In 2016, the foremost athletics events will be staged at the Olympic Games in Rio de Janeiro. The two other major global level competitions in 2016 are the World Indoor Championships and World Half Marathon Championships.
A new addition to the continental tournament schedule came in the form of the 2016 European Athletics Youth Championships. Two long-running competitions were renamed and held under new titles in 2016. The World Junior Championships in Athletics became the 2016 IAAF World U20 Championships and the IAAF World Race Walking Cup was held as the 2016 IAAF World Race Walking Team Championships.
The hosting of the two above events had to be reopened as they were affected by the suspension of the All-Russia Athletic Federation as a result of contraventions of the World Anti-Doping Code. As a major nation in athletics, Russia's ban meant the absence of many world class athletes from competition. Kenya – another prominent country – was subject to a World Anti-Doping Agency plan to improve its own anti-doping infrastructure, on pain of exclusion from international events.
Diamond League
IAAF Hammer Throw Challenge
IAAF Combined Events Challenge
IAAF Race Walking Challenge
World Marathon Majors
Tokyo
Boston
London
Berlin
Chicago
New York City
IAAF Label Road Races
Among the first doping suspensions of the year was Kazakhstan hurdler Anastasiya Soprunova, who had won the Asian indoor title. Retests of samples taken at the 2008 Summer Olympics and 2012 Summer Olympics using new methods revealed several high-profile track athletes had given positive results, including major medallists for Russia.
May 14 – 16: 2016 Ibero-American Championships in Athletics (Aquece Rio Athletics 2016) in Rio de Janeiro (Olympic Test Event) Brazil won both the gold and overall medal tallies.
August 12 – 21: 2016 Summer Olympics in Rio de Janeiro at the Estádio Olímpico João Havelange
Men
Men's 100m: 01 ! Usain Bolt; 02 ! Justin Gatlin; 03 ! Andre De Grasse
Men's 200m: 01 ! Usain Bolt; 02 ! Andre De Grasse; 03 ! Christophe Lemaitre
Men's 400m: 01 ! Wayde van Niekerk (WR); 02 ! Kirani James; 03 ! LaShawn Merritt
Men's 800m: 01 ! David Rudisha; 02 ! Taoufik Makhloufi; 03 ! Clayton Murphy
Men's 1,500m: 01 ! Matthew Centrowitz Jr.; 02 ! Taoufik Makhloufi; 03 ! Nick Willis
Men's 5,000m: 01 ! Mo Farah; 02 ! Paul Kipkemoi Chelimo; 03 ! Hagos Gebrhiwet
Men's 10,000m: 01 ! Mo Farah; 02 ! Paul Tanui; 03 ! Tamirat Tola
Men's 110m Hurdles: 01 ! Omar McLeod; 02 ! Orlando Ortega; 03 ! Dimitri Bascou
Men's 400m Hurdles: 01 ! Kerron Clement; 02 ! Boniface Mucheru Tumuti; 03 ! Yasmani Copello
Men's 3,000m Steeplechase: 01 ! Conseslus Kipruto (OR); 02 ! Evan Jager; 03 ! Mahiedine Mekhissi-Benabbad
Men's 20 km Walk: 01 ! Wang Zhen; 02 ! Cai Zelin; 03 ! Dane Bird-Smith
Men's 50 km Walk: 01 ! Matej Tóth; 02 ! Jared Tallent; 03 ! Hirooki Arai
Men's High Jump: 01 ! Derek Drouin; 02 ! Mutaz Essa Barshim; 03 ! Bohdan Bondarenko
Men's Pole Vault: 01 ! Thiago Braz da Silva (OR); 02 ! Renaud Lavillenie; 03 ! Sam Kendricks
