Regal and viceregal
Head of State - Elizabeth II
Governor-General - The Rt Hon. Sir Michael Hardie Boys GNZM, GCMG, QSO followed by The Hon Dame Silvia Cartwright PCNZM, DBE, QSO
The 46th New Zealand Parliament continued. Government was The Labour Party led by Helen Clark, in coalition with Alliance, led by Jim Anderton.
Speaker of the House - Jonathan Hunt
Prime Minister - Helen Clark
Deputy Prime Minister - Jim Anderton
Minister of Finance - Michael Cullen
Minister of Foreign Affairs - Phil Goff
See: Category:Parliament of New Zealand, New Zealand elections
National - TBD (Leader of the Opposition)
Greens - Jeanette Fitzsimons and Rod Donald
Act - TBD
New Zealand First - TBD
United Future - TBD
Māori Party - TBD
Labour - TBD
Progressives - TBD
United Future - TBD
Main centre leaders
Mayor of Auckland - Christine Fletcher then John Banks
Mayor of Hamilton - Russell Matthew Remmington then David Braithwaite
Mayor of Wellington - Mark Blumsky then Kerry Prendergast
Mayor of Christchurch - Garry Moore
Mayor of Dunedin - Sukhi Turner
New Zealand establishes an embassy in Brasília, Brazil.
Arts and literature
Jo Randerson wins the Robert Burns Fellowship.
Montana New Zealand Book Awards:
Montana Medal: Michael King, Wrestling with the Angel: A Life of Janet Frame
Deutz Medal: Lloyd Jones, The Book of Fame
Reader's Choice: Michael King, Wrestling with the Angel: A Life of Janet Frame
First Book Awards
Fiction: Karyn Hay, Emerald Budgies
Poetry: Stephanie de Montalk, Animals Indoors
Non-Fiction: Paul Tapsell, Pukaki: A Comet Returns
See 2001 in art, 2001 in literature, Category:2001 books
New Zealand Music Awards
Two original categories were retired 'Most Promising Male Vocalist' and 'Most Promising Female Vocalist' and the 'Film Soundtrack/Cast Recording/Compilation' category introduced the year before was reduced to be compilations only. Winners are shown first with nominees underneath.
Album of the Year: Zed - Silencer
Dave Dobbyn - Hopetown
Fur Patrol - Pet
Tadpole - The Buddhafinger'
Tim Finn / Dave Dobbyn / Bic Runga - Together in Concert: Live
Single of the Year: Fur Patrol - Lydia
Eye TV - "One Day Ahead"
Shihad - Pacifier
Tadpole - Alright
Zed - Renegade Fighter
Top Group: Zed - Silencer
Tadpole - The Buddhafinger
Shihad - Pacifier
Best New Act: Betchadupa
Splitter
Dan Sperber & Luke Casey
Top Male Vocalist: Nathan King (Zed)
Jon Toogood (Shihad)
Dave Dobbyn
Top Female Vocalist: Julia Deans (Fur Patrol)
Renee Brennan (Tadpole)
Libby Huirua
Best Folk Album: Lothlorien - Greenwood Side
Run The Cutter - Passing Time
The Jews Brothers Band - My Yiddish Swing
Best Jazz Album: The Rodger Fox Big Band - Ain't That The Truth
Erna Ferry - Devil May Care
Chris Mason Bentley Group - Karakia
Best Classical Album: Strike – New Zealand Percussion Music
Michael Houston - Elusive Dreams: NZ Piano Music
New Zealand String Quartet - Gareth Farr: Owhiro
Best Country Album: no award
Best Gospel Album: The Parachute Band - Love
Solace - Solace
Invasion Band - Nga Mea Katoa
Best Mana Maori Album: Wai – Wai 100%
Ruia & Ranea - Whare Maori
Big Belly Woman - Dance with the Wind
Best Mana Reo Album: Whirimako Black -Shrouded in The Mist / Hinepukohurangi
Ruia & Ranea - Whare Maori
Wai - Wai 100%
Best Children's Album: Liam Ryan & Carol Storey – The Present
Kids Music Company Singers - On A High Note
John Phillips - The Lost Property Box
Best Compilation: Strawpeople - The Best Of 1990-2000
HLAH - Blood on the Honky Tonk Floor
Various - Algorhythm 2
Best Songwriter: Julia Deans – Lydia (Fur Patrol)
Aaron Takona - Calling On (Weta)
