Tracey Wickham – Swimming, Women's 800 m Freestyle
  • Robert Kabbas – Weightlifting, Middle Heavyweight (up to 90 kg)
  • Dean Lukin – Weightlifting, Super Heavyweight (over 110 kg)
  • Nick Voukelatos – Weightlifting, Flyweight (up to 52 kg)
  • Silver

  • Denise Boyd – Athletics, Women's 4 × 400 m Relay
  • Raelene Boyle – Athletics, Women's 4 × 400 m Relay
  • Leanne Evans – Athletics, Women's 4 × 400 m Relay
  • John Fleming – Athletics, Men's 4 × 400 m Relay
  • Debbie Flintoff – Athletics, Women's 4 × 400 m Relay
  • Ken Lorraway – Athletics, Men's Triple Jump
  • Gary Minihan – Athletics, Men's 4 × 400 m Relay
  • Rick Mitchell – Athletics, Men's 400 metres
  • Rick Mitchell – Athletics, Men's 4 × 400 m Relay
  • Gael Mulhall – Athletics, Women's Shot Put
  • Gael Mulhall – Athletics, Women's Discus Throw
  • Greg Parker – Athletics, Men's 4 × 400 m Relay
  • Petra Rivers – Athletics, Women's Javelin Throw
  • Christine Stanton – Athletics, Women's High Jump
  • Robyn Strong – Athletics, Women's Long Jump
  • Robert Parrella – Bowls, Men's Singles
  • Douglas Sam – Boxing, Middleweight (up to 75 kg)
  • Ricky Flood – Cycling, Road Team Time Trial
  • Gary Hammond – Cycling, 10-mile
  • Michael Lynch – Cycling, Road Team Time Trial
  • Remo Sansonetti – Cycling, Road Team Time Trial
  • John Watters – Cycling, Road Team Time Trial
  • Chris Wilson – Cycling, 1,000 m Time Trial
  • Steve Foley – Diving, Men's Springboard
  • Steve Foley – Diving, Men's Platform
  • Phillip Adams – Shooting, Air Pistol Singles
  • Ian Hale – Shooting, Skeet Singles
  • Terry Rumbel – Shooting, Trap Singles
  • Glenn Beringen – Swimming, Men's 200 m Breaststroke
  • Greg Fasala – Swimming, Men's 100 m Freestyle
  • Michelle Ford – Swimming, Women's 800 m Freestyle
  • Tim Ford – Swimming, Men's 1,500 m Freestyle
  • David Orbell – Swimming, Men's 200 m Backstroke
  • Georgina Parkes – Swimming, Women's 100 m Backstroke
  • Georgina Parkes – Women's 200 m Backstroke
  • Michele Pearson – Swimming, Women's 400 m Individual Medley
  • Paul Rowe – Swimming, Men's 200 m Butterfly
  • Angela Russell – Swimming, Women's 100 m Freestyle
  • Janet Tibbits – Swimming, Women's 100 m Butterfly
  • Janet Tibbits – Swimming, Women's 200 m Butterfly
  • Tracey Wickham – Swimming, Women's 200 m Freestyle
  • Bob Edmond – Weightlifting, Super Heavyweight (over 110 kg)
  • Joe Kabalan – Weightlifting, Heavyweight (up to 110 kg)
  • Tony Pignone – Weightlifting, Middleweight (up to 75 kg)
  • Bill Stellios – Weightlifting, Lightweight (up to 67.5 kg)
  • Cris Brown – Wrestling, Featherweight (up to 62 kg)
  • Zsig Kelevitz – Wrestling, Lightweight (up to 68 kg)
  • Wally Koenig – Wrestling, Middleweight (up to 82 kg)
  • Bronze

  • Michael Coen – Archery, Men's FITA Double
  • Heather Barralet – Athletics, Women's 800 metres
  • Gary Minihan – Athletics, Men's 400 metres
  • Colleen Pekin – Athletics, Women's 100 metres
  • Don Wright – Athletics, Men's 110 m Hurdles
  • Jenny Cunningham, Maxine Evans, Jane Forrest, Mark Harry, Trevor James, Darren McDonald,
    Julie McDonald, Paul Morgan, Michael Scandolera, and Audrey Swaby – Badminton Team
  • Denis Dalton – Bowls, Men's Pairs
  • Peter Rheuben – Bowls, Men's Pairs
  • Rodney Harberger – Boxing, Featherweight (up to 57 kg)
  • Richard Reilly – Boxing, Bantamweight (up to 54 kg)
  • Grant Richards – Boxing, Flyweight (up to 51 kg)
  • Brian Tink – Boxing, Lightweight (up to 60 kg)
  • Michael Turtur – Cycling, 10-mile
  • Valerie Beddoe – Diving, Women's Springboard
  • Phillip Adams – Shooting, Free Pistol Singles
  • Alex Crikis – Shooting, Skeet Pairs
  • Ian Hale – Shooting, Skeet Pairs
  • Norbert Jahn – Shooting, Air Rifle Pairs
  • Noel Ryan Centre – Shooting, Fire Pistol Singles
  • Anton Wurfel – Shooting, Air Rifle Pairs
  • Susie Baumer – Swimming, Women's 200 m Freestyle
  • Lisa Curry – Swimming, Women's 100 m Freestyle
  • Michael Delany – Swimming, Men's 100 m Freestyle
  • Peter Evans – Swimming, Men's 100 m Breaststroke
  • Ron McKeon – Swimming, Men's 200 m Freestyle
  • Audrey Moore – Swimming, Women's 100 m Backstroke
  • Michele Pearson – Swimming, Women's 200 m Individual Medley
  • Jon Sieben – Swimming, Men's 200 m Butterfly
  • Lorenzo Orsini – Weightlifting, Bantamweight (up to 56 kg)
  • Mick Sabljak – Weightlifting, Middle Heavyweight (up to 90 kg)
  • Murray Avery – Wrestling, Heavyweight (up to 100 kg)
  • Ken Hoyt – Wrestling, Flyweight (up to 52 kg)
  • 1982 Australian Team

  • Chris Nunn
  • References

    Australia at the 1982 Commonwealth Games Wikipedia


    Similar Topics
    Little Athens
    Robbie Aristodemo
    Petria Rennie
    Topics