Men's Long Jump: 01 ! Jeff Henderson; 02 ! Luvo Manyonga; 03 ! Greg Rutherford
Men's Triple Jump: 01 ! Christian Taylor; 02 ! Will Claye; 03 ! Dong Bin
Men's Shot Put: 01 ! Ryan Crouser (OR); 02 ! Joe Kovacs; 03 ! Tomas Walsh
Men's Discus Throw: 01 ! Christoph Harting; 02 ! Piotr Małachowski; 03 ! Daniel Jasinski
Men's Hammer Throw: 01 ! Dilshod Nazarov; 02 ! Ivan Tsikhan; 03 ! Wojciech Nowicki
Men's Javelin Throw: 01 ! Thomas Röhler; 02 ! Julius Yego; 03 ! Keshorn Walcott
Men's Decathlon: 01 ! Ashton Eaton (OR); 02 ! Kévin Mayer; 03 ! Damian Warner
Men's 4 × 100 metres Relay: 01 ! Jamaica (JAM); 02 ! Japan (JPN); 03 ! Canada (CAN)
Men's 4 × 400 metres Relay: 01 ! United States (USA); 02 ! Jamaica (JAM); 03 ! Bahamas (BAH)
Men's Marathon: 01 ! Eliud Kipchoge; 02 ! Feyisa Lilesa; 03 ! Galen Rupp
Women
Women's 100m: 01 ! Elaine Thompson; 02 ! Tori Bowie; 03 ! Shelly-Ann Fraser-Pryce
Women's 200m: 01 ! Elaine Thompson; 02 ! Dafne Schippers; 03 ! Tori Bowie
Women's 400m: 01 ! Shaunae Miller; 02 ! Allyson Felix; 03 ! Shericka Jackson
Women's 800m: 01 ! Caster Semenya; 02 ! Francine Niyonsaba; 03 ! Margaret Wambui
Women's 1,500m: 01 ! Faith Kipyegon; 02 ! Genzebe Dibaba; 03 ! Jennifer Simpson
Women's 5,000m: 01 ! Vivian Cheruiyot (OR); 02 ! Hellen Onsando Obiri; 03 ! Almaz Ayana
Women's 10,000m: 01 ! Almaz Ayana (WR); 02 ! Vivian Cheruiyot; 03 ! Tirunesh Dibaba
Women's 100m Hurdles: 01 ! Brianna Rollins; 02 ! Nia Ali; 03 ! Kristi Castlin
Women's 400m Hurdles: 01 ! Dalilah Muhammad; 02 ! Sara Petersen; 03 ! Ashley Spencer
Women's 3,000m Steeplechase: 01 ! Ruth Jebet; 02 ! Hyvin Jepkemoi; 03 ! Emma Coburn
Women's 20 km Walk: 01 ! Liu Hong; 02 ! María Guadalupe González; 03 ! Lü Xiuzhi
Women's High Jump: 01 ! Ruth Beitia; 02 ! Mirela Demireva; 03 ! Blanka Vlašić
Women's Pole Vault: 01 ! Ekaterini Stefanidi; 02 ! Sandi Morris; 03 ! Eliza McCartney
Women's Long Jump: 01 ! Tianna Bartoletta; 02 ! Brittney Reese; 03 ! Ivana Španović
Women's Triple Jump: 01 ! Caterine Ibargüen; 02 ! Yulimar Rojas; 03 ! Olga Rypakova
Women's Shot Put: 01 ! Michelle Carter; 02 ! Valerie Adams; 03 ! Anita Márton
Women's Discus Throw: 01 ! Sandra Perković; 02 ! Mélina Robert-Michon; 03 ! Denia Caballero
Women's Hammer Throw: 01 ! Anita Włodarczyk (WR); 02 ! Zhang Wenxiu; 03 ! Sophie Hitchon
Women's Javelin Throw: 01 ! Sara Kolak; 02 ! Sunette Viljoen; 03 ! Barbora Špotáková
Women's Heptathlon: 01 ! Nafissatou Thiam; 02 ! Jessica Ennis-Hill; 03 ! Brianne Theisen-Eaton
Women's 4 × 100 metres Relay: 01 ! United States (USA); 02 ! Jamaica (JAM); 03 ! Great Britain (GBR)
Women's 4 × 400 metres Relay: 01 ! United States (USA); 02 ! Jamaica (JAM); 03 ! Great Britain (GBR);
Women's Marathon: 01 ! Jemima Sumgong; 02 ! Eunice Kirwa; 03 ! Mare Dibaba
March 11 – 13: 2016 World University Cross Country Championships in CassinoMen's 10.7 km winner: Hicham Amghar
Women's 6.2 km winner: Sevilay Eytemis
March 17 – 20: 2016 IAAF World Indoor Championships in Portland, OregonThe United States won both the gold and overall medal tallies.