Nathan King - Renegade Fighter (Zed)
Best Producer: Dave Long - Pet (Fur Patrol)
Malcolm Welsford - The Buddhafinger (Tadpole)
Paul Casserly & Joost Langeveld - No New Messages (Strawpeople)
Best Engineer: Sam Gibson - Betchadupa EP (Betchadupa)
Malcolm Welsford - The Buddhafinger (Tadpole)
Mike Gibson - Pet (Fur Patrol)
Best Video: Alex Sutherland & Michael Lonsdale - Touchdown (The Stereobus)
Greg Page - "One Day Ahead" (Eye TV)
Wade Shotter & Jamie Dower - Silent Film (Augustino)
Best Cover: Wayne Conway – Hopetown (Dave Dobbyn)
Monique Facon - The Buddhafinger (Tadpole)
Andrew B White & Jade Weaver - Pet (Fur Patrol)
New Zealand Radio Programmer Award: Rodger Clamp - More FM Auckland & Channel Z
Andi Dawkins - More FM Christchurch and Dunedin
Brad King - The Rock Network
Outstanding International Achievement: Shihad
Deep Obsession
Salmonella Dub
See: 2001 in music, New Zealand Top 50 Albums of 2001
Benny Award presented by the Variety Artists Club of New Zealand to Gray Bartlett MBE.
Radio and television
See: 2001 in New Zealand television, 2001 in television, List of TVNZ television programming, Category:New Zealand television, TV3 (New Zealand), Category:New Zealand television shows, Public broadcasting in New Zealand
Crooked Earth
The Lord of the Rings: The Two Towers
See: Category:2001 film awards, 2001 in film, List of New Zealand feature films, Cinema of New Zealand, Category:2001 films
See: NZ Internet History
See: 2001 in sports, Category:2001 in sports
Alastair Snowdon wins his first national title in the men's marathon, clocking 2:22:12 on 3 June in Christchurch, while Anne Clarke claims her first as well in the women's championship (2:47:55).
The Men's National Basketball League was won by the Waikato Titans who beat the Wellington Saints 112-97 in the final, the Titans having finished top of the league with 15/16 wins.
The Women’s National Basketball League was won by the Wellington Swish
New Zealand cricket team
The State Championship was won by the Wellington Firebirds
New Zealand Open, Category:New Zealand golfers in overseas tournaments.
New Zealand Trotting Cup: Kym's Girl
Auckland Trotting Cup: Holmes D G
Silver Ferns
National Bank Cup
Bartercard Cup won by the Hibiscus Coast Raiders who were also the minor premiers
The New Zealand Warriors cane 8th of 14 teams in the NRL, qualifying for the playoffs for the first time. They were knocked out in the first round by minor premiers, Parramatta Eels, 56-12.
The Super 12 competition was won by the Brumbies, the first win by a non-NZ team. No NZ teams made the semifinals.
National Provincial Championship: Division 1, Canterbury, Division 2: Hawke's Bay, Division 3: South Canterbury
the Bledisloe Cup was won by Australia who won both games.
the Tri Nations Series was won by Australia, with two wins and a draw. New Zealand came second with two wins.
The Ranfurly Shield was held by Canterbury all season, with successful defences against Buller 69-3 (in Westport), Sth Canterbury 103-0 (in Timaru), Nelson Bays 67-10, Bay Of Plenty 72-3, Wellington 31-29, Taranaki 38-17, Auckland 38-10, Waikato 52-19
Ballinger Belt – Murray Steele (Malvern)
The New Zealand National Soccer League was relaunched as a winter competition with 10 teams and finals playoffs. The winner was Napier City Rovers.
The Chatham Cup is won by University - Mount Wellington who beat Central United 3—3 in the final (5-4 on penalties).
11 September – El Segundo, thoroughbred racehorse
14 November – Galleons Sunset, standardbred racehorse
29 November – Xcellent, thoroughbred racehorse