March 26: 2016 IAAF World Half Marathon Championships in CardiffMen's winner: Geoffrey Kipsang Kamworor
Women's winner: Peres Jepchirchir
Men's team winners: Kenya
Women's team winners: Kenya
May 7 & 8: 2016 IAAF World Race Walking Team Championships in RomeNote: This event was taken away from Cheboksary, due to WADA and the IAAF report and votes against ARAF.
China won both the gold and overall medal tallies.
July 19 – 24: 2016 IAAF World U20 Championships in BydgoszczNote: This event was taken away from Kazan, due to WADA and the IAAF report and votes against ARAF.
The United States won both the gold and overall medal tallies.
February 28: 2016 Tokyo MarathonWinners: Feyisa Lilesa (m) / Helah Kiprop (f)
April 18: 2016 Boston MarathonWinners: Lemi Berhanu Hayle (m) / Atsede Baysa (f)
April 24: 2016 London MarathonWinners: Eliud Kipchoge (m) / Jemima Sumgong (f)
September 25: 2016 Berlin MarathonWinners: Kenenisa Bekele (m) / Aberu Kebede (f)
October 9: 2016 Chicago MarathonWinners: Abel Kirui (m) / Florence Kiplagat (f)
November 6: 2016 New York City Marathon (final)Winners: Ghirmay Ghebreslassie (m) / Mary Jepkosgei Keitany (f)
January 2: Xiamen International MarathonWinners: Vincent Kipruto (m) / Worknesh Edesa (f)
January 17: Hong Kong MarathonWinners: Mike Kiprotich Mutai (m) / Letebrhan Haylay Gebreslasea (f)
January 22: Dubai MarathonWinners: Tesfaye Abera (m) / Tirfi Tsegaye (f)
February 28: World's Best 10KWinners: Bedan Karoki (m) / Mary Wacera Ngugi (f)
March 6: Lake Biwa Marathon (men only)Winner: Lucas Rotich
March 13: Roma-Ostia Half MarathonWinners: Solomon Kirwa Yego (m) / Workenesh Degefa (f)
March 13: Nagoya Women's Marathon (women only)Winner: Eunice Kirwa
March 20: Seoul International MarathonWinners: Wilson Loyanae (m) / Rose Chelimo (f)
March 20: Lisbon Half MarathonWinners: Sammy Kitwara (m) / Ruti Aga (f)
April 2: Prague Half MarathonWinners: Daniel Wanjiru (m) / Violah Jepchumba (f)
April 3: Paris MarathonWinners: Cyprian Kimurgor Kotut (m) / Visiline Jepkesho (f)
April 10: Rome MarathonWinners: Amos Kipruto (m) / Rahma Tusa (f)
April 10: Vienna City MarathonWinners: Robert Chemosin (m) / Shuko Genemo (f)
April 10: Rotterdam MarathonWinners: Marius Kipserem (m) / Letebrhan Haylay Gebreslasea (f)
April 24: Yangzhou Jianzhen International Half MarathonWinners: Mosinet Geremew (m) / Peres Jepchirchir (f)
May 8: Prague MarathonWinners: Lawrence Cherono (m) / Lucy Karimi (f)
May 21: Karlovy Vary Half MarathonWinners: Abraham Akopesha (m) / Joyceline Jepkosgei (f)
May 22: Great Manchester RunWinners: Kenenisa Bekele (m) / Tirunesh Dibaba (f)
May 28 & 29: Ottawa Race WeekendMen's 10K winner: Mohammed Ziani
Women's 10K winner: Peres Jepchirchir
Men's Marathon winner: Dino Sefir
Women's Marathon winner: Koren Jelela
June 4: České Budějovice Half MarathonWinners: Barselius Kipyego (m) / Ashete Bekere (f)
June 25: Olomouc Half MarathonWinners: Stanley Biwott (m) / Mary Jepkosgei Keitany (f)
July 3: Gold Coast MarathonWinners: Kenneth Mburu Mungara (m) / Misato Horie (f)
July 31: Bogotá Half MarathonWinners: Tadese Tola (m) / Purity Rionoripo (f)
September 10: Prague Grand PrixWinners: Abraham Kipyatich (m) / Violah Jepchumba (f)
September 17: Ústí nad Labem Half MarathonWinners: Barselius Kipyego (m) / Peres Jepchirchir (f)
September 17: Beijing MarathonWinners: Mekuant Ayenew (m) / Meseret Mengistu (f)
September 18: Sydney MarathonWinners: Tomohiro Tanigawa (m) / Makda Harun (f)
October 2: Lisbon MarathonWinners: Alfred Kering (m) / Sarah Chepchirchir (f)
October 2: Portugal Half MarathonWinners: Nguse Tesfaldet (m) / Genet Yalew (f)
October 16: Amsterdam MarathonWinners: Daniel Wanjiru (m) / Meselech Melkamu (f)
October 16: Toronto Waterfront MarathonWinners: Philemon Rono (m) / Shure Demise (f)
October 23: Valencia Half MarathonWinners: Stephen Kosgei Kibet (m) / Peres Jepchirchir (f)
October 30: Frankfurt MarathonWinners: Mark Korir (m) / Mamitu Daska (f)
October 30: Shanghai MarathonWinners: Stephen Mokoka (m) / Roza Dereje (f)
November 13: Istanbul Marathon
Winners: Ali Kaya (m) / Violah Jepchumba (f)
November 20: Maraton Valencia Trinidad AlfonsoWinners: Victor Kipchirchir (m) / Valary Jemeli Aiyabei (f)
December 4: Fukuoka Marathon (co-final & men only)Winner: Yemane Tsegay
December 4: Singapore Marathon (co-final)Winners: Felix Kiptoo Kirwa (m) / Rebecca Kangogo Chesir (f)
January 31: Osaka International Ladies Marathon (women only)Winner: Kayoko Fukushi
February 7: Kagawa Marugame Half MarathonWinners: Goitom Kifle (m) / Eunice Kirwa (f)
April 3: Daegu MarathonWinners: James Kwambai (m) / Caroline Kilel (f)
April 10: Great Ireland RunWinners: Andy Maud (m) / Fionnuala McCormack (f)
April 10: Hannover MarathonWinners: Lusapho April (m) / Edinah Kwambai (f)
April 17: DOZ Marathon Lodz with PZUWinners: Abraraw Misganaw (m) / Racheal Mutgaa (f)
April 24: Madrid MarathonWinners: Peter Kiplagat Chebet (m) / Askale Alemayehu (f)
April 24: Warsaw MarathonWinners: Artur Kozłowski (m) / Kumesci Sichala (f)
May 8: Yellow River Estuary International MarathonWinners: Dickson Kipsang Tuwei (m) / Eunice Chumba (f)
May 15: Gifu Seiryu Half MarathonWinners: Patrick Mwaka (m) / Eunice Kirwa (f)
September 18: Cape Town MarathonWinners: Asefa Mengstu Negewo (m) / Tish Jones (f)
September 18: Dam tot DamloopWinners: Edwin Kiptoo (m) / Alice Aprot Nawowuna (f)
September 18: Copenhagen Half MarathonWinners: James Mwangi Wangari (m) / Hiwot Gebrekidan (f)
October 30: Marseille-Cassis 20kmWinners: Henry Kiplagat (m) / Joyline Jepkosgei (f)
November 13: Saitama International Marathon (women only)Winner: Flomena Cheyech Daniel
November 13: Beirut MarathonWinners: Edwin Kibet Kiptoo (m) / Tigist Girma (f)
December 18: Corrida de HouillesWinners: Cornelius Kangogo (m) / Viola Kibiwot (f)
December 31: San Silvestre Vallecana (final)Winners: Nguse Tesfaldet (m) / Brigid Chepchirchir Kosgei (f)
January 17: Houston MarathonWinners: Gebo Burka (m) / Biruktayit Degefa Eshetu (f)
February 14: Mitja Marató de BarcelonaWinners: Vincent Kipruto (m) / Florence Kiplagat (f)
February 21: Seville MarathonWinners: Cosmas Kiplimo Lagat (m) / Paula González (f)
March 13: Barcelona MarathonWinners: Dino Sefir (m) / Valerie Aiyabei (f)
March 20: Taipei International MarathonWinners: William Chebon Chebor (m) / Olha Kotovska (f)
March 20: Chongqing International MarathonWinners: Kelkile Gezahegn Woldaregay (m) / Liu Ruihuan (f)
April 3: Milano City MarathonWinners: Ernest Kiprono Ngeno (m) / Brigid Kosgei (f)
April 17: Nagano Olympic Commemorative MarathonWinners: Jairus Chanchima (m) / Shasho Insermu (f)
April 17: Brighton MarathonWinners: Duncan Maiyo (m) / Grace Momanyi (f)
April 24: Istanbul Half MarathonWinners: Ali Kaya (m) / Violah Jepchumba (f)
May 7: Okpekpe International 10 km Road RaceWinners: Simon Cheprot (m) / Polline Njeru (f)
May 8: Geneva MarathonWinners: Julius Chepkwony (m) / Jane Kiptoo (f)
May 15: Riga MarathonWinners: Dominic Kangor (m) / Shitaye Gemechu (f)
May 29: Edinburgh MarathonWinners: Boaz Kiprono (m) / Eddah Jepkosgei (f)
June 11: Lanzhou International MarathonWinners: Robert Kwambai (m) / Tsehay Desalegn (f)
June 18: Corrida de LangueuxWinners: Robert Kaptingei (m) / Meskerem Amare (f)
June 26: B.A.A. 10KWinners: Daniel Kipchumba Chebii (m) / Shalane Flanagan (f)
August 28: Mexico City Marathon
Winners: Emmanuel Mnangat Chamer (m) / Diana Lobačevskė (f)
September 25: Warsaw MarathonWinners: Ezekiel Omullo (m) / Gladys Kibiwot (f)
October 2: Bournemouth MarathonWinners: Stanley Kiprotich Bett (m) / Eddah Jepkosgei (f)
October 2: Košice Peace MarathonWinners: David Kemboi Kiyeng (m) / Chaltu Tafa Waka (f)
October 2: Cardiff Half MarathonWinners: Shedrack Korir (m) / Violah Jepchumba (f)
October 23: Venice MarathonWinners: Julius Chepkwony Rotich (m) / Priscah Jepleting Cherono (f)
November 13: French Riviera MarathonWinners: Elisha Kipchirchir (m) / Konjit Tilahun (f)
November 20: Boulogne-Billancourt Half MarathonWinners: Morris Munene (m) / Gebeyanesh Ayele (f)
November 20: Delhi Half MarathonWinners: Eliud Kipchoge (m) / Worknesh Degefa (f)
December 11: Guangzhou Marathon (final)Winners: Salah-Eddine Bounasr (m) / Aynalem Kassahun
July 6 – 10: 2016 European Athletics Championships in Amsterdam Poland won the gold medal tally. Germany and Great Britain won 16 overall medals each.
July 14 – 17: 2016 European Athletics Youth Championships in Tblisi (debut event) Great Britain won both the gold and overall medal tallies.
December 11: 2016 European Cross Country Championships in Chia, ItalyMen's winner: Aras Kaya
Women's winner: Yasemin Can
March 12: 2016 African Cross Country Championships in YaoundéSenior Men: James Gitahi Rungaru
Senior Women: Alice Aprot Nawowuna
Junior Men: Isaac Kipsang
Junior Women: Miriam Cherop
June 20 – 26: 2016 African Championships in Athletics in Durban South Africa won both the gold and overall medal tallies.
March 4 & 5: 2016 NACAC Cross Country Championships in VargasMen's winner: Donald Cowart
Women's winner: Allison Grace Morgan
June 17 – 19: 2016 Central American Championships in Athletics in San SalvadorOverall winners: Guatemala (110.50 points), 2. Costa Rica (102.50 points), 3. El Salvador (86 points)
July 13 – 18: 2016 NACAC Under-23 Championships in Athletics in San Salvador
The United States won both the gold and overall medal tallies.
April 10: 2016 South American Marathon Championships in Montevideo
Men's winner: Aguelmis Rojas
Women's winner: Gladys Machacuay
May 29: 2016 South American Half Marathon Championships in AsunciónMen's winner: Ferdinan Pacheco
Women's winner: Joziane da Silva
September 24 & 25: 2016 South American Under-23 Championships in Athletics in Lima Brazil won both the gold and overall medal tallies.
November 12 & 13: 2016 South American Youth Championships in Athletics in Concordia, Entre Ríos Brazil won both the gold and overall medal tallies.
February 19 – 21: 2016 Asian Indoor Athletics Championships in Doha
Qatar won the gold medal tally. China won the overall medal tally.
February 29: 2016 Asian Cross Country Championships in ManamaMen: Albert Kibichii Rop
Women: Eunice Chumba
Junior Men: Ali Abdi
Junior Women: Dalila Abdulkadir
June 2 – 6: 2016 Asian Junior Athletics Championships in Ho Chi Minh City Japan won both the gold and overall medal tallies.
Note: The Oceania Athletics Championships were divided into Polynesian, Micronesian, and Melanesian regional athletics championships.
April 7 – 9: 2016 Polynesian Regional Championships in Athletics in Papeete (indoor)
For results, click here.
June 3 – 5: 2016 Micronesian Regional Championships in Athletics in Pohnpei
For results, click here.
July 2 & 3: 2016 Oceania Marathon and Half Marathon Championships in Gold Coast, QueenslandFor the regular marathon results, click here.
Men's Half Marathon winner: Duer Yoa
Women's Half Marathon winner: Cassie Fien
July 7 – 9: 2016 Melanesian Championships in Athletics in Suva
Australia won both the gold and overall medal tallies.
August 7: 2016 Oceania Cross Country Championships in AucklandMen's 10 km CC: Nicholas Wightman
Women's 10 km CC: Laura Nagel
Note: The Adidas Grand Prix event in New York City has been replaced by Rabat here.
May 6: Qatar Athletic Super Grand Prix in DohaThe United States won the gold medal tally. Kenya won the overall medal tally.
May 14: Shanghai Golden Grand Prix in China China, Kenya, and the United States won 3 gold medals each. China won the overall medal tally.
May 22: Meeting International Mohammed VI d'Athlétisme de Rabat in Morocco (debut event) Ethiopia, Kenya, South Africa, the United States, and Jamaica won 2 gold medals each. Kenya won the overall medal tally.
May 28: Prefontaine Classic in Eugene, OregonThe United States won both the gold and overall medal tallies.
June 2: Golden Gala in Rome South Africa won the gold medal tally. Kenya won the overall medal tally.
June 5: British Grand Prix in BirminghamThe United States won both the gold and overall medal tallies.
June 9: Bislett Games in Oslo Kenya won the gold medal tally. The United States won the overall medal tally.
June 16: Stockholm Bauhaus Athletics in Sweden Sweden won both the gold and overall medal tallies.
July 15: Herculis in Fontvieille, Monaco Kenya won both the gold and overall medal tallies.
July 22 & 23: London Grand Prix in Great Britain Great Britain won the gold medal tally. The United States won the overall medal tally.
August 25: Athletissima in LausanneThe United States won both the gold and overall medal tallies.
August 27: Meeting Areva in Saint-DenisThe United States won both the gold and overall medal tallies.
September 1: Weltklasse Zürich in SwitzerlandThe United States won both the gold and overall medal tallies.
September 9: Memorial Van Damme (final) in BrusselsThe United States won both the gold and overall medal tallies.
Note: The Russian Winter Meeting event, scheduled for February 14, has been suspended, due to WADA's reports and the IAAF votes against the ARAF.
February 6: Weltklasse in Karlsruhe in GermanyThe United States won both the gold and overall medal tallies.
February 14: New Balance Indoor Grand Prix in Roxbury, BostonThe United States won both the gold and overall medal tallies.
February 17: XL Galan in StockholmEight nations won a gold medal each. Ethiopia won the overall medal tally.
February 20: Sainsbury's Glasgow Indoor Grand Prix (final) in Great Britain Great Britain won both the gold and overall medal tallies.
November 15, 2015: Cross de Atapuerca in Atapuerca, Province of BurgosWinners: Imane Merga (m) / Belaynesh Oljira (f)
January 6: Campaccio in San Giorgio su LegnanoWinners: Imane Merga (m) / Alice Aprot (f)
January 16: Antrim International Cross Country in Antrim, County AntrimWinners: Aweke Ayalew (m) / Alice Aprot (f)
January 17: Cross Internacional de Itálica in SevilleWinners: Tamirat Tola (m) / Faith Kipyegon (f)
January 24: Cross Internacional Juan Muguerza in ElgoibarWinners: Aweke Ayalew (m) / Irene Chepet Cheptai (f)
January 31: Cinque Mulini in San Vittore OlonaWinners: Jairus Birech (m) / Faith Kipyegon (f)
February 13: IAAF Permit/Athletics Kenya Cross Country in NairobiWinners: Geoffrey Kipsang (m) / Alice Aprot (f)
March 13: Almond Blossom Cross Country (final) in AlbufeiraWinners: Nelson Cruz (m) / Carla Salome Rocha (f)
February 21: Oceania 20 km Race Walk Championships in AdelaideMen's winner: Dane Bird-Smith
Women's winner: Rachel Tallent
March 6: Circuito Internacional de Marcha 2016 in Ciudad JuárezMen's 50 km walk winner: Andrés Chocho
Men's 20 km walk winner: Horacio Nava
Men's 10 km walk winner: Andrés Olivas
Women's 20 km walk winner: María Guadalupe González
Women's 10 km walk winner: Valeria Ortuño
March 19: IAAF Race Walking Challenge Permit Meeting Dudinska 50 in DudinceMen's 50 km walk winner: Rafał Augustyn
Men's 20 km walk winner: Tom Bosworth
Women's 20 km walk winner: Eleonora Giorgi
March 20: Asian 20 km Race Walking Championships in Nomi, IshikawaMen's winner: Daisuke Matsunaga
Women's winner: Wang Na
April 3: South American Race Walking Cup in GuayaquilMen's winner: Andrés Chocho
Women's winner: Érica de Sena
April 9: 25º Grande Prémio Internacional de Rio Maior em Marcha Atlética in PortugalMen's winner: Álvaro Martín
Women's winner: Qieyang Shenjie
April 23: 2016 IAAF Race Walking Challenge in TaicangMen's winner: Pedro Daniel Gomez
Women's winner: Wang Yingliu
May 28: XXX Gran Premio Cantones de La Coruña in SpainMen's winner: Wang Zhen
Women's winner: Liu Hong
June 22 – 26: Part of the 2016 African Championships in Athletics (final) in DurbanMen's winner: Samuel Ireri Gathimba
Women's winner: Grace Wanjiru
March 31 & April 1: Oceania Combined Events Championships in SydneyDecathlon winner: Cedric Dubler (8,114 points)
Heptathlon winner: Sophie Stanwell (5,572 points)
April 2 & 3: African Combined Events Championships in Moka (Réduit)Decathlon winner: Guillaume Thierry (7,481 points)
Heptathlon winner: Marthe Koala (5,771 points)
April 29 & 30: 29th Multistars - Trofeo Zerneri Acciai in FlorenceDecathlon winner: Lars Vikan Rise (7,868 points)
Heptathlon winner: Vanessa Spínola (6,100 points)
May 28 & 29: 42nd Hypo-Meeting in GötzisDecathlon winner: Damian Warner (8,523 points)
Heptathlon winner: Brianne Theisen-Eaton (6,765 points)
June 10 & 11: 10th TNT Express Meeting in KladnoDecathlon winner: Lars Vikan Rise (7,925 points)
Heptathlon winner: Kateřina Cachová (6,328 points)
June 17 – 19: 2016 Pan American Combined Events Cup in OttawaDecathlon winner: Filip Scott (7,726 points)
Heptathlon winner: Quintunya Chapman (6,035 points)
June 25 & 26: 20th Mehrkampf-Meeting Ratingen in GermanyDecathlon winner: Arthur Abele (8,605 points)
Heptathlon winner: Jessica Ennis-Hill (6,733 points)
July 1 – 10: Part of the U.S. Olympic Trials in Eugene, Oregon
Decathlon winner: Ashton Eaton (8,750 points)
Heptathlon winner: Barbara Nwaba (6,494 points)
July 6 – 10: Part of the 2016 European Athletics Championships in Amsterdam
Decathlon winner: Thomas Van der Plaetsen (8,218 points)
Heptathlon winner: Anouk Vetter (6,626 points)
September 17 & 18: Décastar (final) in TalenceDecathlon winner: Oleksiy Kasyanov (8,077 points)
Heptathlon winner: Nadine Broersen (6,377 points)
Note: The event for Rabat here has been promoted to the 2016 IAAF Diamond League.
March 5: Melbourne Track Classic in AustraliaWorld Challenge: Australia won both the gold and overall medal tallies.
Hammer Throw winner: Matthew Denny
May 7: Jamaica International Invitational in Kingston, JamaicaWorld Challenge: The United States won both the gold and overall medal tallies.
Hammer Throw winner: Gwen Berry
May 8: Golden Grand Prix in Kawasaki, Kanagawa (World Challenge only)World Challenge: The United States won the gold medal tally. Japan won the overall medal tally.
May 18: IAAF World Challenge Beijing in ChinaWorld Challenge: China won both the gold and overall medal tallies.
Hammer Throw winner: Zhang Wenxiu
May 19 & 20: Golden Spike Ostrava in the Czech RepublicWorld Challenge: Poland won both the gold and overall medal tallies.
Men's Hammer Throw winner: Paweł Fajdek
Women's Hammer Throw winner: Anita Włodarczyk
May 22: Fanny Blankers-Koen Games in Hengelo (World Challenge only)World Challenge: China and Ethiopia won 3 gold medals each. The Netherlands won the overall medal tally.
May 25: Meeting Grand Prix IAAF de Dakar in SenegalWorld Challenge: The United States won the gold medal tally. The United States and South Africa won 5 overall medals each.
Men's Hammer Throw winner: Pavel Bareisha
Women's Hammer Throw winner: Zalina Marghieva
June 18: Janusz Kusociński Memorial in Szczecin (Hammer Throw Challenge only)Men's Hammer Throw winner: Paweł Fajdek
Women's Hammer Throw winner: Anita Włodarczyk
June 19: Grande Premio Brasil Caixa de Atletismo in São Bernardo do CampoWorld Challenge: Brazil won both the gold and overall medal tallies.
Women's Hammer Throw winner: Jennifer Dahlgren
June 23: Meeting de Atletismo Madrid in Spain (World Challenge only)World Challenge: Spain won both the gold and overall medal tallies.
June 29: Paavo Nurmi Games in Turku (Hammer Throw Challenge only)Men's Hammer Throw winner: Paweł Fajdek
July 18: István Gyulai Memorial in Székesfehérvár (Hammer Throw Challenge only)
Women's Hammer Throw winner: Anita Włodarczyk
September 3: ISTAF Berlin in Germany (World Challenge only)World Challenge: Germany won both the gold and overall medal tallies.
September 6: Hanžeković Memorial (final) in Zagreb (World Challenge only)World Challenge: The United States won both the gold and overall medal tallies.
September 11: Rieti Meeting in Italy
Event cancelled.